Zámek Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Cihlová a bílá. To jsou dvě barvy, které vám padnou ihned do oka při pohledu na Zámek Kamenice nad Lipou. Nachází se na severozápadě Českomoravské vrchoviny, 20 km od Jindřichova Hradce. Je zde stálá expozice Umělecko-průmyslového musea.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. listopadu 2020

Zámek spravuje Umělecko-průmyslové museum

Zámek měl původně renesanční vzhled. Současnou klasicistní podobu stavbě vtiskl Jakub Rudolf Geymüller v polovině 19. století. Po válce zámek využívala ozdravovna. Od roku 1998 je zámek ve správě Umělecko-průmyslového musea. To zajistilo rozsáhlou rekonstrukci a uložilo sem své sbírky.

foto: upm.cz

Co na zámku uvidíte

Na zámku můžete obdivovat expozici Cesty designu, která přibližuje, jak vypadal nábytek 19. a 20. století. Upoutá vás expozice historických kovaných předmětů Mříže, klíče, zámky. Uvidíte rozlehlý renesanční sál i velký gotický sál. Navštěvovanou expozicí je také výstava Minulost a budoucnost. Jsou zde k vidění reprodukce dokumentace o historii zámku i města Kamenice nad Lipou. Zámek obklopuje anglický park. Roste v něm přibližně 800 let stará lípa, která je v názvu města. Můžete ze břehu také obdivovat krásný rozlehlý zámecký rybník.

foto: upm.cz

Letní festival Hračkobraní

Každý rok se v Kamenici nad Lipou koná letní festival Hračkobraní. Jde o neformální přehlídku hraček z přírodních materiálů od návrhářů a jejich výrobců. Jeho součástí bývají ruční dílny, kde si můžete jednoduché hračky vyrobit.

Tipy na ubytování

Jak zabavit děti

Expozice Domečky pro panenky
Holčičky mají od svého útlého věku rády panenky a vše, co k nim patří. Na zámku je k vidění stálá expozice, která vašim dívkám učaruje. Jsou zde totiž zmenšené repliky mobiliářů a interiérů zámku z období od 2. poloviny 13. století. Součástí je i herní prostor pro děti a vzdělávací místnost.

Expozice Angličáci – kolekce miniaturních modelů
V této části expozice zase vylezou oči z důlků klukům. Můžete si prohlédnout modely Matchbox anglické firmy Lesney. Uvidíte kovová autíčka s plastovými součástmi. Světově známí Angličáci jsou tu na každém rohu, a o to mnoha různých typů aut. Chlapce potěší herní zóna s dojezdovou dráhou.

Občerstvení

V areálu zámku můžete posedět v příjemné Zámecké kavárně.

Vlakem na výlet

Železniční stanice se nachází 1,1 km od muzea. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Auto můžete zaparkovat na náměstí Čsl. armády. Od náměstí je zámek vzdálen pouze 100 m.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

nám. Čsl. armády 1
Kamenice nad Lipou
+420 778 543 900
zamek.kamenice@upm.cz
upm.cz

Štítky

  • Naučné
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Muzea
  • pro dva
  • Galerie
  • pro seniory
  • Technická muzea
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.