Poznejte nejkrásnější místa Jižní Moravy - top 38 úžasných míst

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
9.8/10

Jižní Morava je pro turisty pohádkovým krajem, který nabízí spoustu pozoruhodných míst z hlediska přírodního, kulturního i historického bohatství. Zavítejte do Lednicko-valtického areálu, na Pálavu, do Moravského Toskánska i do jeskyní Moravského krasu. Potěšte se výhledy z rozhleden a nejhezčími hrady. Prohlédněte si zajímavosti Mikulova, Valtic a Brna. Nechte se unést kouzelnými atraktivitami i nejkrásnějšími místy na Znojemsku a v Podyjí. Těšte se na magická historická místa.

Autor článku: Radomír Němeček, 13. června 2022

Lednicko-valtický areál je perlou Jižní Moravy

V Lednicko-valtickém areálu vás oslní zámek Lednice s parkem a tropickým skleníkem. Patřil Lichtejnštejnům a jejich působení se věnuje velká část z osmi prohlídkových okruhů. V ose zámku leží Minaret, vysoký 60 metrů. Prohlédnete si orientální výzdobu. Na vrchol Minaretu vede 302 schodů. Doplujete sem po Dyji od zámku nebo půjdete 1,5 km pěšky. Loď pluje meandry řeky Dyje. Po vodě se dostanete až k umělé zřícenině Janův hrad. Sloužil jako lovecký zámeček. Nezapomeňte ani na Zámeček Pohansko. Upoutá vás architektura připomínající příběhy antických hrdinů. Prohlédnete si muzejní expozici, věnovanou archeologické činnosti. Dojdete sem z Břeclavi naučnou stezkou Pohansko.

januv hrad

Pálava

Kraj vína má genius loci i díky bělostným Pavlovským vrchům. Jejich součástí je zřícenina hradu Dívčí hrady, neboli Děvičky. Pozůstatky gotických hradů stojí na okraji masivu Děvína nedaleko Pavlova a Dolních Věstonic. Uvidíte zachované obvodové zdi polozasypané sklepy, předhradí. Je odtud krásný výhled na nádrž Nové Mlýny.

divčí hrady je nádhernou zříceninou

Moravské Toskánsko

Při putování jižní Moravou budete západně a jihozápadně od Kyjova obdivovat malebně zvlněnou krajinu. Nazývá se Moravské Toskánsko a láká hlavně fotografy. Připomíná atmosférou i vzezřením italské Toskánsko. Spatříte dlouhé pásy hnědých, zelených, na jaře i žlutých polí, které protínají silničky v okolí Šaradic, Svatobořic – Mistřína, Stavěšic, Strážovic, Karlína nebo Žeravic.

Tipy na ubytování

Dokonalá krása Moravského krasu

Moravský kras láká jeskyněmi. Nenechte si ujít propast Macochu, nejhlubší svého druhu v Evropě. K hladině Dolního jezírka je hloubka 138,5 m. Pod ním jsou prostory prozkoumané zatím do hloubky 187,5 metru. Při cestě k Macoše si dopřejte prohlídku Punkevní jeskyně. Poplujete po podzemní říčce Punkvě přes tři jezera k Masaryovu dómu. Nakonec se ocitnete na dně Macochy. Odtud vás k hornímu můstku vyveze lanovka. V oblasti krasu je jeskynní komplex Sloupsko-šosůvské jeskyně. Projdete se 1700 m podzemím s krápníkovou výzdobou. Nahlédnete do 90 m hluboké Nagelovy propasti, spatříte kostru mláděte jeskynního medvěda. V hlubokém kaňonu Suchého žlebu zavítejte do Kateřinské jeskyně. Prohlídka vás uchvátí krásou unikátních hůlkových stalagmitů.

Valtické podzemí a zámek

Ve Valticích nemůžete vynechat Valtické podzemí. Prozkoumáte labyrint vinných sklepů, z nichž nejstarší vás dovede až do začátku 13. století. Zaujme i honosný Zámek Valtice. Nabízí prohlídkové okruhy o životě Lichtenštejnů. Prohlédnete si apartmán, barokní divadlo, kapli s unikátními varhanami, zámecký sklep, kde zrají vína v dubových sudech. Krásná je i bylinková zahrada.

zámek ve Valticích

V Mikulově na zámek, Svatý kopeček i Jeskyně na Turoldu

Svatý kopeček, který tvoří jurský vápenec, je dominantou Mikulova a významným poutním místem. Na vrchu stojí kostel sv. Šebestiana, kaple Božího hrobu a zvonice. Křížová cesta obsahuje 17 objektů. Na Zámeckém vrchu láká Zámek Mikulov. V několika okruzích objevíte historii rodu Dietrichsteinů. V zámeckém sklepě spatříte obří vinný sud. Poučí vás expozice o Římanech a Germánech v kraji pod Pálavou. Na Kozím vrchu je zřícenina Kozí hrádek s dělostřeleckou věží, na kterou můžete vystoupat. K putování po Mikulově a okolí patří i Jeskyně na Turoldu. Labyrint chodeb vznikl ve vápencích druhohor. Uvidíte Jezerní dóm se smaragdově zbarveným jezírkem. Výzdoba evokuje dno korálového útesu.

zámek v Mikulově

Znojmemsko a Podyjí

U přehrady Vranov se tyčí romantický Hrad Bítov. Prohlédnete si sbírky zbraní i největší sbírku vycpaných psů na světě. Uvidíte zbrojnici, hladomornu, mučírnu i vězení. Součástí Národního parku Podyjí je Zámek Vranov, který vznikl přestavbou hradu. Čekají vás autentické barokní interiéry sálu předků a kaple. Ve Znojmě můžete sledovat komplex Znojemského hradu. Při prohlídkách poznáte, jak žilo panstvo a poddaní v raně novověké společnosti. Pod historickým centrem vstoupíte do Znojemského podzemí. Projít můžete 1 km dlouhou trasu s oživlými skalami, alchymistickou dílnou, vězeňskými kobkami a mučírnou.

Objevte ty nej památky v Brně

Mohutný Hrad Špilberk je oblíbeným turistickým cílem v Brně. Prohlédnete si Kasematy, žalář, barokní lékárnu a mnoho dalšího v expozicích. Můžete vystoupat na rozhlednu, poslechnout si zvonkohru na nádvoří. V jihomoravské metropoli láká k prohlídce slavná Villa Tugendhat. Je ojedinělým funkcionalistickým dílem, které prozkoumáte v prohlídkových okruzích. Prohlédnete si terasy a zahradu. Unikátní brněnskou Kostnici u Sv. Jakuba v podzemí nemůžete vynechat. Kosterní pozůstatky jsou obětmi morových a cholerových ran i válek. Vydejte se do Labyrintu Pod Zelným trhem. Ohromí vás tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů plných vína a alchymie. Uvidíte pranýř i klec bláznů.

Magická historická místa Jižní Moravy

Jižní Morava má svá magicky působící místa. Vévodí jim Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích. Hlavní loď stavby je bez střechy, působí tu silné energie. Prohlédnete si románskou baziliku a vyzdobenou sakristii. V Dolních Věstonicích uvidíte v muzeu archeologické nálezy z doby lovců mamutů. Poučná je i návštěva archeologického muzea Archeoparku Pavlov na svazích Pavlovských vrchů, kde bylo naleziště kultury z období mladého paleolitu. Skanzen Strážnice představuje lidovou architekturu Slovácka ve vystavovaných areálech a prostřednictvím pořádaných akcí.

Zažijte kouzlo jižní Moravy

Nejjižnější místem oblasti je Soutok Moravy a Dyje, dostanete se sem z Břeclavi. Poznáte krásu lužních lesů a ocitnete se na trojmezí Čech, Slovenska a Rakouska. Kouzlo jihu na vás zapůsobí, když navštívíte Vinné sklepy ve Vrbicích. V sedmi patrech kopce se ukrývá kolonie, ve které zraje víno. Zalíbí se vám i Malovaný sklep Šatov vyhloubený v pískovcovém svahu. Objevíte říši mořských panen, trpaslíků a alpských krajin na stěnách salonků.

sklepy vina ve vrbicích

Navštivte nejhezčí hrady Jižní Moravy

Jih Moravy se pyšní krásnými hrady. Hrad Veveří stojí na ostrohu nad řekou Svratkou. Představí prostory posledních majitelů, poznáte stavebně historický vývoj hradu. Nad městysem Nedvědice se tyčí Hrad Pernštejn s hranolovou věží. Pochopíte jeho vývoj od gotiky až do 20. století. Rytířskou slávu připomíná zřícenina Hradu Boskovice nad městečkem Boskovice. Vede tudy naučná stezka Hradní okruh. Nad Bzencem na vrchu Starý hrad září Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiana s vyhlídkou, která nahradila Bzenecký hrad.

Tipy na ubytování

Za dechberoucími výhledy. Pohlédněte na krajinu z výšky

Nejkrásnější pohledy jsou nejen ze sedla koně, ale také z rozhleden a vyhlídek. Mezi nejoblíbenější patří Mandloňové sady a rozhledna v Hustopečích, zvláště v období, kdy kvetou mandloně. Nejjednodušší přístup má Rozhledna Kobylí. Na tu totiž nevedou schody a vede spirálově do výšky 7,5 m. U Velkých Pavlovic objevíte Rozhlednu Slunečnou, z 15 metrů nad zemí uvidíte krajinu plnou vinohradů. Východně od Židlochovic je Rozhledna Akátová věž. Rozhlížet se budete na Novomlýnské vodní nádrže nebo na Bílé Karpaty. 

Podívejte se na všechny tipy co dělat na Jižní Moravě ->

 

Jak se vám líbí článek
9.8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.