Muzeum v přírodě - Skanzen Veselý kopec

Hlinsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Národní muzeum v přírodě

Na Vysočině nedaleko Hlinska se zastavte ve Skanzenu Veselý kopec. Prohlédnete si zhruba 30 roubených usedlostí v původní krajině. Pomohou vám se orientovat v představách, jak žili a hospodařili rolníci a řemeslníci od poloviny 19. do poloviny 20. století.

Autor článku: Radomír Němeček, 2. dubna 2022

Usedlosti připomínají způsob života ve dvou stoletích

Skanzen Veselý kopec je unikátním muzeem v přírodě. Expozice v roubenkách představí ukázky bydlení, uvidíte v nich spoustu předmětů, které přibližují atmosféru doby. Zaujme třeba unikátní čtrnáctiboká polygonální stodola ze Sádku. Uvnitř jsou venkovské povozy.

foto: Národní muzeum v přírodě

V osadě Veselý kopec uvidíte technické památky

K vidění jsou technické památky. Hlavně ty, které fungovaly na vodní pohon. Uvidíte vodní obilný mlýn. V něm je funkční mlecí zařízení, stoupa na kroupy, varna na povidla. V areálu spatříte vodní olejnu, pilu nebo stupník na tlučení třísla.

foto: Národní muzeum v přírodě

Poznáte některá řemesla

Seznámíte se např. s plátenictvím, hrnčířstvím, tkalcovstvím. Možná natrefíte i na některou z pořádaných národopisných výstav.

Tipy na ubytování

Jak zabavit děti

U parkoviště před skanzenem je dětské hřiště.

Občerstvení

Vedle parkoviště je Hospoda u kováře Matěje, v areálu stylová Hospůdka na Vejměnku.

Vlakem do Skazenu

Můžete jet vlakem i do Vítanova, odkud půjdete zhruba po 6 km po značené turistické cestě. Veselým kopcem vede Vlastivědná stezka krajem Chrudimky.

Parkování a přístupnost

Nedaleko areálu skanzenu (250 m) je velké parkoviště.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více