Science centrum Alternátor v Třebíči

Třebíč, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10

Interaktivní vzdělávací science centrum Alternátor najdete v ulici Tomáše Bati v Třebíči. Vyzkoušíte si tam mimo jiné si dětmi na vlastní kůži různé přírodní jevy.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. října 2020

Poznání zábavnou formou vás bude bavit

V prostorách ekotechnického centra Alternátor jsou expozice rozdělené do několika tématických celků. Provozovatelé spojili užitečné informace se zábavu a tvůrčí činností. Určitě zde prožijete příjemně strávený čas. Něco nového se dozvíte z oboru fyziky, moderních technologií a také ekologie. Uvidíte techniku včerejška, dneška i zítřka.

foto: alternator.cz

Co vás konkrétně čeká?

  1. Cesta elektřiny. Pochopíte, jak elektřina proudí vedením, jak se mění její napětí. Poznáte, jak vypadají kabely, elektrické sloupy. Dozvíte se, jak dodavatelé energie chrání ptáky před úrazy proudem.
  2. Plnou parou vpřed. Pokud máte v oblibě strojařinu všeho druhu, určitě se máte na co těšit. Uvidíte tu například parní stroj s příslušenstvím. Nepřehlédnete sbírku stabilních motorů a seznámíte se s historií koželužské továrny v třebíčské Borovině. Alternátor sídlí v rekonstruovaných prostorách její bývalé kotelny.
  3. Energie a náš svět. Expozice, ve které pochopíte, co vše v domácnostech funguje na elektřinu. Připomenete si, jak se k nám energie dostává. Budete se zabývat tím, kolik zaplatíte za provoz různých spotřebičů. A seznámíte se například i s obnovitelnými zdroji.
  4. Věda na kouli. Unikátní projekční koule, tzv. Science on a Sphere, je doslova trhákem centra. Pochází z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru, který na ní simuluje nejrůznější atmosférické jevy. Na vlastní oči uvidíte spoustu zajímavostí. Ukáží vám tu možnosti předpovídání počasí,v reálu můžete vidět letecký provoz nad celou zeměkoulí nebo lodní provoz na všech mořích a oceánech. Nechybí ani pohled do vesmíru.
  5. Boty a ponožky. Fabrika v Borovině patřila kdysi i Tomáši Baťovi. Uvidíte kompletní obuvnickou dílnu s kruhovým dopravníkem z éry slavného podnikatele.
  6. Dočasná výstava Závislosti. Expozice upozorňuje na problematiku závislostí nejen na alkoholu, cigaretách či návykových látkách, ale třeba i na hracích automatech.
foto: alternator.cz

Občerstvení

Občerstvit se můžete v rodinném zábavním parku Labyrint, pokud ho po návštěvě centra Alternátor navštívíte. V centru Třebíče je také celá řada restaurací a nebo můžete zvolit různé druhy občerstvení například na Komenského náměstí.

Parkování a přístupnost

Automobil zaparkujete na parkovišti Koželužská přímo u centra Alternátor. Jsou zde i vyhrazená stání pro hendikepované. Do centra Alternátor je to z parkoviště pár kroků.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Za zábavou také do rodinného centra Labyrint
V budově bývalé zámecké sýpky u zámku v centru Třebíče můžete s dětmi zavítat do rodinného zábavního parku Labyrint. Je spřáteleným zařízením centra Alternátor a pro návštěvu lze zakoupit společnou rodinnou vstupenku do obou a užít si spoustu prima zážitků. Pobaví se malé i velké děti. K dispozici jsou stolní hry, koutek pro batolata, nafukovací atrakce, houpačky, houpací sítě, hala se šlapacími autíčky a odrážedly, lezecká síť. Najdete tu i multifunkční hřiště nebo velký dřevěný domeček.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.