Hrad Roštejn

Doupě, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.8/10

Hrad Roštejn najdete na skalnatém vrchu ve výšce 677 m nad obcí Doupě v romantické krajině Javořických vrchů. Je vzdálen 10 km od Telče a 7 km od města Třešť. Pochází ze 14. století.

Autor článku: Petr Kouba, 25. září 2020

Lovecké sídlo nabízí tři prohlídkové okruhy

Prohlídkové trasy na Hradu Roštejn jsou dvě. Můžete vystoupat i do věže.

 • Trasa A – Vydáte se na historickou trasu, která vás zavede do různých momentů dějin hradu. Nese název Lovecké sídlo v proměnách dějin. Představí vám i živý obraz na loveckém sídle. Projdete vstupní halou, prohlédnete si obrazárnu, erbovní sál, přípravnu jídla, hodovní síň, sklepení a pracovnu vedoucího lesní správy. Podíváte se také do nádherné hradní kaple.
 • Trasa B – Hlavním zaměřením druhé trasy je Příroda, lovectví a myslivost. Určena je hlavně rodinám s dětmi. Vede hradními ochozy a botanickým sálem. Na malém ochozu se dětem zalíbí expozice strašidel. Součástí je lesní herna u zvídavé lišky. Na hradě žije několik koček, pes a obývají ho třeba i poštolky.
 • Věž – Můžete po 103 schodech vystoupat do hradní sedmiboké věže, odkud při dobré viditelnosti spatříte vrcholky Alp. V interiéru věže je malá expozice o historii. Můžete si prohlédnout renesanční nástěnné malby a mobiliář.
foto: hrad-rostejn.cz

Zavítejte do muzea

Muzeum Vysočiny na hradě Roštejně je pobočkou jihlavského muzea. Stálá expozice dokumentuje historii hradu. Zhlédnete sbírkové předměty, které připomínají způsob života a řemeslný um našich předků na Vysočině.

foto: hrad-rostejn.cz

Hrad Roštejn podle pověsti stavěl ďábel

Jedna z pověstí o hradu vypráví, že pán na Telči chtěl na kopci postavit hrad. Chyběly mu však peníze a neměl stavitele. Proto se upsal ďáblu, který slíbil, že hrad postaví za jedinou noc. Vše nasvědčovalo tomu, že stavba bude do rána hotova. V okolí však žila chytrá selka, která hradního pána milovala. Před rozedněním probudila kohouta, ten zakokrhal a hloupý čert si myslel, že už je ráno. Poslední kámen odhodil vztekle směrem ke Staroměstskému rybníku a pán tak byl zachráněn od pekelných sil.

foto: hrad-rostejn.cz

Tipy na ubytování

Občerstvení

Občerstvit se můžete v malé hradní hospůdce. Pro cyklisty tu mají nealkoholické pivo.

Vlakem na hrad

Vystoupit můžete ve vlakové stanici Hodice. Ze stanice na hrad půjdete pěšky příjemných 5,5 km. Trasa na mapě

Parkování

Parkovat můžete přímo před hradem. Jen v případě mimořádných okolností z důvodu pořádání akcí pak slouží jako parkoviště louka před vjezdem do lesa směrem od obce Růžená. Hrad je z parkoviště lehce dostupný.

Poloha na mapě

Kam pokračovat dále

Zajděte si ke Studánce Páně
Pokud se rádi v přírodě napijete pramenité vody, vydejte se ke Studánce Páně. Nachází se 200 m od vrcholu Javořice u lesní silničky. Studánka je kamenná, udržovaná a voda v ní je podle dostupných informací vhodná dokonce i pro kojence.

Za zvířaty do Roštýnské obory
V blízkém okolí Roštejna najdete oboru o rozloze 116 ha. Je určena vysoké zvěři a byla založena už na konci 16. století. Vstup do obory vede přes plot dřevěnými schody na vlastní nebezpečí. Okolo hradu směřuje do obory značená okružní stezka, kterou ujdete za necelou hodinu. Je dlouhá 2 km. Okolí hradu je státní přírodní rezervací. Chrání jednu z největších bučin u nás. Kromě mohutných stromů v ní rostou vzácné rostlinné druhy a žije tam řada chráněných živočichů.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Doupě
739 382 901
rostejn@muzeum.ji.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • romantické cestování
 • Hrady
 • Historické
 • pro dva
 • Architektonické památky
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.