Hrad Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10

Ve středním Posázaví si určitě nenechte ujít návštěvu hradu Ledeč nad Sázavou. Vypíná se na vápencové skále nad řekou Sázavou a řadí se mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. srpna 2021

Těšte se na muzejní okruh s hodinami a vlastivědnými sbírkami

Složitý hradní komplex nabízí několik prohlídkových okruhů. Muzejní okruh je ideální kombinací expozic vlastivědných sbírek a historických hodin. Nacházejí se zde převážně exponáty připomínající práci zdejších řemeslníků, zvláště hrnčířů, tkalců, barvířů, sklářů, kovářů atd. V jedné z místností je k vidění obdivuhodná sgrafitová výzdoba stropu.V Muzeu historických hodin je na 200 kusů exponátů hodin. K vidění jsou nástěnné hodiny-pendlovky, podlahové hodiny s dominantními kyvadly a mnoho dalších od kapesních hodinek s malovanými ciferníky až po vzácné zámecké sloupkové hodiny s hracími skříňkami.

Muzeum Jaroslava Foglara

Máte rádi Rychlé šípy? Nemůžete vynechat návštěvu Muzea Jaroslava Foglara. Kraj Ledče nad Sázavou je úzce spjat s tímto autorem. Zvláště jeho Sluneční zátoka. Osm místností muzea zdobí ilustrace, které navodí například atmosféru Foglarových Stínadel. Poznáte život a dílo spisovatele včetně zajímavostí. Můžete se vyfotit s Rychlými šípy v životní velikosti.

Sklářství na Vysočině

Výstava odkazuje na historický a umělecký vývoj sklářství v Posázaví a na Českomoravské vrchovině v období od 16. století až do současnosti. Seznamuje s přírodním původem sklářských materiálů a s uměním sklářských rodů působících na Vysočině. Výstava též poukazuje na činnost sklářských hutí a výrobky významných sklářských osobností. Navštívit také můžete nedalekou sklárnu Jakuba Tasice, známou ze seriálu Synové a dcer Jakuba skláře.

Tipy na ubytování

Nádherný výhled z hradní věže

Nádherný pohled na Posázaví s kouzelnou řekou se vám naskytne, vystoupáte-li na hradní věž po 111 schodech. Víte, že na hradě se točila celá řada filmů a pohádek? Třeba Čertí brko, Anděl Páně 2, Faust, Kletba bratří Grimmů atd.

Jak zabavit děti?

Třeba prohlídkou dětského okruhu, který je určen především pro děti a milovníky hraček. Najdete tu přes 1000 plyšových medvídků, a to od nejstarších až po ty nejnovější krasavce. Tato výstava se rozkládá v pěti místnostech a v historickém sklepení. V rámci prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, odkud jsou úžasné výhledy na město a děti se mohou proběhnout v malém keříkovém labyrintu.

Občerstvení

Pro návštěvníky je připraveno příjemné posezení v hradní kavárně "Pod Věží". Další možnost občerstvení je v Restauraci u řeky. Je tam i dětský koutek.

Vlakem na hrad

Vlaková stanice se nachází 1,1 km od hradu. Trasa na mapě

Parkování

Parkovat je možné na malém parkovišti u hradu, které se nachází v blízkosti mostu, po kterém se dostanete na horní nádvoří.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Husovo náměstí 7
Ledeč nad Sázavou 58401
731 612 457
info.hrad@centrum.cz
hrad-ledec.cz

Kategorie a štítky

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.