Jihlavské podzemí

Jihlava, Českomoravská vrchovina, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Jihlavské podzemí zabírá pod městem rozlohu 50 000 m čtverečných a táhne se v délce 25 km. Dříve se uvažovalo o tom, že vzniklo kvůli dolování stříbra. To však vyvrátil geologický průzkum. Katakomby se nacházejí pod většinou jihlavských památek a byly vytesány ve skále.

Autor článku: Petr Kouba, 25. září 2020

Chodby měly různá využití

Systém chodeb byl vybudován zřejmě z ekonomických důvodů. Ve 14. století katakomby sloužily jako sklady a výrobny. Byly tu lednice, do kterých vedly komíny na spouštění ledů kvůli chlazení. Nacházely se tu i dílny řemeslníků. Dozvíte se, že mezi 14. až 16. stoletím tu kutali havíři v rulovém a žulovém podkladu. Později se tu ukládaly cennosti. Kromě průchozích chodeb byla zavedena kanalizace a vodovodní řad. Za třicetileté války jedna z chodeb byla úniková. Za druhé sv. války sloužily chodby nacistům jako protiletecký kryt. Po různých úpravách je jihlavské podzemí zpřístupněno veřejnosti. V nejhlubším místě se budete pohybovat 18 m pod povrchem.

foto: jihlava.cz

Projdete svítící chodbou

Můžete se projít tzv. Starým okruhem. Vede pod horní částí Masarykova náměstí. Půjdete převážně původními chodbami. Určitě vás na cestě upoutá svítící chodba. Expertizami bylo zjištěno, že chodbu zřejmě německá armáda natřela luminiscenční barvou, která obsahuje svítivý wurtzit. Nachází se 11 metrů pod povrchem a je široká zhruba 2 m a vysoká skoro 3 m. Ve štole také objevíte zajímavý výklenek. Citliví jedinci tu údajně cítí nadpřirozené síly. V historickém sklepení objevíte muzejní expozici.

foto: jihlava.cz

Chodí v jihlavském podzemí duch?

Pokud se vydáte na prohlídku okruhu Historické podzemí, zavítáte do tajemné svítící chodby, kterou natřeli nacisté světélkující barvou. Je raritou celého podzemí. Chodbu proslavil reportér Stanislav Motl, který v ní s kamerou několikrát přenocoval. Podle jeho zkoumání a podle dalších výpovědí některých amatérských badatelů i návštěvníků bývá vidět duch. Motl natočil černý stín podivné postavy se zvednutou paží a tenkým krkem. Měla dlouhé a rovně zastřižené vlasy.

foto: jihlava.cz

Tipy na ubytování

Jak zabavit děti

V sousedství vstupu do katakomb je dětské hřiště. 

Kde se občerstvit

Občerstvení vám nabídne Hospoda a bar Guesto, která se nachází v nedaleké Křížové ulici.

Parkování

Parkovat můžete nedaleko vstupu do chodeb na placeném parkovišti Křížová. Platí se 15 Kč/hod. Nebo na Masarykově náměstí, na parkovišti Baťa, kde je sazba 30 Kč/hod.

Přístupnost

Vstup do chodeb je z knihovny v Hluboké 1.

foto: jihlava.cz

Rezervace prohlídky je nutná

Prohlídky kolektorů jsou celoročně možné pouze o sobotách, a to po předchozí rezervaci na webu www.jihlava.cz/podzemi. Rezervace je nutná vždy nejdéle ve čtvrtek do 24.00. Každý z návštěvníků je před vstupem do podzemí povinen zvážit svůj aktuální zdravotní stav a fyzické schopnosti.

Další prohlídkové okruhy

Součástí jihlavského podzemí jsou celkem 3 prohlídkové okruhy. Okruh historickým podzemím popisujeme výše. Můžete také zavítat na prohlídku:

Jihlavské kolektory
Trasa je dlouhá 1 km. Velkou část z ní projdete páteřními chodbami kolektorů. Je vedena ve třech úrovních a několikrát budete stoupat po ocelových žebřících. Na trase vám průvodci povypráví o historii, účelu a době budování kolektoru. Prohlídku kolektorů zakončíte v Benešově ulici. Podzemní místnost tam tvoří výstavní expozice. Uvidíte tu hornická světla a vzorky ryzího stříbra.

Kryt civilní obrany
V historickém centu Jihlavy se můžete také podívat, jak vypadá kryt civilní obrany. Vypravíte se proti proudu času do 70. let minulého století. V krytu uvidíte ošetřovnu raněných, dobovou spojovací techniku, filtry vzduchu, měřáky radiace i dobové hygienické potřeby včetně sociálního zařízení. Kryt byl vybudován pro zaměstnance tehdejšího národního výboru v Jihlavě. V jedné z místností si můžete poslechnout záznam hlášení z 20. srpna 1968, že vojska Varšavské smlouvy překročila naše státní hranice.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.