Modelové kolejiště Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou, Žďárské vrchy, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.8/10

Každý, kdo holduje vláčkům a železnici, s nadšením zavítá do Kulturního domu Žďáru nad Sázavou Můžete si tam detailně prohlédnout skutečný skvost. Modelové kolejiště se spoustou miniatur reálných staveb včetně třeba žďárského nádraží.

Autor článku: Petr Kouba, 7. října 2020

Miniatury jsou věrnou kopií reality

Obrovské modelové kolejiště v suterénních prostorách žďárského Domu kultury v Dolní ulici si v ničem nezadá s realitou. Miniatury kolejišť, krajiny i staveb jsou zmenšenými kopiemi všeho, co mohou na Vysočině lidé vidět ve skutečnosti. Kolejiště simuluje tuzemský provoz vlaků. Celá expozice je vytvořena v měřítku 1:87. Obdivují ji velcí i malí. Budete si připadat jako v pohádkovém království.

foto: mkzdar.cz

Po kolejích jezdí 70 vlakových souprav

Kolejiště se rozprostírá na ploše přes padesát čtverečných metrů a disponuje šesti stovkami metrů kolejí. Poznáte, že je zasazeno do krajiny Vysočiny 80. let minulého století. Upoutá vás dominanta, kterou tvoří 7 m dlouho vlakové nádraží ve Žďáru nad Sázavou. Kromě něho jsou k vidění i stanice Nové Město na Moravě, Nedvědice a zastávka Hamry nad Sázavou. Tvůrci kolejiště propracovali do všech detailů. Je zde 164 výhybek. Můžete sledovat pohyb až 70 vlakových souprav a čilý silniční ruch.

foto: mkzdar.cz

Překvapí vás i řada známých staveb

Pokud se pohybujete po Vysočině, určitě na kolejišti poznáte řadu dalších staveb z krajiny. Neomylně zaregistrujete třeba sportovní areál Ski v Novém Městě nad Metují s pyramidovým hotelem. Nepřehlédnete miniaturu hradu Pernštejn, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, kostelík sv. Michala ve Vítochově. Vaši pozornost upoutá i 2,5 m dlouhý viadukt v Dolních Loučkách.

foto: mkzdar.cz

Tipy na ubytování

Jak zabavit děti

Dětem se expozice bude líbit určitě. Ale můžete je překvapit, když je vezmete do modelového království ve večerních hodinách. Po setmění se na modelové expozici rozsvítí okna domů a pouliční lampy.

Kde se občerstvit

Přímo v Domě kultury je restaurace Krystal. Vaří zde denní menu, čepují pivo Radegast. A nabízejí i posezení na zahrádce.

Parkování a přístupnost

Auto můžete zaparkovat na dostatečně prostorném parkovišti u Domu kultury. Dům kultury je dobře přístupný z parkoviště.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Putování Žďárskem za sochami Michala Olšiaka
V krajině Vysočiny se na různých místech nalézají sochy místního rodáka sochaře Michala Olšiaka. Až budete projíždět Vysočinou, všimněte si těchto děl v přírodním prostředí pod širým nebem. Jen namátkou - přímo ve Žďáru je socha Mamlase. Dojdete k ní Dvorskou ulicí od zámku Kinských. Ve Veselovské ulici najdete podobiznu komika Charlieho Chaplina. U obce Tři Studně v chatové osadě Yukon mezi rybníky Medlov a Sykovec je třímetrová socha výra, o pár metrů jsou k vidění dva krboví mužíci. Oblíbenou sochou ve stejné obci u penzionu Zátiší je třímetrový hejkal Pepino. Krásné Olšiakovy sochy jsou dále například v Hamrech nad Sázavou. Pod Rozštípenou skálou najdete sochu hlavy mamuta. U jezdeckého klubu na Ranči vás ohromí socha koně vytahující povoz z bahna. Určitě v této obci neminete sochu Hamroně, křížence šneka s žábou. Na břehu rybníka Jordán v centru obce Rašín, jehož hladinu zdobí stovky leknínů, uvidíte nádhernou sochu raka. Známé je také sousoší, které symbolizuje hranici mezi Moravou a Čechami. Socha orlice hlídá moravské a socha lva české území. Najdete ho nedaleko Pilské nádrže ze Žďáru směrem na Poličku.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.8/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.