Znojemský hrad

Znojmo, Znojemsko a Podyjí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10

Ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka v jihomoravském Znojmě zdobí hradní komplex Znojemského hradu. Při prohlídkách vás zaujme například deblínská kaple a rotunda sv. Kateřiny.

Autor článku: Radomír Němeček, 24. března 2022

Hrad byl sídlem Přemyslovců

Hrad byl vybudován v 11. století za vlády knížete Břetislava. Stal se součástí systému pohraničních pevností, byl sídlem Přemyslovců i důležitým správním centrem. Později byl v 18. století přestavěn za hraběte Deblína na barokní zámek. V současnosti si zde prohlédnete expozice Jihomoravského muzea. Mimo jiné i sbírku dravých ptáků.

Dominantou komplexu je rotunda

Určitě vás zaujme v předhradí románská rotunda sv. Kateřiny. Působivou místností hradu je také deblínská kaple s nástropními malbami belgického umělce Jana Michaela Fisséeho.

foto: Znojemský hrad

Uvidíte, jak žilo panstvo i poddaní

Prohlídky jsou zaměřené na život raně novověké společnosti panstva. Nahlédnete do salonků s cennými předměty, můžete obdivovat nábytek. Zavítáte do empírového hudebního salonku. Seznámíte se s životem poddaných v selské jizbě. V císařském sále můžete sledovat galerii habsburských panovníků.

foto: Znojemský hrad

Tipy na ubytování

Jak zabavit děti

U rotundy se nachází dětské hřiště.

Občerstvení

Skvělé posezení s výhledem do zeleného údolí Dyje  nabízí Cukrárna teraZA u Rotundy.

Parkování a přístupnost

Zaparkovat můžete na parkovištích Horního a Václavského náměstí. Odtud dojdete k do cíle Hradní ulicí kolem pivovaru zhruba po 400 metrech.

Poloha na mapě

Základní údaje

Kontaktní údaje

Hradní 84
Znojmo 66902
515 222 311
info@muzeumznojmo.cz
www.muzeumznojmo.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • když prší
  • Hrady
  • Výlety
  • Architektonické památky
  • Prohlídky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.