Rozhledna Mařenka

Štěměchy, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
4.3/10
Autor fotky: trebicsko-moravskavysocina.cz

Na kopci Mařenka 15 km od Třebíče můžete vystoupat na stejnojmennou rozhlednu. Nachází se u obce Štěměchy a dostanete se k ní pěšky z osady Dašov.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. října 2020

Rozhledna je vysoká 31 metrů

Rozhledna Mařenka je vysoká 31 m, stojí na stejnojmenném kopci, který je se svými 711 metry nad mořem nejvyšším vrcholem Třebíčska. Ve spodní části má vyhlídková věž základnu obloženou kamenem a vstup do ní je chráněn stříškou. Stoupat k vrcholu budete po točitém vřetenovém schodišti s průhledy k zemi. Výstup je doplněn dřevěnými prvky. Na vrcholu věže, kam vede 156 schodů, je zastřešená vyhlídka, z které se můžete rozhlížet do kraje Třebíčska. Uvidíte široko daleko mimo jiné i do smrkových lesů, dost razantně zničených kůrovcem. Tato krajina v podhůří Třebíčska je přitom chráněnou krajinnou oblastí. Hlavně kvůli velkému výskytu bledule obecné.

foto: trebicsko-moravskavysocina.cz

Jméno vyhlídky doprovází pověst

Rozhledna získala jméno po dívce, kterou v 17. století zabili loupežníci. Stalo se to nedaleko místa, kde je dnes položen smírčí kámen s křížem. Už původní vyhlídková věž se tedy jmenovala po zabité dívce Mařenka. Ale protože byla celá ze dřeva, zapálil ji blesk a shořela. Nová věž byla postavena až v roce 2012. Jméno jí po Mařence nechali.

Kousek od rozhledny jsou mlýny

I z rozhledny díky stále řídnoucím lesům uvidíte zajímavou lokalitu s mlýny. V jednom je muzeum Dašovský mlýn, kam můžete s celou rodinou později zavítat. Expozice muzea je umístěna u rybníka Pančák ve čtyřech prostorách objektu. Můžete si prohlédnout strojové vybavení válcového mlýna, uvidíte, jak původně mlýn vypadal a zaujmou vás třeba vyřezávané barokní sloupy. Prohlédnete si výstavu, která přiblíží zpracování lnu, projdete expozicí pytlů. Spatříte předměty denní potřeby a dozvíte se řadu zajímavostí o mlýně i rodinách, které tu historicky žily. Průvodci vám přiblíží technologii zpracování obilí i lnu. Určitě se zmíní i o historii Dašova. Odvezete si z výletu razítko mlynáře nebo třeba pohlednici a třeba voskovou pečeť. V dalším ze dvou dašovských mlýnů zase spatříte dochovanou vodní turbínu a parní vyvíječ.

Jak zabavit děti

Naproti obecnímu úřadu v obci Štěměchy je pěkné dětské hřiště.

Občerstvení

Jídlo si na rozhlednu i do muzea zabalte do batohu s sebou. Najíst se můžete po zhlédnutí všeho, co vás zajímá, v motorestu Markvartice. Je vzdálen od Štěměch necelých 5 km jízdy směrem na Třebíč.

Vlakem na rozhlednu

Pojedete-li vlakem, vystupte v železniční stanici Stařec. Z vlakové zastávky půjdete po modré trase necelých 12 km jedním směrem.

Vydejte se na rozhlednu po naučné stezce

Z Dašova půjdete k rozhledně pěšky Naučnou stezkou Mařenka, a to necelé 2 km po modře značené turistické stezce. Budete míjet celkem 11 informačních tabulí. Poučí vás o rostlinách a živočiších, na které můžete v lokalitě narazit.

Parkování

Automobilem dojedete po silničce ze Štěměch do Dašova, vzdálenost je 1,7 km. Žádné oficiální parkoviště ani v jednom ze zmíněných míst však není vyznačeno. Je tedy třeba podle vlastního uvážení zvolit vhodnou plochu, kde auto zanecháte.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Štěměchy jsou spojené se zříceninou tvrze
Tvrz s přilehlým dvorem ze 14. století, ze které je dnes patrná již jen zřícenina, bývala kdysi centrem obce. Můžete si ji však prohlédnout. Spatříte vodní příkop i zbytky okrouhlého tvrziště. A když budete mít štěstí, třeba se ve zdejším amfiteátru odehraje za vaší účasti i některá z tradičně konaných akcí. Neznámější je Bitva o tvrz. Je součástí Štěměšských historických slavností. Tvrz je opředena pověstí, že od ní vede podzemní chodba na hrádek Sádek u Kojetic.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Štěměchy
+420 606 764 312

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • Vyhlídky
  • pro dva
  • Rozhledny
  • pro seniory
  • Příroda
  • Romantická místa
  • Kopce a vrchy
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
4.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.