Poznejte nejhezčí a nejkrásnější místa Vysočiny - TOP 40 úžasných míst, které si zamilujete

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
10/10

Oblast Vysočiny je turisticky velmi přitažlivá. Budete nadšeně obdivovat přírodní, architektonické, historické i kulturní pamětihodnosti, navštívíte úžasná místa. Vydáte se do TOP výletních cílů. Poznáte ta nejkrásnější místa na pomezí Moravy a Čech. Budete okouzleni kulturními památkami, z nichž některé jsou zapsány na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vydejte se s námi za prohlídkou těch nejhezčích míst, které byste neměli vynechat ze svých výletních plánů. Inspirujte se kam vyrazit na Vysočinu.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. února 2024

Hrady a zámky

Nabízejí se výlety na čtyři hrady
Nad městysem Nedvědice nedaleko Brna stojí na vysoké skále Hrad Pernštejn. Přiblíží vám ho prohlídkové okruhy, děti bude bavit hledat ztracenou Bílou paní. Ve středním Posázaví zavítejte na Hrad Ledeč nad Sázavou. Vypíná se na skále nad řekou. Potěší vás Muzeum Jaroslava Foglara, Muzeum historických hodin nebo okruh s plyšovými medvídky. V krajině Javořických vrhů nad obcí Doupě nedaleko Telče vás upoutá pozdně gotický Hrad Roštejn. Okruhy přiblíží lovectví a myslivost, vystoupáte na sedmibokou věž. Děti se mohou těšit na zvířátka v oboře. Hrad Lipnice nad Sázavou  upoutá monumentální architekturou. Čeká vás krásná vyhlídka z ochozu věže Samson.

Obdiv si zaslouží několik zámků

Zámek Kamenice nad Lipou upoutává cihlovou a bílou barvou. Seznámíte se např. s nábytkovým designem a děti si užijí výstavu domečků pro panenky a angličáků. Projdete se krásným parkem. Zámek a bazilika svatého Prokopa v Třebíči jsou zapsány na seznamu UNESCO. Jedině s průvodem si prohlédnete tento skvost středověkého stavitelství. Ohromí osmidílná klenba, kaple s freskami a stará krypta s výdřevou stropu, který podepírá 50 sloupů. Mohutnou architekturou upoutává Zámek Jaroměřice nad Rokytnou. Barokní skvost Vysočiny nabízí řadu prohlídkových okruhů, mimo jiné i výstavu starožitných hraček.

Za prohlídku stojí i zříceniny

Jen 2 km od Humpolce je přitažlivým cílem turistů Zřícenina hradu Orlík. Mezi pozůstatky poznáte chlebovou pec, vejdete do muzea v provozní budově s expozicí kachlářství a můžete vystoupat na věž, která slouží jako rozhledna. U obce Pivonce nad řekou Svratkou nedaleko Bystřice nad Pernštejnem je poměrně zachovalá mohutná Zřícenina hradu Zubštejn. Dostanete se k ní přes dřevěný most. Je odtud pěkný výhled do kraje.

Architektonické památky

Prohlédněte si zajímavé skvosty

Kdo by nechtěl vidět atraktivní památku, zapsanou právem v UNESCO! Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ohromí svou architekturou každého, kdo zavítá do Žďáru nad Sázavou. Nejen tvar pěticípé hvězdy Zelené hory proslavil věhlasného architekta Santiniho. Do areálu můžete vejít pěti vchody. Muzeum v přírodě v Hlinsku vás okouzlí neobyčejným pohledem do malebné krajiny a roubených obydlí v památkové rezervaci Betlém. Pokud vás láká tematika vodních mlýnů, nezapomeňte se stavit ve vesnici Hamry nad Sázavou, kde Vodní mlýn Šlakhamr najdete v malebném údolí Sázavy. Poznáte, jak se v milíři vyrábělo dřevěné uhlí nebo jak byla vybavena hamernická dílna.

foto: Libor Havlík ml. zelena-hora.cz

Dvě města mají nádherná historická centra

Krásu zdejších měst poznáte sami, když si prohlédnete historická centra hlavně dvou z nich, zapsaných na seznam památek UNESCO. Historické centrum Telče je proslulé svým architektonickým půvabem. Unikátní se stalo kombinací hradeb, bran a rybníků s vodními příkopy, které chránily město. Historické jádro Telče má doslova pohádkový ráz s velmi výjimečnou architekturou jednotlivých měšťanských domů se štíty a podloubím s bohatou výzdobou. A zde jsou další zajímavosti a výlety v Telči.

Možnosti ubytování v okolí

Historické centrum Třebíče je také okouzlující. Zavede vás k majestátní Bazilice sv. Prokopa, na Zámek Třebíč, kde je Muzeum Vysočiny. Zavítáte do židovské čtvrti, k synagogám a na židovský hřbitov. A zde je seznam kam na výlet v Třebíči a okolí.

Láká vás výlet do podzemí?

Pro každého, kdo se rád prochází podzemím, Vysočina nabízí několik možností. Pod náměstím a pod zámkem se projdete Telčským podzemím. Půjdete středověkými chodbami, kde je umístěna multimediální expozice o historii města. Pro zabavení dětí tu je k dispozici čertovská expozice s peklem a hledáním pokladu. Také Středověké podzemí ve Světlé nad Sázavou je poutavou turistickou atrakcí. Podíváte se do soustavy chodeb pod kostelem sv. Václava a prohlédnete si, jak a jakými nástroji se se podzemí razilo. Jihlavské podzemí je hodně tajemné, táhne se v délce 25 km. Projdete se Starým okruhem se svítící chodbou. Nebo zvolíte prohlídkový okruh Kolektory, poznáte, kudy vedou pod městem inženýrské sítě. V závěru zhlédnete hornickou expozici s ukázkami vytěženého stříbra.

Přírodní památky

Ani na Vysočině nechybějí skály

Vydejte se k zajímavým skalním útvarům okolo obcí Křižánky, Milovy a Sněžné nedaleko Svratky ve Žďárských vrších. Upoutá vás divácky přitažlivý skalní masiv, rozeklaný na devět bloků. Proto dostal název Devět skal. Je nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů (836 m n. m.) a je odtud dechberoucí výhled do kraje. Zhruba 6 km od něho objevíte pozoruhodnost Čtyři palice. Tvoří ji tři skalní bloky a skalní hřeben. Nedaleko odtud je další přírodní památka Drátenická skála. Připomíná mohutnou skalní hradbu, dlouhou 200 m a vysokou až 35 m. U osady Studnice je Pasecká skála (819 m n.m.), z jejíhož vrcholu se nabízí skvělý výhled severním směrem. Výstup je jištěný řetězovým zábradlím. A zde najdete možnosti ubytování ve Žďárských vrších. Parádní krajina pro cyklistiku i turistiku.

foto: Josef Preuz

Výlety do přírody vás potěší

Vysočina láká i k procházkám krásnou přírodou. Můžete si vybrat z řady možností, kam se vydat do přírody na Vysočině. U Chotěboře se vám otevře cesta do Přírodní rezervace Údolí Doubravy. Čeká vás romantické putování úzkým strmým kaňonem řeky. Využijte 4,5 km dlouhou naučnou stezku. Překonává výškový rozdíl 83 m a provede vás malebnými i divokými zákoutími kolem řeky s řečištěm plným balvanů a peřejí. Projít se můžete také kolem Lomu Borek u Vilémova mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Do vody sice mohou vstupovat jen potápěči, ale i ze břehu je pohled na lom úchvatný. Mezi skaliskami uvidíte křišťálovou vodu a budete si připadat jako v pohádce.

Možnosti ubytování v okolí

Atrakce a zajímavá místa

Poznáváte rádi výjimečné věci?

Ve vesnici Tasice na Českomoravské vysočině si projděte Národní kulturní památku ČR Sklárnu Huť Jakub Tasice. Výjimečně zachovalý sklářský skanzen je unikátním dokladem sklářské výroby 18. a 19. století. Děti potěšíte, když s nimi zajedete na Zámek Příseka nedaleko obce Brtnice. Nachází se tam Muzeum autíček, plné unikátních modelů aut, letadel, vláčků a dalších starodávných hraček. V Pelhřimově určitě nevynecháte prohlídku nepřeberného množství exponátů s přívlastkem „nej“ v proslulém Muzeu rekordů a kuriozit. K vidění tam je také úžasná expozice Zlaté české ručičky. Překvapí vás, co vše se dá vyrobit ze sirek. V centru Žďárských vrchů objevíte ve vsi Krásné kouzelnou zahradu u Chalupy pod lípou. Přičichnete k pěstitelskému umění bylinek, trvalek, keřů a dalších rostlin. Projdete se po hmatovém chodníku pod lípou,prohlédnete si haltýř s rybami. Poznáte zdejší chov zvířat a potěší vás původní lidová architektura.

I na dovolené je dobré bystřit mozek

Nejen zábavou živ je člověk. A tak vás určitě nadchne skutečnost, že i na Vysočině si můžete potrénovat mozkové závity. Nabízejí se dvě zařízení v Třebíči. V Mozkoherně si vyzkoušíte prostorovou představivost, verbální myšlení, logiku a koncentraci. Poslouží vám k tomu hlavolamy, karetní hry, zvukové pexeso a dokonce i tzv. neurotechnologie. Třebíčské Science centrum Alternátor je interaktivní vzdělávací institucí s řadou tématických celků. Poznáte techniku včerejška, dneška i zítřka.

Čeká vás skvělá zábava

Chtěli byste si připadat jako na dalekém Západě? Vydejte se do několika míst, kde vám to dopřejí. Western městečko Šikland ve Zvoli nad Pernštejnem je největším zábavním parkem v Česku. Hraje se tu divadlo, pořádají se westernová show, noční ohňová show a spousta dalších tematických programů a atrakcí v městečku i v amfiteatru. Potěší vás přírodní biotop aquaparku. Sesterským podnikem je Strašidelný zámek Draxmor v Dolní Rožínce, vzdálený 5 km. Tam se to pro změnu doslova hemží strašidly hned ve třech patrech. Podobný ráz zábavy jako v Šiklandu najdete ve Westernovém městečku Stonetown v Herálci nedaleko Kamenice nad Lipou. Mají i muzeum divokého západu. Malé děti pobavíte u Stříbrného rybníka v Salón expresu v Polničce nedaleko Žďáru nad Sázavou. Je připravena spousta atrakcí včetně zahradní železnice, čtyřkolek a vodních člunů. Děti si určitě užijí i „putování malého človíčete lesem“ neboli Pohádkovou stezku Panenská u Jemnice. Poznají zákonitosti lesa díky příběhům z pohádek na 11 stanovištích.

Rozhledny a vyhlídky

Pohledy do krajiny jsou úchvatné

Výhledy do malebného kraje vám pomohou zprostředkovat rozhledny. K dřevěné Rozhledně na Pekelném kopci v Třebíči dojdete naučnou stezkou. Plošina je ve výšce 26 m a poskytne kruhový výhled. Na okraji Telče stojí Rozhledna Oslednice na stejnojmenném vrchu (557 m n.m.). Pohádkovou Telč budete mít jako na dlani. Na vrcholu Mařenka (711 m n.m.) se tyčí Rozhledna Mařenka. Věž je vysoká 30 m a z plošiny uvidíte Třebíčsko, někdy Pálavské vrchy a Alpy. Na Zeleném kopci nad Kramolínem můžete vystoupat na kamennou Rozhlednu Babylon se stropními freskami ve vyhlídkové místnosti. Uvidíte odtud nejen Dukovany, ale i Pavlovské vrchy, Českomoravskou vrchovinu a nebo okraj Brna.

Všechny tipy kam na výlet na Vysočině >>

 

 

Jak se vám líbí článek
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.