Pohádková Panenská - místo plné zážitků a aktivit v přírodě

Jemnice, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10

Mezi Slavonicemi a Jemnicí v obci Panenská objevíte pohádkovou stezku, která potěší celou rodinu. V podtitulu nese název Putování malého Človíčete. Je dlouhá pouze 4 km, určitě ji pohodlně zdoláte třeba i s kočárky.

Autor článku: Radomír Němeček, 28. ledna 2021

Pohádkové příběhy a úkoly

Pohádková Panenská se nachází 7 km jihozápadně od městečka Jemnice na Vysočině v okrese Třebíč mezi Jemnicí a Slavonicemi. V obci Panenská objevíte areál, který nabízí řadu aktivit nejen pro rodiny s dětmi.  Můžete si vybrat, jestli půjdete 4 km lesem a zažijete příběh Pohádkové stezky, zůstanete si hrát na dětském hřišti a projdete si Hastrmanovu ekostezku nebo se vydáte na rozhledny či objevovat skryté kešky.

Pohádková stezka se spoustou zábavy

Na trase dlouhé 4 km najdete 11 pohádkových zastavení. Každé z nich je opatřeno lavičkou a informační tabulí. U každého stanoviště se nachází pohádkový příběh, z něhož vyplývá soutěžní úkol. U jednotlivých zastavení budou děti splněné úkoly zapisovat do brožurky, kterou si zdarma vyzvednou u prvního zastavení, na dětském hřišti u infobudky nebo v informačním centru v Jemnici. Za vyplněnou brožurku čeká účastníky po návratu malá odměna, kterou si v letní sezóně mohou vyzvednout přímo v infobudce nebo pak v Informačním centru v Jemnici. 

Hastrmanova ekostezka. Příjemná procházka okolo rybníka.

Další aktivitou je Hastrmanova ekostezka u malého rybníka. Začíná u prvního zastavení pohádkové stezky, odtud se můžete vydat na 200 metrů dlouho procházku kolem vody s devíti zastaveními. Stezka je ukončena ekobludištěm. Rybníček lemují i tématické dřevěné sochy jako jsou dva hastrmani a obrovský sumec.

Tipy na ubytování

Potěšte se pohledem z výšky

Pohádková Panenská nabízí také možnost vydat se na rozhledny, které jsou celoročně volně přístupné. Rozhlednu u sovy najdete na trase Pohádkové stezky, která je jejím nejvyšším bodem. Nabízí výhled do širokého okolí a je umístěna na vrcholu – Sedlo – v nadmořské výšce 600 mnm. Další menší Rozhledna pod lesem nabízí krásné pohledy na Pohádkovou Panenskou, kde mimo jiné můžete vidět např. nově opravenou kapličku sv. Jakuba. Dostanete se k ní z posledního zastavení pohádkové stezky (Obrova bota). Odtud je to cca 270 m po značené cestě.

Zapůjčení koloběžek a sportovního vybavení

Návštěvu pohádkové stezky můžete spojit i s drobnými sportovními aktivitami. Pokud je infobudka otevřena (v letních měsících denně) máte možnost zapůjčit si koloběžky a pohádkovou stezku absolvovat na nich. Dále je možnost zapůjčit si zdarma míče, petanque, pálky na soft tenis a další sportovní vybavení.

Mohlo by vás zajímat

Celý areál se nachází u horního rybníka za dětským hřištěm. Zde najdete infobudku, kde získáte potřebné informace a materiály k absolvování jednotlivých aktivit. Pohádková stezka a další aktivity jsou přehledně značeny šipkami, které začínají na dětském hřišti a vedou Vás do přilehlého lesa. Pohádkovou stezku lze absolvovat se sportovnějším kočárkem nebo s šikovnými rodiči. 

Kde se občerstvit

Pro občerstvení slouží infobudka, kterou najdete na dětském hřišti. Zde si můžete zakoupit reklamní předměty, drobné občerstvení nebo získat propagační materiály k pohádkové stezce a dalším nabízeným aktivitám. Pokud budete chtít, zapůjčí vám tu i vybavení k opekání buřtů. Infobudka je v provozu po celou letní sezónu. V případě, že je infobudka zavřená, tak funguje za příznivého počasí pohádková samoobsluha. 

Parkování a přístupnost

Parkování je možné u kulturního domu (cca. 300 m od prvního zastavení pohádkové stezky) nebo přímo u prvního zastavení pohádkové stezky na travnatém parkovišti

Poloha na mapě

Tip na výlet 

Muzeum Jemnice se věnuje historii zpracování čaje
Jemnice je známým zpracovatelem čajů. A tak zde můžete navštívit neobvyklé muzeum. Sídlí na náměstí v měšťanském domě. Nabídne vám ke zhlédnutí dvě stálé expozice. Jedna je věnována dějinám města Jemnice. Druhá mapuje zdejší historii zpracování čaje. Dozvíte se mnoho zajímavostí. Prohlédnete si staré stroje na zpracování čaje i spoustu poučných fotografií. Při prohlídce vás potěší voňavé čaje a přísady, které se využívají při výrobě různých příchutí.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.