Státní hrad Lipnice

Lipnice nad Sázavou, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Státní hrad Lipnice je označován jako strážce Posázaví. Najdete ho v Lipnici nad Sázavou na Vysočině.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. června 2021

Hrad si prohlédnete bez průvodce

Šlechtický hrad byl vybudován na vyvýšenině začátkem 14. století. V 19. století hořela celá Lipnice včetně hradu. Zbyla vyhořelá zřícenina. Ta stále prochází rekonstrukcí. Jak památková obroda pokračuje, si můžete prohlédnout. Na volnou prohlídku dostanete tištěného průvodce.

foto: npu.cz

Z věže je nádherný výhled

Uvidíte monumentální hradní gotickou architekturu. Přístupná je kaple sv. Vavřince, uvidíte původní hradní studnu s rumpálem. K prohlídce vás naláká velká věž se zbrojnicí a archeologickou expozicí se souborem gotických kachlů. Z věže se nabízí výhled na vrch Melechov a část Českomoravské vrchoviny. Prohlédnete si rozsáhlá sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé. Dozvíte se, že na hradu provázel spisovatel Jaroslav Hašek.

foto: npu.cz

Během roku hrad ožívá

Možná vám bude hrad připadat opuštěný, ale díky návštěvníkům jeho historie ožívá. Konají se zde také různé akce. Hrad ožívá vystoupeními hudebních skupin, divadelních spolků, šermířských sdružení, ukázkami tradičních řemesel atd.

foto: npu.cz

Tipy na ubytování

Koupě vstupenek online

Vstupenky na prohlídku lze zakoupit on-line. Vstup psům je zakázán.

Občerstvení

Nedaleko hradu je Bistro u Haška a  Hostinec U České koruny.

Kde zaparkovat a přístupnost

K dispozici je parkoviště. Parkoviště je vzdáleno pouze 200 m od hradu.

Poloha na mapě

Kam na další  výlet

V Lipnici je hrob Jaroslava Haška
V Lipnici se můžete podívat k hrobu Jaroslava Haška. Jde o nenáročnou procházku, která začíná na náměstí. Půjdete přes torzo městské brány ke zřícenině Bílé věže, ke kapličce sv. Antonína a dál až na starý hřbitov.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.