Jihlavské kolektory

Jihlava, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Jihlavské podzemí je po Znojmě druhým největším v republice. Jeho součástí jsou kolektory.  Můžete se vydat i na okruhu Historické podzemí a podívat se, jak vypadat podzemní kryt.

Autor článku: Petr Kouba, 25. září 2020

Procházka kolektory ukáže, kudy vedou inženýrské sítě

Kolektory, které se nacházejí pod centrem Jihlavy, slouží k rozvodu inženýrských sítí – elektřiny, vody, telefonů. Můžete jimi procházet s průvodcem. Prohlídková trasa vás povede kilometr pod povrchem země. Začíná v Březinově ulici vedle objektu Správy podzemí. Většinou trasa vede chodbami, posledních sto metrů vede chodbami historického labyrintu. Přestože je trasa poměrně krátká, vede ve třech úrovních. Několikrát budete stoupat po ocelových žebřících. Nejhlouběji budete 25 m pod zemí, kde je páteřní větev. Vede pod úrovní terénu Masarykova náměstí. Pak následuje mezipatro 16 m pod zemí a vrchní chodba je 10 m pod povrchem.

foto: jihlava.cz

Výstava přiblíží fotokumentaci o ražbě

Návštěvu kolektorů uzavřete prohlídkou druhého podzemního podlaží, kde je expozice. Vypovídá o ražbě kolektorů a ozdravení historického podzemí. Jsou tu k dispozici ukázky hornických svítilen a uvidíte i zlomky vytěženého stříbra. Z podzemí vyjdete v Benešově ulici.

Rezervace prohlídky je nutná

Prohlídky kolektorů jsou celoročně možné pouze o sobotách, a to po předchozí rezervaci na webu www.jihlava.cz/podzemi. Rezervace je nutná vždy nejdéle ve čtvrtek do 24.00. Každý z návštěvníků je před vstupem do podzemí povinen zvážit svůj aktuální zdravotní stav a fyzické schopnosti.

foto: jihlava.cz

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V blízkosti vstupu do kolektorů je v Brněnské ulici Hostinec Plechanda.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti Březinovy sady. Z parkoviště půjdete ke vstupu do kolektorů v Brněnské ulici 170 m.

Poloha na mapě

Kam na další výlet?

Můžete zavítat i do krytu civilní obrany a vidět historické podzemí
Pokud se vydáte v centru Jihlavy také na prohlídku okruhu Historické podzemí, zavítáte mimo jiné do tajemné svítící chodby, kterou natřeli nacisté světélkující barvou. Je raritou celého podzemí.  Také si můžete prohlédnout kryt civilní obrany ze 70. let minulého století. V krytu uvidíte ošetřovnu raněných, dobovou spojovací techniku, filtry vzduchu, měřáky radiace i dobové hygienické potřeby včetně sociálního zařízení. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.