Navštivte nejkrásnější místa Beskyd a Valašska - TOP 38 úžasných míst

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
10/10

Chráněná krajinná oblast Beskydy je turisticky přitažlivým místem mimo jiné i díky mimořádné estetické hodnotě, kterou má. Žijí tu chránění živočichové, včetně například medvěda hnědého nebo rysa ostrovida. Území je protkáno hustou sítí turistických stezek a cyklistických tras a jsou zde též příhodné podmínky pro lyžování. Potěší vás TOP výletní cíle malebného kraje. Poznáte úžasná místa, kde se vám bude tajit dech. Nechte se nasměrovat do nejkrásnějších a nejvíce navštěvovaných míst Beskyd. Vyrazit se tu dá na hrady i ke zříceninám, spatříte řadu krásných přírodních památek i romantických lokalit, rozhlédnete se z mnoha vyhlídek a rozhleden. K vidění jsou rovněž historické památky a chybět vám určitě nebude ani zábava a různé atrakce.

Autor článku: Radomír Němeček, 3. ledna 2024

TO NEJ aneb nejznámější a nejnavštěvovanější místa

Lysá hora
Mezi nejpopulárnější turistické cíle patří nejvyšší beskydský vrchol Lysá hora s nadmořskou výškou 1324 m. Královna Moravskoslezských Beskyd se dá zdolat jedině pěšky nebo na horském kole. Budete se pohybovat po lesních stezkách a kamenité cestě. Výchozími místy jsou Malenovice, Ostravice a Frýdlant nad Ostravicí. Čekají vás jedinečné výhledy na Javorníky, údolí a hřebeny Beskyd a někdy jsou vidět i Západní a Vysoké Tatry. Občerstvit se můžete v Bezručově chatě a Chatě Maraton.

Pustevny
Sedlo Moravskoslezských Beskyd nedaleko Radhoště, Pustevny, je velmi oblíbeným návštěvnickým místem. V nadmořské výšce 1018 m můžete obdivovat typické dřevěné stavby postavené v lidovém slohu konce 19. století na návrhy architekta Dušana Jurkoviče. Známé jsou Maměnka, Tanečnice a obnovený vyhořelý Libušín. Prohlédnete si i hezkou dřevěnou zvoničku. Na Pustevny vede z Trojanovic sedačková lanovka a je tu oblíbený skiareál.

Radhošť
Z Pusteven vede po hřebeni západním směrem hřebenový chodníček až na vrchol Radhoště (1129 m n.m.). Vydejte se kolem proslulé sochy slovanského boha Slunce a hojnosti Radegasta. Můžete obdivovat jeho býčí hlavu nebo valašské trpce na nohou. Pověstmi opředená bájná hora Radhošť s hustou sítí podzemních chodeb pod povrchem nabídne výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky, Malou a Velkou Fatru.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti
Na vrcholu Radhoště vás upoutá nádherná Kaple sv. Cyrila a Metoděje s dřevěnou zvonicí. Jde o jednu z nejvýše položených církevních staveb v Česku. Byzantský sloh kapli velmi sluší. Obdivovat můžete venku vedle kaple i bronzové sousoší obou věrozvěstů, kteří místo podle staré pověsti navštívili. Vždy 5. července sem tedy chodí poutníci.

Možnosti ubytování v okolí

Valašské muzeum v přírodě – Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm
Na úpatí Beskyd si v Rožnově pod Radhoštěm určitě nenechte ujít prohlídku Valašského muzea v přírodě. Je jediným svého druhu v republice. Budete okouzleni více než stovkou staveb. Některé jsou originální roubené, jiné přenesené z terénu jako kopie. V tomto největším a nejstarším skanzenu ve střední Evropě si prohlédnete tři expozice. Dřevěné městečko, Mlýnskou dolinu s valchou, mlýnem a pilou a Valašskou dědinu s řemesly a technickými stavbami i interiéry obytných domů. A chovají tu i valašské plemeno oveček.

Romantická místa - kam třeba vyrazit se svojí drahou polovičkou

Pulčínské skály
Na úbočí vrcholu Hradisko (773 m n.m.) se můžete nad valašskou obcí Pulčín kochat skalním městečkem Pulčínské skály. Labyrint tvoří několik částí – skály Zámčisko, Pět kostelů a Izby. Obrovské balvany jsou vysoké i 20 metrů. Ke skalám se nejlépe dostanete po červené značce z Pulčína.

Čertovy skály
Pískovcové skály u obce Lidečko na Valašsku jsou zajímavým lákadlem jak pro turisty, tak i milovníky lezení po skalách. Čertovy skály uvidíte již z dálky. Tento skalní útvar není nikterak dlouhý, ale některé ze skal dosahují až 25 metrové výšky.

Satinské vodopády
Říká se, že pravým pokladem Beskyd jsou Satinské vodopády u obce Malenovice. Romantické místo je ukryté ve skalní soutěsce horského potoka Satiny. Vodopády vám nabídnou hru stínů, zvuk zurčící vody, klid. Dostanete se k nim z Malenovic např. po žluté Medvědí stezce.

Hrady a zámky

Zříceninám vévodí Hrad Hukvaldy
Jedním z největších hradů na Moravě byl Hrad Hukvaldy, postavený na dlouhém hřebeni nad rodištěm Leoše Janáčka. Ke zřícenině půjdete oborou plnou daňků a muflonů. Prohlédnete si torza mohutné stavby a z věže rozsáhlého opevnění si dopřejte skvělou vyhlídku. Zajímavá je kaple sv. Ondřeje, dějiště častých koncertů.

Lákavá jsou i další torza hradů
Na jihovýchodě Valašska si můžete prohlédnout zříceninu královského Hradu Brumov, která tvoří  dominantu města Brumov- Bylnice. Z hradeb se rozhlédnete po okolí a prohlédnete si částečně zachovalé sklepní a nadzemní prostory.  V jihozápadní části Hostýnských vrchů se zhruba 2 km od obce Lukov nachází Zřícenina hradu Lukov. Můžete tu posoudit, jak se daří místnímu spolku přátel obnovovat tuto památku. Prohlédnete si expozice v paláci a vstupní věži. Také u Čeladné stával skalní hrádek. Zachované terénní prvky Zříceniny hradu Čeladná spatříte na skalním hřebenu Kozinec, který vybíhá ze Stolové hory nad obcí.

Zajímavé pozůstatky hradů objevíte v okolí Vsetína
Na skalnatém vrchu Zámčisko v okrese Vsetín si prohlédněte  Zříceninu hradu Klenov. Vidět jsou již jen nepatrné zbytky stavby ve stejnojmenné rezervaci.  U Kopřivnice se vám zalíbí Zřícenina hradu Šostýn. Ze středověké stavby se zachovaly pozůstatky zdí hradeb, věže, dva valy a příkop. Na kopci Hradisko ve Vsetínských vrších, 2 km od Rožnova pod Radhoštěm, stojí Zřícenina hradu Rožnov. Uvidíte obvodové valy s příkopy, části kamenných zdí a hlavní bránu. 

Možnosti ubytování v okolí

Jsou však k vidění i ucelenější sídla
Do pozůstatků sídel patří navštěvovaný Hrad Štramberk nad stejnojmenným městem na Novojičínsku. Jeho hradní věž Trúba je jedním z posledních svědků pohnuté historie hradu a podhradí. Proto je také velmi známá a hojně navštěvovaná. Z věže si vychutnáte jedinečný výhled. Uprostřed Vizovic na Zlínsku stojí architektonicky čistá, zachovalá budova Zámku Vizovice. Prohlédněte si jeho bohaté interiéry se sbírkami děl nizozemských malířů a také hezkou kapli.

Historické památky

Beskydy se představují ve skanzenu
Jste – li milovníky historie, nenecháte si rozhodně ujít návštěvu několika zajímavých míst. Mezi ně určitě patří Beskydský skanzen v Bystřici nad Olší. Toto etnografické muzeum vám přiblíží život obyvatel Těšínských Beskyd. Poznáte jejich léčitelství, duchovní život, jak hospodařili, jak se bavili, jak žili, jak se oblékali. Čeká tam na vás také interaktivní tunel. 

Ve Štramberku nahlédnete do pravěku
Kdo má rád ilustrace mistra Zdeňka Buriana, může zavítat do Muzea Zdeňka Buriana ve Štramberku. Najde tam tematicky stále obnovované expozice, které se snaží co nejkomplexněji přiblížit dílo slavného kopřivnického rodáka a světově uznávaného malíře nejen pravěku. Mezi historickými památkami kraje nelze opomenout Zámek Vsetín (muzeum Valašska). Patří k nejvýznamnější památkám v oblasti. Prohlédnete si např. rozsáhlou stálou expozici Živá paměť regionu a můžete vystoupat na zámeckou věž.

Za krásnými výhledy na beskydské rozhledny

Upoutá vás valašská architektura
Každý turista se rád vydá na rozhledny, aby viděl co nejdál do kraje z ptačí perspektivy. I Beskydy jich nabízejí celou škálu. Chcete-li vidět z výšky Rožnov pod Radhoštěm, vystoupejte na stylovou Jurkovičovu rozhlednu, která se tyčí nad městem. Je velmi krásná a styl známého architekta opravdu nezapře. Valašskou, i když trochu jinou, architekturou se pyšní i Rozhledna Velký Javorník na nejvyšším vrcholu Veřovických vrchů nad obcí Bordovice. Je vysoká 26 m, má dvě plošiny a nabízí výhledy na vrcholky Beskyd. 

Z Bumbálky uvidíte na Slovensko
Nedaleko hraničního přechodu Bumbálka můžete na vrchu Čarták vystoupat na Rozhlednu Súkenická. Uvidíte Javorníky, Radhošťský hřeben, Beskydy, Velkou a Malou Fatru a někdy i Západní Tatry. Mezi městy Štramberk a Kopřivnice se tyčí na kopci Bílá Hora stejnojmenná Rozhledna Bílá hora. Betonová telekomunikační věž je vysoká 30 m, obtočená  schodištěm, které vzhledem připomíná symbol struktury DNA. Z plošiny uvidíte do Ostravy i na vrcholy Beskyd a Jeseníků. 

Za báječnými výhledy s trochou adrenalinu na Valašku
Rozhledna Valaška na Pustevnách souvisí se Stezkou korunami stromů Valaška. Jde o vysoce adrenalinovou, ze všech stran prosklenou vyhlídkovou plošinu, kam se dostanete z kaskádovité věže. Čeká vás fantastický výhled do širokého okolí. Dohlédnete až na Velkou Fatru. Na vrchu Miloňová u Velkých Karlovic můžete vystoupat na dřevěnou, 24 m vysokou Rozhlednu Miloňová. Těšte se na nádherné výhledy na Javorníky. V Chlebovicích u Frýdku Místku je 23 m vysoká železná Rozhledna Panorama na hoře Kabátici. Má dvě plošiny a krásně z ní například uvidíte vodní nádrž Olešná.

Vyhlídky jsou prostě boží
U Kopřivnice objevíte na kopci Brdy dřevěnou Bezručovu vyhlídku  se čtyřmi plošinami. Uvidíte Bílou horu, Kopřivnici a v pozadí Vítkovskou vrchovinu. V části obce Malenovice Borová u Frýdku Místku se můžete vypravit po tzv. Čapí stezce na Vyhlídku Malenovice. Nová kruhová terasa s vyhlídkovým molem vám dopřeje pohled na beskydské vrcholy včetně jejich královny Lysé. A je tu i panoramatická mapa.

Objevte podzemní krásy a svět jeskyní

I Beskydy mají své podzemí. Přírodní památku Kněhyňská jeskyně , která je významným pseudokrasovým prvkem, najdete na jihovýchodním svahu hory Kněhyně nedaleko obce Čeladná. Jde o ojedinělou zoologickou lokalitu díky významnému zimovišti netopýrů. Dovnitř do jeskyně je proto vstup zakázán. Můžete se však pokochat krásným okolím.

A nesmí chybět zábava a atrakce

Vyzkoušejte si pohyb v korunách stromů
Na horní stanici lanové dráhy na Pustevnách nad Trojanovicemi si jděte pro zážitek na Stezku Valaška. Vede korunami stromů, lesní úsek je dlouhý 390 m, pak půjdete na 22 m vysokou kaskádovitou věž. Součástí je i 150 m dlouhý zavěšený himálajský chodník a visutá skleněná vyhlídková plošina. V Trojanovicích Raztóce zavítejte do horského Lanového parku Tarzánie. Nabídne adrenalinové aktivity pro celou rodinu. Jsou tu i trampolíny a můžete se projet na kladce po 200 m dlouhé trase. 

V lanových centrech myslí i na děti
Nezapomeňte na návštěvu zábavního GibonParku v lesoparku Rožnov pod Radhoštěm. Zažijete adrenalin, posílíte svou kondici. Oblíbená je lanová dráha a mají tu i jištěné dětské lanové centrum Giboňáček.  V Ostravici se pod Lysou horou zase pobavíte v horském lanovém bludišti Opičárna, určeném pro všechny věkové kategorie.  V Grandhotelu Tatra ve Velkých Karlovicích si s dětmi můžete užít dětský svět, jehož součástí je atrakce Ptačí ráj Velké Karlovice. Je zasazen do korun stromů a obsahuje domečky, tunely, překážkové lávky, lanový prales, skluzavku i tobogán.

Za auty se vydejte do Kopřivnice
Milovníci automobilů pak určitě neopomenou zavítat do Muzea Tatra v Kopřivnici. Uvidíte zde sbírku osobních aut, kterými se známá automobilka zapsala do světových dějin automobilismu minulého století. 

Více tipů kam za výlety v Beskydech >>

 

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • pro rodiče s dětským kočárkem
  • pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu Severní Morava a Slezsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.