Rozhledna Babylon Kramolín

Kramolín, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Jednu z nejkrásnějších kamenných rozhleden můžete navštívit na Zeleném kopci nad Kramolínem v kraji Vysočina v okrese Třebíč. Babylon postavili v nadmořské výšce 491 metrů. Je druhou nejstarší kamennou rozhlednou u nás.

Autor článku: Petr Kouba, 16. října 2020

Do vyhlídkového místa vás čeká 105 schodů

Věž Babylon nechal postavit hrabě Jindřich Vilém Haugwitz začátkem 19. století. Pomáhali mu moravští zeměměřiči, kterým také sloužila při vyměřování stabilního katastru Moravy. Věž je kamenná v empírovém stylu. Má čtyřhranný půdorys. Od vyšších pater je osmistěnná. Nahoru půjdete po dubovém kruhovém schodišti. Čeká vás 105 schodů do výšky 18 metrů. Vyhlídková místnost je krytá a má okna. Určitě si prohlédněte krásné stropní fresky. Jsou vytvořené ve znameních zvěrokruhu. Kam vaše oko dohlédne? Například jadernou elektrárnu Dukovany budete mít jako na dlani. Ale pohledem zavítáte i do mnohem krásnějších míst. Uvidíte Pavlovské vrchy, Českomoravskou vrchovinu, okraj Brna. Když budete mít štěstí na počasí, uvidíte i Vídeň a vrcholky Alp. Ve vyhlídkovém prostoru jsou k dispozici stojaté dalekohledy.

foto: obeckramolin.cz

Občerstvení

U rozhledny je prodejna občerstvení a suvenýrů v pokladně.

Čím ještě zabavit děti

V blízkosti je také kryté odpočinkové místo s ohništěm, můžete si tam upéct třeba buřty.

Tipy na ubytování

Parkování

Parkování Rozhledna Babylon je vzdáleno 500 metrů od cíle, na křižovatce silnice s lesní cestou.

Přístupnost

Z Kramolína pojedete autem směrem do Mohelna. Zhruba 1 kilometr za Kramolínem je odbočka doprava, dovede vás zhruba po pěti stech metrech k parkování nedaleko rozhledny.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Můžete si prohlédnout přečerpávací elektrárnu v Dalešicích
Z rozhledny Babylon můžete zavítat k vodní nádrži Dalešice. Vzdálenost je autem necelé dva kilometry. K dispozici je parkoviště. Projdete se po hrázi a naskytne se vám možnost prohlédnout si přečerpávací elektrárnu Dalešice. Vodní nádrže Dalešice a Mohelno slouží jako zdroj pitné vody. Výškový rozdíl mezi nimi využívá zmíněná přečerpávací elektrárna z roku 1978.Uvidíte v ní 4 soustrojí s reverzními Francisovými turbínami. Okolí přehrad je čarokrásné. Můžete se po vodě projet lodí, která přepravuje i kola. Můžete si také vypůjčit kajak nebo paddleboard.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kramolín
+420 724 192 703
obec.kramolin@seznam.cz
obeckramolin.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Příroda
  • se psem
  • pro rodiny s dětmi
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • romantické cestování
  • Rozhledny
  • pro dva
  • Hory a pohoří
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.