Muzeum autíček na zámku Příseka

Brtnice, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: muzeumauticek.cz

V nově zrekonstruovaném zámku Příseka z 15. století můžete zavítat do Muzea autíček. Příseka je částí obce Brtnice a nachází se 10 km od Jihlavy. Hlavní expozici zámku tvoří hračky z oblasti dopravy. Určitě potěšíte své děti, zvláště chlapce.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. listopadu 2020

Původní tvrz se změnila na barokní zámek

Renesanční tvrz Příseka se na přelomu 17. a 18. století změnila na barokní zámek. Kompletní rekonstrukce z nedávných let vdechla stavbě pohlednou tvář. Zámek má novou věž a je v něm umístěna soukromá sbírka autíček a starých hraček vyrobených na území Československa ve 20. století. Kromě toho zde najdete i autíčka ze zahraniční produkce.

Expozice vás vrátí zpátky v čase

Návštěva Muzea autíček vám připomene časy, kdy jste si hráli s hračkami, z nichž mnohé už těžko na trhu uvidíte. Expozice na zámku jsou plné zajímavostí a raritních modelů od českých modelářů. Ve vystavovaných tisících modelech najdou zalíbení hlavně sběratelé. Spatříte reprezentativní kolekci autíček a modelů škodovek. Celoročně otevřená expozice československých hraček a modelů představuje dopravní prostředky a další techniku. Mezi oblíbenými je například model Škody 120 L, kterou využívaly složky VB, požární ochrana, rychlá pomoc nebo spoje. Potěší vás mechanická tramvaj, skříňová Tatra 138, miniaturní tank, Praga S5T stavěná jako cisterna na mléko, Tatra 815 Rallye – Kapské Město, letadlo Delfín, mechanický válec Husch nebo setrvačníkové sportovní autíčko a mnoho dalších.

foto: muzeumauticek.cz

Jak zabavit děti

Pro děti je k dispozici trampolína, pískoviště a dětský koutek v prostorách muzea.

Kde se občerstvit

V areálu zámku je kavárna, kde se můžete občerstvit, odpočinout si a případně i zakoupit některý z modelů současné produkce společnosti Abrex, která se výrobou modelů autíček zabývá. Naleznete zde i její kompletní archiv. Kavárna je vám k dispozici i v případě, že muzeum nenavštívíte a  je do ní bezbariérový přístup.

foto: muzeumauticek.cz

Parkování a přístupnost

Zaparkujete v areálu zdarma. Muzeum je dobře přístupné, ale není bezbariérové.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zámek Brtnice má hladomornu
V nedaleké Brtnici, 5 km od Muzea autíček, můžete zavítat na Zámek Brtnice. Přezdívá se mu moravské Hradčany. Vznikl přestavbou gotického hradu na konci 16. století. V rozsáhlém areálu spatříte symbiózu zámeckých budov a opevnění původního gotického hradu. Můžete si tam prohlédnout výstavu středověkých nástrojů v hladomorně.

Brtnice se honosí zajímavými domy
Na náměstí v Brtnici objevíte nárožní Valdštejnský dům. Je v něm nejen infocentrum, ale také muzejní expozici Z dávných a nedávných dob Brtnice a okolí. Dalším zajímavým objektem je Rodný dům Josefa Hoffmana, ve kterém najdete muzeum. Josef Hoffman byl architekt a designér první poloviny 20. století. Ve městečku najdete Restauraci na Hřišti i Radniční restauraci.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Příseka 18
Brtnice
+420 727 804 514
helena.vlckova@muzeumauticek.cz
muzeumauticek.cz

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.