Hrad Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Ve středním Posázaví si určitě nenechte ujít návštěvu hradu Ledeč nad Sázavou. Vypíná se na vápencové skále nad řekou Sázavou a řadí se mezi nejstarší šlechtické hrady v Čechách.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. srpna 2021

Těšte se na muzejní okruh s hodinami a vlastivědnými sbírkami

Složitý hradní komplex nabízí několik prohlídkových okruhů. Muzejní okruh je ideální kombinací expozic vlastivědných sbírek a historických hodin. Nacházejí se zde převážně exponáty připomínající práci zdejších řemeslníků, zvláště hrnčířů, tkalců, barvířů, sklářů, kovářů atd. V jedné z místností je k vidění obdivuhodná sgrafitová výzdoba stropu.V Muzeu historických hodin je na 200 kusů exponátů hodin. K vidění jsou nástěnné hodiny-pendlovky, podlahové hodiny s dominantními kyvadly a mnoho dalších od kapesních hodinek s malovanými ciferníky až po vzácné zámecké sloupkové hodiny s hracími skříňkami.

Muzeum Jaroslava Foglara

Máte rádi Rychlé šípy? Nemůžete vynechat návštěvu Muzea Jaroslava Foglara. Kraj Ledče nad Sázavou je úzce spjat s tímto autorem. Zvláště jeho Sluneční zátoka. Osm místností muzea zdobí ilustrace, které navodí například atmosféru Foglarových Stínadel. Poznáte život a dílo spisovatele včetně zajímavostí. Můžete s vyfotit s Rychlými šípy v životní velikosti.

Sklářství na Vysočině

Výstava odkazuje na historický a umělecký vývoj sklářství v Posázaví a na Českomoravské vrchovině v období od 16. století až do současnosti. Seznamuje s přírodním původem sklářských materiálů a s uměním sklářských rodů působících na Vysočině. Výstava též poukazuje na činnost sklářských hutí a výrobky významných sklářských osobností. Navštívit také můžete nedalekou sklárnu Jakuba Tasice, známou ze seriálu Synové a dcer Jakuba skláře.

Naskytne se vám výhled z hradní věže

Nádherný pohled na Posázaví s kouzelnou řekou se vám otevře, vystoupáte-li na hradní věž po 111 schodech. Víte, že na hradě se točila celá řada filmů? Třeba Čertí brko, Anděl Páně 2, Faust, Kletba bratří Grimmů atd.

Jak zabavit děti?

Třeba prohlídkou dětského okruhu, který je určen především pro děti a milovníky hraček. Najdete tu přes 1000 plyšových medvídků, a to od nejstarších až po ty nejnovější krasavce. Tato výstava se rozkládá v pěti místnostech a v historickém sklepení. V rámci prohlídky je možné vyjít na jižní zahradu, odkud jsou úžasné výhledy na město a děti se mohou proběhnout v malém keříkovém labyrintu.

Občerstvení

Pro návštěvníky je připraveno příjemné posezení v hradní kavárně "Pod Věží". Další možnost občerstvení je v Restauraci u řeky. Je tam i dětský koutek.

Vlakem na hrad

Vlaková stanice se nachází 1,1 km od hradu. Trasa na mapě

Parkování

Parkovat je možné na malém parkovišti u hradu, které se nachází v blízkosti mostu, po kterém se dostanete na horní nádvoří.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Husovo náměstí 7
Ledeč nad Sázavou 58401
731 612 457
info.hrad@centrum.cz
hrad-ledec.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Výstavy
  • Hrady
  • Výlety
  • když prší
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • Architektonické památky
  • cestování se psem
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Chata NMNM

Vysočina Nové Město na Moravě

10/10
Cena od 312 Kč do 500 Kč
Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.