Lom Borek

Borek, Žďárské vrchy, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Hamso15 CC BY-SA 4.0

Modrozelená voda a nádherná scenérie vás čeká u Lomu Borek. Můžete se k němu jet podívat do lokality u vsi Borek. Ta se nachází mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem na severu Vysočiny.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. června 2021

Na dně jsou artefakty pro potápěče

Od vesnice Borek lom najdete směrem na obec Vilémov. Mezi skaliskami uvidíte křišťálovou vodu a budete si připadat jako v pohádce. Každý rok v lomu voda o něco stoupne. Je to způsobeno přírodním pramenem. V nejhlubším místě má lom hloubku 34 metrů. Borek je základnou potápěčského centra. Pokud jste potápěči, tak plošiny jsou v hloubkách 8 až 22 m.

Koupání je přísně zakázáno

Koupat se zde nemůžete ani na vlastní nebezpečí. Vstoupit do vody mohou pouze potápěči. V lomu  zkoumají potopený autobus, wartburg a ponorku. Každý vstup do vody a čas výstupu se musí hlásit pracovníkovi obsluhy.

Borecká skalka

I ze břehů je lom krásný. Představuje přírodní rezervaci Borecká skalka. Jde o suchomilnou pastvinu. Rostou zde rostliny vázané na substrát hadcového podloží, které má vysoký obsah hořčíku. Lom Borek sloužil k těžbě této horniny.

Tipy na ubytování

Upozornění

Lom má přísný provozní řád, který je volně přístupný i na sociálních sítích. Můžete ho prostudovat.

Občerstvení

Občerstvíte se v Restauraci Harmonie v Borku.

Parkování a přístupnost

Parkoviště u Restaurace Harmonie. Z parkoviště půjdete po silnici vedoucí do Vilémova 350 m, pak uhnete doleva. Celkově je to 800 m.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.