Devět skal – nejvyšší vrchol Žďárských vrchů

Křižánky, Žďárské vrchy, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Autor fotky: Josef Kreuz CC BY-SA 4.0

Žďárské vrchy vás nalákají na svůj nejvyšší vrchol. Je jím skalní útvar Devět skal (836 m n.m.). Nachází se 3,5 km jihovýchodně od obce Herálec.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. ledna 2021

Někdy jsou vidět Krkonoše

Okolo nejvyššího vrcholu Žďárských vrchů Devíti skal se nachází rulové skalní bloky. Název útvaru Devět skal představuje skály roztroušené v okruhu 1 km, které vytvářejí skalní městečko. Mrazové zvětrávání ve starších čtvrtohorách způsobilo vznik tří oddělených skalních hřebenů. Uvidíte, že jsou rozčleněné puklinami na bloky s devíti většími a třemi menšími vrcholy. Některé jsou vysoké až 15 m. Spatříte skály jako Záludná věž, Žďárská věž, Královský zámek, Dvojitá věž, Pyramida, Malá věž, Strmá věž a Šikmá věž. Z vyhlídky na jedné ze skal uvidíte krajinu od Jeníkova po Svratku, Králický Sněžník a někdy jsou vidět i Krkonoše.

foto: Josef Kreuz

Přírodní památka Devět skal

Rozsáhlé skalní hřebeny jsou Národní přírodní památkou. Celou oblast si můžete projít po značené pěšině. Na úpatí skal jsou odlámané suťové haldy. Na ně navazuje 80 metrů dlouhý balvanový proud a dále po svazích rozvlečené balvanité pokryvy.

foto: Pražák

Horolezci mají ve skalách jen vyhrazená místa

Pokud patříte mezi horolezce, tak lézt se dá na severní stěně hlavního hřebene a na jižních stěnách skalních útvarů Trůn, Záludné a Žďárské věže.

Tipy na ubytování

Jak zabavit děti

V Herálci objevíte dětské hřiště.

Kde se občerstvit

Nedaleko vrcholu Devět skal se nachází turistický přístřešek. Svačinu si musíte vzít na výlet s sebou, ale přístřešek vám poskytne potřebný azyl. V Herálci můžete zavítat například do Restaurace U Mostu. V Křižánkách je výtečná restaurace Pod Bílou skálou a ubecního úřadu je příjemná kavárna a také zde prodávají točenou zmrlinu.

Jak na vrchol a parkování

Na vrchol se dostanete z několika směrů. Přiblížíme vám dvě možnosti výletu:

 • z Herálce - automobil zaparkujte u jednoty Coop. Od nákupního centra půjdete po modré trase 3,9 km. Trasa na mapě
 • z Křižánek - automobil zaparkujte u obecního úřadu a vydejte se pěšky na 3,3 km dlouhou trasu. Trasa na mapě. Cestou zpět do Křižánek se můžete vydat po některé z nevyznačených udržovaných cest přes restauraci Pod Bílou skálou. Velmi pěkné prostředí a výtečná kuchyně. Osobně jsme vyzkoušeli. Délka trasy 8,8 km

Poloha na mapě

Tip na výlet 

Zajímavý výhled nabídne i Malinská skála
Při cestě z Devíti skal k parkovišti si od rozcestí Pod Lisovskou skálou můžete udělat procházkovou odbočku po červeně značené turistické trase. Tříkilometrová cesta vás provede další pěknou krajinou. Přes vyhlídku na Lisovské skále (802 m n. m.) dojdete až k dalšímu významnému útvaru zdejší oblasti - Malinské skále (811 m n.m.). Jde o další přírodní památku. Skupina rulových skal je uspořádána kruhovitě kolem vrcholu. Vznikaly rovněž působením ledovce a mrazu ve starších čtvrtohorách. Nejvyšší skálou je dvacetimetrová Výspa. I zde jsou dvě vyhlídky, z nichž se rozhlédnete po krajině.

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • se psem
 • Doporučujeme
 • Výlety
 • pro dva
 • amazing places
 • Turistika
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.