Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Třebíč, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Autor fotky: zamek-trebic.cz

Určitě si nenechte v Třebíči na Vysočině ujít prohlídku Baziliky sv. Prokopa. Uchvátí vás nádhera středověké architektury impozantní kostelní stavby. Památka je zapsaná na Seznamu chráněného kulturního dědictví UNESCO.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. června 2021

Monumentální krása cenné památky

Trojlodní románsko-gotická památka pochází z poloviny 13. století. Ohromí vás svou monumentální krásou. Bazilika sv. Prokopa patřila ke klášteru benediktinů. Její současná podoba interiérů pochází z let 1924 – 1935. Spatříte osmidílnou klenbu, projdete si chrámové lodě. Upoutá vás opatská kaple s freskami, které jsou druhé nejstarší na Moravě. Budete obdivovat malby a ornamenty, kterými je kaple vyzdobena.

foto: zamek-trebic.cz

Krypta s tajnou chodbou

Mezi nejcennější části baziliky, které uvidíte, patří krypta s původní výdřevou stropu, starou přes 700 let. Postavili ji za účelem pohřbívání mnichů a zakladatelů kláštera. Prohlédnete si 50 sloupů a polosloupů s krásnými hlavicemi. Ty zdobí rostlinné ornamenty, zvířata a obličeje. Z krypty vede tajná chodba. Možná stejně jako Třebíčští uvěříte, že ukrývá poklad se zlatým Kristem v nadživotní velikosti. Vzpomenete si na Vláčilův film Markéta Lazarová, který tady vznikal.

foto: zamek-trebic.cz

Občerstvení

Poslouží vám kavárna U sv. Prokopa či restaurace na Žerotínském náměstí.

Kde zaparkovat a přístupnost

Zaparkovat můžete například na parkovišti Pod zámkem. Od parkoviště půjdete k bazilice zhruba 320 m.

Poloha na mapě

Kam na další výlet

Bylinková zahrádka, zámek a muzeum
Před bazilikou si můžete projít benediktinskou bylinkovou zahrádkou. Pěstují se tu čínské bylinky. Můžete zde načerpat inspiraci. Určitě nevynecháte ani prohlídku Muzea Vysočiny a zámku.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zámek 1
Třebíč 67401
568 610 022
infobazilika@mkstrebic.cz
mkstrebic.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Kaple
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Výlety
 • pro dva
 • když prší
 • Kostely
 • pro seniory
 • Architektonické památky
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • pro vozíčkáře
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.