Rozhledna Babylon Kramolín
Křešín, Dalešická přehrada, Vysočina

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Jednu z nejkrásnějších kamenných rozhleden můžete navštívit na Zeleném kopci nad Kramolínem v kraji Vysočina v okrese Třebíč. Babylon postavili v nadmořské výšce 491 metrů. Je druhou nejstarší kamennou rozhlednou u nás.

Autor článku: Petr Kouba, 16. října 2020

Do vyhlídkového místa vás čeká 105 schodů

Věž Babylon nechal postavit hrabě Jindřich Vilém Haugwitz začátkem 19. století. Pomáhali mu moravští zeměměřiči, kterým také sloužila při vyměřování stabilního katastru Moravy. Věž je kamenná v empírovém stylu. Má čtyřhranný půdorys. Od vyšších pater je osmistěnná. Nahoru půjdete po dubovém kruhovém schodišti. Čeká vás 105 schodů do výšky 18 metrů. Vyhlídková místnost je krytá a má okna. Určitě si prohlédněte krásné stropní fresky. Jsou vytvořené ve znameních zvěrokruhu. Kam vaše oko dohlédne? Například jadernou elektrárnu Dukovany budete mít jako na dlani. Ale pohledem zavítáte i do mnohem krásnějších míst. Uvidíte Pavlovské vrchy, Českomoravskou vrchovinu, okraj Brna. Když budete mít štěstí na počasí, uvidíte i Vídeň a vrcholky Alp. Ve vyhlídkovém prostoru jsou k dispozici stojaté dalekohledy.

foto: obeckramolin.cz

Občerstvení

U rozhledny je prodejna občerstvení a suvenýrů v pokladně.

Čím ještě zabavit děti

U rozhledny je dětská prolézačka a lze tu hrát kuželky. Protože v blízkosti jsou také dvě odpočinková krytá místa s ohništi, můžete si tam upéct třeba buřty.

Parkování

Parkování Rozhledna Babylon je vzdáleno 500 metrů od cíle, na křižovatce silnice s lesní cestou.

Přístupnost

Z Kramolína pojedete autem směrem do Mohelna. Zhruba 1 kilometr za Kramolínem je odbočka doprava, dovede vás zhruba po pěti stech metrech k parkování nedaleko rozhledny.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Můžete si prohlédnout přečerpávací elektrárnu v Dalešících
Z rozhledny Babylon můžete zavítat k vodní nádrži Dalešice. Vzdálenost je autem necelé dva kilometry. K dispozici je parkoviště. Projdete se po hrázi a naskytne se vám možnost prohlédnout si přečerpávací elektrárnu Dalešice. Vodní nádrže Dalešice a Mohelno slouží jako zdroj pitné vody. Výškový rozdíl mezi nimi využívá zmíněná přečerpávací elektrárna z roku 1978.Uvidíte v ní 4 soustrojí s reverzními Francisovými turbínami. Okolí přehrad je čarokrásné. Můžete se po vodě projet lodí, která přepravuje i kola. Můžete si také vypůjčit kajak nebo paddleboard.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kramolín
Křešín
+420 568 645 317
obec.kramolin@seznam.cz
http://obeckramolin.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Příroda
  • Cestování se psem
  • Pro rodiny s dětmi
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Romantické cestování
  • Rozhledny
  • Pro dva
  • Hory a pohoří
  • Pro seniory
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Hotel Praha

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10
Cena od 700 Kč do 800 Kč

Roubenka 64

České Švýcarsko Veselé

10/10
Cena od 245 Kč do 575 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více