Zřícenina hradu Orlík s rozhlednou

Humpolec, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
4/10

Zřícenina hradu Orlík vzdálená 2 km od Humpolce na Českomoravské vrchovině je přitažlivým cílem turistů. V pokladně hradu si můžete zakoupit jednoduchého průvodce, který vás zavede podle jednoduché navigace na nejzajímavější místa.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. listopadu 2020

Zřícenina působí romanticky

Na místě zříceniny hradu si prohlédnete bránu, starý palác, kuchyň, zachovalé zdivo nového paláce a bastionu. Uvidíte také zrekonstruovanou chlebovou pec a funkční repliku středověké pece. Mezi nejzachovalejší části hradu Orlík patří druhá brána a bašta. Bašta je zajímavou ukázkou opevňovací techniky z 15. století. Hrad je během sezony místem mnoha společenských akcí . Konají se tu noční prohlídky, festivaly hudební i filmové, středověké slavnosti, ukázky šermu a mnoho dalšího.

foto: hrad-orlik.cz

Hradní muzeum připomene kachlářství

Přístupné je horní patro provozní budovy, kde můžete navštívit muzeum. Seznámíte se s archeologickými nálezy, a to hlavně z oblasti kachlářského umění středověku. Uvidíte tu také autentický mohutný trám ze stropu přilehlého hradního objektu, který pochází ze 14. století. Je zde k vidění i sádrový model hradu, jak si jeho podobu ze 16. století představovali lidé před prvními vykopávkami.

Romantický hrad má rozhlednu

Věž hradu posloužila před několika lety k vložení ocelové konstrukce a vznikla tím přitažlivá rozhledna. Porozhlédnete se z jejího ochozu po okolí kolem Humpolce. Spatříte dominantu Posázaví Melechov, vidět bývá i Křemešník a někdy i vzdálenější Blaník.

Tipy na ubytování

Studna v podhradí

Cestou z parkoviště ke zřícenině budete míjet kruhovou studnu v podhradí. Má průměr přes 2 metry a je roubená kamenem. Její hloubka je 21 m.

foto: hrad-orlik.cz

Akce na hradě

Během roku se na hradě koná řada zajímavých kulturních a společenských akcí. 

foto: hrad-orlik.cz

Jak zabavit děti

S dětmi můžete zavítat do Discgolfu Podhrad v lesoparku pod zříceninou a židovským hřbitovem. Mají tu zdarma k dispozici devítijamkové hřiště. Disk podobný létajícímu talíři si zapůjčíte v humpoleckém infocentru na Havlíčkově náměstí za zálohu 300 Kč. Diskem se hází do speciálních košů. Než obejdete devět stanovišť, nachodíte tam až tři kilometry. O něco níže pod areálem je také dětské hřiště.

Občerstvení

Na jídlo si můžete zastavit v motorestu Pod hradem v obci Rozkoš nebo v centru Humpolce.

Parkování

Auto zaparkujete na parkovišti v lokalitě Rozkoš, které je určené pro návštěvníky zříceniny hradu.

Přístupnost

Z parkoviště půjdete po žluté turistické značce, která kopíruje i naučnou stezku Březina, k cíli 600 metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Hliník se odstěhoval do Humpolce a má tam muzeum
V Nedalekém Humpolci můžete navštívit recesistické HLINÍkárium. Jde o muezum věnované proslulé fiktivní postavě Hliníka z filmu Marečku, podejte mi pero. Prohlédnete si fotografie a rekvizity spojené s Hliníkem. Zhlédnete ukázky z filmu a můžete si v lavici napsat písemku o Hliníkovi. Objevíte tu i Hujerovy švestičky. Fiktivní osobě přišlo z celého světa skoro 700 pohlednic. I ty jsou tu vystvané a jsou zapsány do knihy rekordů.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Humpolec
+420 723 735 062
+420 777 347 511
kastelan@hrad-orlik.cz
www.hrad-orlik.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Rozhledny
 • se psem
 • Zříceniny
 • Romantická místa
 • Architektonické památky
 • romantické cestování
 • pro dva
 • pro seniory
 • Kopce a vrchy
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
4/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.