Objevte TOP 28 nejkrásnějších míst Šumavy - tipy co navštívit

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
10/10

Na Šumavě projdete úžasnými místy, mezi která patří údolí horských říček, rašeliniště i horské vrcholy. Dopřejete si TOP výletní cíle, na nichž vás čekají nezapomenutelné zážitky při poznávání romantiky, památek a přírodního bohatství. Objevíte nejkrásnější místa tohoto turistického ráje při procházkách i túrách. Vypravte se s námi za objevováním kouzelných míst Šumavy. Připravili jsme pro vás 28 tipů co navštívit.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. září 2022

Romantická místa

Soumarské rašeliniště s vyhlídkovou věží Volary

Projděte se 1,5 km dlouhou naučnou stezkou Soumarské rašeliniště, kterou tvoří částečně povalový chodník a měkké rašelinové podloží. Stezka začíná u Soumarského mostu u hlavní silnice mezi Volary a Lenorou. Lokalitu vám cestou přiblíží 7 zastavení a na konci je vyhlídková věž.

Boubínský prales s rozhlednou

Boubínský prales je unikátní rezervací ve střední Evropě. Některé stromy jsou staré i 400 let.  Nachází u obce Zátoň. Po obvodu pralesa vede okružní naučná stezka. Začíná u Boubínského jezírka. Vydejte se po modré značce také k Boubínské rozhledně. Výhled stojí za to. Spatříte Vimperk, Prachatice, Boubínský hřbet, hora Kleť, někdy i Alpy.

Pramen Vltavy

Vltava pramení 5,5 km jihozápadně od Kvildy pod Černou horou na Šumavě v nadmořské výšce 1172 m. Tok řeky začíná pramenem Černý potok, pokračuje Teplou Vltavou a pak se spojuje se Studenou Vltavou, aby dál již pokračoval jako Vltava. K symbolickém místu pramene Vltavy vede modrá turistická značka. Najdete tu studánku, upravené okolí a informační tabule.

Procházka okolo řeky Vydry od Antýglu k Čeňkově Pile

Romantické údolí řeky Vydry od Antýglu k Čeňkově Pile vás nadchne. Při procházce se budete kochat přírodou, budete míjet viklany, obří hrnce, kamenné moře. Voda vytváří peřeje i menší vodopády. V Turnerově chatě v polovině trasy se můžete občerstvit. Děti potěší expozice vydry říční.

Naučná stezka Povydří 

Při cestě okolo Vydry se poučíte na sedmi zastávkách, kde jsou umístěné informační tabule. Půjdete 7 km vozovou cestou podél divoké říčky, která se postupně mění v hučící kaňon. Možná vás překvapí, že má voda rezavou barvu. Způsobují to potůčky, které vytékají z rašelinišť.

Možnosti ubytování v okolí

Tříjezerní slať

Na svahu hory Oblík ve výšce přes 1000 m n. m. si uvidíte Tříjezerní slať. Dostanete se tam z Modravy nebo z Rokyty. Naučná stezka má 11 zastávek, vede po povalovém chodníku a je dlouhá 250 m. Dozvíte se o vzniku a vývoji slati. Roste zde klečovitá borovice a létá zde mnoho barevných vážek.

Jezerní slať

Necelé 2 km od Horské Kvildy objevíte Jezerní slať (1058 až 1075 m n. m.). Na rozvodí mezi Otavou a Vltavou je v místě slati přístupná 350 m dlouhá naučná stezka. Vede z malého parkoviště od silnice Kvilda – Horská Kvilda a pokračuje po povalovém chodníku. U vstupu do rezervace můžete využít výhledů ze 7 m vysoké vyhlídkové věže. Uvidíte rašeliniště a protilehlé zalesněn pásmo.

Chalupská slať

O obce Svinná Lada, zhruba 1 km od Borových Lad, se nachází romantická Chalupská slať. Vede tudy povalový chodník od infocentra. Na okraji slati se dříve těžila rašelina. Stezka je dlouhá 600 m, na konci je výhledová plošina. Spatříte jezírko s ostrůvkem, travnaté břehy, prohánějí se zde kachny.  

Naučná Medvědí stezka

Chcete vědět, kde byl roku 1856 zastřelen poslední šumavský medvěd? Vydejte se Medvědí stezkou. Začíná u železniční zastávky Ovesná, končí u zastávky Černý kříž a je dlouhá 14 km. Cestou vás doprovodí informační tabule. Trasa vede divokou přírodou. Prohlédnete si skalní útvary na úbočí Perníku jako Dračí tlamu, Soutěsku lapků, Skalní hrad, Perníkovou skálu, Medvědí vyhlídku a mnoho dalších.

Stožecká kaple

V lesích u Českých Žlebů na území obce Stožec můžete dojít k dřevěné Stožecké kapli. Podle pověsti vznikla pod vrcholem vrchu Stožce (1065 m n.m.), nad pramenem s blahodárnými účinky na oči. Nedaleko kaple uvidíte zbytky strážního hradu a vychutnáte si výhled na obec Stožec i vrcholy Třístoličníku, Trojmezí a Plechého.

Možnosti ubytování v okolí

Rozhledny a vyhlídky

Rozhledna Poledník

Z Prášil se můžete vydat k Rozhledně Poledník. Půjdete kolem Prášilského jezera, čeká vás dlouhé stoupání. Rozhledna vznikla z radarové stanice a je vysoká 37 m. Rozhlédnete se po šumavských vrcholech.

Rozhledna na Špičáku

Nedaleko Železné Rudy si můžete užít výhled z Rozhledny na Špičáku. Na horu v okrese Klatovy vyjedete lanovkou. Věž je vysoká 26,5 m. Uvidíte Boubín, Poledník, Javor v Německu, někdy Alpy.

Rozhledna Knížecí Stolec

Ve vojenském prostoru Boletice se nachází Rozhledna Knížecí Stolec. Vysoká je pouhých 8 metrů, ale dopřeje vám pěkný pohled. Uvidíte Boubín a Bobík, pohoří Třístoličník – Plechý, vrch Lysé a Novohradské hory. Ve vojenském prostoru se lze pohybovat jen o víkendech.

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nedaleko Srní objevíte Klostermannovu vyhlídku. Z lavičky, instalované na počest slavného spisovatele, je vidět Povydří a Pootaví, hrad Kašperk a Dračí skály. Tvar lavičky kopíruje okolní krajinu. Půjdete i kolem Klostermannovy chalupy.

Rozhledna na skokanském můstku Churáňov na Zadově

V lyžařském areálu Zadov je unikátní rozhledna Churáňov. Vznikla z bývalého skokanského můstku. Na vyhlídkové plošině se ocitnete se v 1109 m n.m. a budete si připadat jako skokani na lyžích. Na části věže je horolezecká stěna. Rozhlédnete se po Pošumaví, Javornicku a Stašsku.

Rozhledna Soumarský most

Nedaleko Soumarského mostu se na na naučné stezce Soumarské rašeliniště nachází vyhlídková věž. Kromě rašeliniště dohlédnete na Stožec či Knížecí Stolec.

Horská jezera

Jezero Laka

V katastru Prášil se můžete vydat k nejmenšímu a nejvýše položenému jezeru české části Šumavy. Nachází v 1096 m n.m. Dno Jezera Laka tvoří rašelina, zaujmou vás plovoucí ostrůvky. Dstanete se sem z osady Nová Hůrka.

Černé jezero

Ze Špičáckého Sedla, vzdáleného 5 km od Železné Rudy se vydejte k Černému jezeru pohodlnou cestou. Jezero je hluboké skoro 40 metrů. Černou barvu způsobuje kal z pylu jehličnanů, který se ukládá na dně. Ze Špičáckého Sedla můžete jet s dětmi i vláčkem.

Čertovo jezero

K Čertovu jezeru v 1030 m n.m. se dostanete po žluté značce. Půjdete 2,5 km. Probíhá zde evropské rozvodí. Voda z Čertova jezera teče do Dunaje a dál do Černého moře, voda z Černého jezera patří naopak do povodí Severního moře. Obě jezera tvoří Národní přírodní rezervaci.

Plešné jezero

Podle hory Plechý je pojmenováno nejširší ledovcové jezero české části Šumavy. Jeho rozloha činí 7,5 ha, hluboké je 18,3 m. K Plešnému jezeru můžete jít z osady Jelení zhruba 7 km po zelené turistické značce.

Dechberoucí památky

Královský hrad Kašperk

Tři kilometry od Kašperských hor stojí gotický Hrad Kašperk. Dvě propojené věže a zbytky hradního paláce upoutají vaši pozornost. Pod hrad dojedete na parkoviště autem. Prohlídkové okruhy přiblíží hospodářský život na hradě, prohlédnete si pozůstatky paláce s erby a podíváte se do parkánu. Hrad pořádá interaktivní prohlídky pro děti a řadu akcí.

Romantická zřícenina Vítkův hrádek

Návštěva zříceniny Vítkův Hrádek nedaleko Přední Výtoně na pravé straně Lipenské přehrady ve vás zanechá silný dojem. Na zachovanou obytnou věž Donjon vystoupejte. Z vyhlídkové plošiny uvidíte nejen Lipenskou přehradu jako na dlani, ale také Šumavu, Novohradské hory a při pěkném počasí Alpy.

Schwarzenberský plavební kanál

Seznámte se s vodním dílem Schwarzenberský plavební kanál, který byl postaven na česko-rakousko-bavorském pomezí pro splavování dřeva. Projděte naučnou stezkou od parkoviště na Jeleních vrších podél kanálu na Raškov nad Novou Pecí. Trasa je dlouhá 9 km a seznámíte se s atraktivními částmi díla. Uvidíte tunel, Rosseauerovu kapličku, akvadukt u Rossbachu a několik stavidel.

Hrad a zámek Velhartice s pivovarem

Nedaleko Sušice si prohlédněte Hrad Velhartice s krásným kamenným mostem. Čeká vás prohlídka nádvoří, renesančních interiérů, zavítáte do skanzenu lidové architektury. Děti si vyzkouší střelbu z kuše nebo luku. V obnoveném hradním pivovaru se občerstvíte.

Vypravte se až na vrcholky hor

Hora Třístoličník

Hora Třístoličník (1311 m n.m.) je zajímavá třemi bizarními skalními útvary. Vede přes ni státní hranice s Německem. Z Nového údolí se vydejte po červené značce. Terén je namáhavý a není vhodný pro kola a kočárky. Snazší přístup se nabízí z německé strany. Z vrcholu, kde je i hospůdka, se rozhlédnete do Bavorska, uvidíte i Alpy.

Dračí skály u Rejštejna

Nad silnicí vedoucí na Modravu na pravém břehu Otavy objevíte nedaleko Rejštejna skalní útvar. Nazývá se Dračí skály a čeká vás pohled na pěknou scenérii. Pod skalami je parkoviště. Na skály však vylézt nemůžete, nacházejí se v první zóně NP.

Hora Plechý

Při putování Šumavou určitě vystoupáte na horu Plechý, nejvyšší vrchol české Šumavy. Na svahu hory spatříte ledovcové Plešné jezero. Zaujme vás geomorfologicky zajímavá vysoká skalní stěna karu jezera, kterou tvoří suťové proudy a obnažené skály. U hráze jezera Plechý spatříte kamenné moře. Na vrcholu hory bohužel brání ve výhledu z velké části stromy.

Velký Javor

Nejvyšší horou Šumavy a Bavorského lesa je Velký Javor, který najdete 4 km od českých hranic v okrese Regen u obce Bayerisch Eisenstein. Vrchol tvoří čtyři skály. Dostanete se tam kabinovou lanovkou. Okružní stezka po vrcholových skalkách je dlouhá 1,5 km. Těšte se na krásný výhled do všech světových stran. 

Prohlédněte si všechny tipy co dělat na Šumavě ->

 

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
Jak se vám líbí článek
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více