Rozhledna Oslednice

Telč, Třebíčsko, Vysočina
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Nádherné město Telč si můžete vychutnávat z výšky. Na kopci Oslednice nad městem totiž stojí 36 m vysoká železná konstrukce. Z jejího ochozu uvidíte nejen městečko pod sebou, ale kruhově se rozhlédnete i do okolí.

Autor článku: Petr Kouba, 19. října 2020

Původní rozhledna byla dřevěná

Už koncem 19. století lákal kopec Oslednice (559 m n.m.) nad Telčí k vybudování rozhledny. Realizace se chopil profesor místní reálky Alois Kulhánek. Nejprve byla rozhledna dřevěná a tyčila se do šestnáctimetrové výšky. Dřevo však dlouho nevydrželo, zub času ho nahlodal a zničil. Nakonec v místě zbyl jen železný kříž na kameni. To se mělo změnit v závěru minulého století.

foto: kcttelc.cz

Nynější konstrukce slouží jako vysílač i vyhlídkové místo

Současná železná rekonstrukce vznikla původně jako telekomunikační vysílač . Měří 36 m a o pět metrů níže je ochoz rozhledny. Na její vrchol vede 176 schodů. Pohádkovou Telč s barevnými domečky budete mít jako na dlani. Kromě toho je vidět i hrad Roštejn.

foto: telc.eu

Jak zabavit děti

Pod kopcem v sousedství železniční tratě a silnice Na Oslednicích v sousedství rozcestníku je dětské hřiště s herními prvky. Další dětské hřiště najdete nedaleko parkoviště v Telči - Podolí.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

V centru Telče můžete zavítat do některé ze zdejších restaurací. Například do Švejk Restaurantu, do podniku Amígo Caffé Grill a Barbecue či navštívit Restauraci U Marušky – Šílenou kočku.

Vlakem na rozhlednu

Hlavní nádraží v Telči je vzdáleno 1 km od rozhledny. Podívejte se na trasu na mapě.

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat například na parkovišti Na Korábě v Telči. Od parkoviště půjdete Maškovou ulicí až k rozcestí Pod Oslednicí. Tam najdete informační tabuli. Dále se vydáte po žlutě značené turistické cestě dojdete až k rozhledně. Délka trasy 960 metrů. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Provozovatel
Klub českých turistů Telč 
předseda Vladimír Mazal
tel. +420 776 753 889
e-mail:vlamaz@email.cz

Tip na výlet

Poznávejte Telč prostřednictvím deseti procházek
Nádherné město s historickým náměstím,které lemují gotické a renesanční domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty si určitě prohlédněte. V Informačním centru MěÚ Telč na Náměstí Zachariáše z Hradce nabídnou deset tématických procházek. Dostanete mapku a tištěného průvodce. Projdete se třeba historickým centrem, zavítáte k zámku, který si prohlédnete. Nebo můžete projít kolem tří rybníků. Nabízí se procházka s Bílou paní, opředená pověstmi. I další procházky jsou zaměřené na historii, památky a zajímavosti.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.