Zřícenina hradu Zubštejn

Bystřice nad Pernštejnem, Žďárské vrchy, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Jeden z největších hradů Moravy Zubštejn (668 m n.m.) najdete na protáhlém stejnojmenném kopci nad řekou Svratkou u obce Pivonice nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Od 16. století je z něj už jen poměrně zachovalá zřícenina.

Autor článku: Radomír Němeček, 8. ledna 2021

Původně se hrad jmenoval Zubří kámen

Původně hrad na skalnatém kopci nad Svratkou nesl název Zubří kámen, tedy Zubrštejn, později se zkrátil na Zubštejn. Původně gotickou stavbu založili páni z Pernštejna. Prošel mnoha přestavbami a měl chránit osu kolonizace, řeku Svratku. Po husitských válkách ho Vilém z Pernštejna nechal modernizovat. Ke stavbě opevnění vzniklo na hradě pět dělostřeleckých bašt. Kvůli potížím Pernštejnů však hrad už od 16. století jen pustl.

Ze zříceniny uvidíte do kraje

V současnosti vlastní zříceninu hradu město Bystřice nad Pernštejnem. Při její návštěvě uvidíte, že se zachovaly mohutné pozůstatky zdiva. Jde o zbytek paláce se 4 klenutými místnostmi. Spatříte také část věže, k jejíž bráně vedl padací most. Ke zřícenině se dostanete přes dřevěný mos. Nechala ho vybudovat bystřická radnice. Zároveň zříceninu staticky zajistila, takže se pádu zdiva obávat nemusíte. Prohlédnete si dřevěné repliky obléhacích strojů. Můžete se rozhlédnout po malebném pahorkatém okolí. K vidění je nejvyšší hora Hornosvratecké vrchoviny Sýkoř, dále Pohledecká skála s okolím Studnic a dá se dohlédnout až k Brnu.

O hradu kolují pověsti

Jako většina hradů i Zubštejn má své legendy. Vypráví se například o pokladu, který ukrývá zřícenina, nebo o tajné chodbě. Za nešťastnou lásku tu prý stále pyká nešťastná dívka a měla zde být podle pověsti vězněna i dcera krále Jiřího z Poděbrad.

Tipy na ubytování

Občerstvení

U zříceniny je několik turistických přístřešků, ale občerstvení si vezměte s sebou. To tu nikdo neprovozuje. Pak můžete zavítat do některé z restaurací v Bystřici nad Pernštejnem. Třeba do Pizza Piazza nebo do Restaurace Kostelní.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti zříceniny hradu Zubštejn v Pivonicích. K cíli půjdete z parkoviště po červeně značené trase pouhých 587 metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem
V Bytřici nad Pernštejnem si zajděte do zábavního parku Centrum Eden. Prohlédnete si tam panský dvůr, ekopavilon a horáckou vesnici. Vyzkoušíte si s dětmi lidová řemesla, výrobu různých produktů. Navštívíte farmu, která pěstuje brambory, zeleninu, obiloviny a chová krávy. Prohlédnete si sedm stavení repliky horácké vesnice. Najdete tu pazdernu, tkalcovnu, domek báby kořenářky, dům včelaře, mlýn i hrnčířskou dílnu. Interiéry chaloupek jsou volně přístupné. Největší stavbou vesnice je statek s babiččinou zahrádkou, kde můžete nakrmit a pohladit zvířata. Prohlédnete si pivovar, ve dvoře expozici stolárny, kovárny, lékárnu. Pro děti tu mají připraven Příběh půdy s velkou krtčí norou.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.