Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého

Žďár nad Sázavou, Žďárské vrchy, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10
Autor fotky: Libor Havlík ml. zelena-hora.cz

Ve Žďáru nad Sázavou se nachází vrcholné dílo ve stylu barokní gotiky v Evropě. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře je dílem slavného architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichela. Je považován za jeho nejzralejší a nejvšestrannější počin. Určitě svou krásou uchvátí i vás.

Autor článku: Radomír Němeček, 10. ledna 2021

Monumentální stavba byla hotova za tři roky

Podnět ke stavbě poutního kostela vyšel od opata žďárského kláštera cisterciáků Václava Vejmluvy, který byl ctitelem Jana Nepomuckého. Architekt Santini zareagoval velmi rychle a stavba byla zahájena v roce 1719. O tři roky později byl chrám vysvěcen.

Památka je zapsána na seznamu UNESCO

Při prohlídce areálu nad Konvetským rybníkem vás ohromí architektura, ve které dominují tvary pěticípé hvězdy. Podle legendy byla totiž ve Vltavě, kde utonul Jan Nepomucký, objevena koruna z pěti hvězd. Jde zároveň o symboliku pěti ran Kristových a pěti písmen v latinském slovu tacui („mlčel jsem“). Uvidíte, že kostel je vystavěn na pěticípém půdorysu. Do areálu můžete vejít pěti vchody. V chrámu uvidíte pět  kaplí s pěti oltáři. Na hlavním oltáři si můžete prohlédnout pět hvězd a pět andělů. Dominantou kopule kostela je dále velký červený jazyk, který je symbolem vítězného meče mučedníka Jana. Tvar jazyka mají i okna v lucernových kaplích nad vstupními vestibuly.

V poutním místě se konají každoroční akce 

V areálu se každoročně konají pravidelné akce. V květnu je to Svatojanská pouť na Zelené hoře a každý 16. den v měsíci se koná Nikodémova noc. Při ní je kostel otevřený večer k tiché chvíli přemýšlení, rozjímání, modlitbě či tichému duchovnímu rozhovoru.

Tipy na ubytování

Komentované prohlídky

Můžete se vydat na komentovanou prohlídku. Trasa vede od hlavní západní brány přes hřbitov do kostela sv. Jana Nepomuckého.

Prohlídku si rezervujte předem

Komentované prohlídky je třeba rezervovat dopředu. Trasa může být průvodcem upravena v závislosti na počasí a dění v okolí.

Občerstvení

V poutním areálu občerstvení k dispozici není. Na zámku ve Žďáru nad Sázavou se můžete občerstvit v kavárně.

Vlakem na Zelenou horu

Pokud plánujete výlet vlakem, počítejte se 4,4 km dlouhou procházkou z nádraží ve Žďáru. Trasa na mapě

Parkování

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti u hřbitova. Do poutního areálu Zelené hory se z parkoviště pohodlně dostanete po cestě. Půjdete necelých 600 metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zámek ve Žďáru nad Sázavou
Po prohlídce Zelené hory můžete zavítat do bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku Kinských. Prohlídky zámku s průvodcem jsou přístupné během celého roku. Navštívíte Muzeum nové generace s multimediálními prvky, které vtáhnou do děje vás i vaše děti. Pomohou vám pochopit bývalý klášter, Zelenou horu a široké okolí. Obdivovat budete Santiniho architektonické skvosty. Projdete si stálou výstavu barokního malířství a sochařství. Projdete rodinnou galerií Kinských. Můžete relaxovat na zámecké terase. Po celý rok se zde koná spousta přitažlivých akcí.

Jak zabavit děti
Kromě multimediálních prvků v muzeu se děti mohou zabavit hrátkami ve vodním náhonu, k dispozici je u zámku i pískoviště a herní kufřík plný zábavy.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.