Lovecký zámeček Pohansko

Břeclav, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Zajímavá stavba obdélníkového půdorysu se symetrickými přízemními křídly vás upoutá na první pohled. Zámeček Pohansko najdete ve stejnojmenné oblasti, patřící pod Břeclav. Zámek je součástí Lednicko-Valtického areálu.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. srpna 2020

Zámeček připomíná pohanskou dobu

Empírový lovecký zámeček Pohansko nechal postavit na začátku 19. století kníže Jan I. Lichtenštejn. Architektonický vzhled je dílem architekta Josefa Hardtumtuha. Hned na první pohled je vidět, že autor hledal inspiraci v příbězích antických hrdinů. K zámku se dostanete z Břeclavi pěšky. Půjdete oblastí, která připomíná starou slovanskou historii. Nedaleko zámečku je slovanské hradiště, ve kterém vytrvale probíhá archeologický výzkum. Zámeček je s touto historií úzce spjat. Prohlédnete si muzejní expozici, věnovanou archeologické činnosti.

Expozice Velkomoravské Pohansko

Archeologická expozice na zámku, kterou spravuje Městské muzeum Břeclav, je rozdělena do čtyř úseků. V přízemí si prohlédnete každodenní způsob života, obživy pohanů, seznámíte se s řemesly velkomoravského centra. V předsálí prvního patra si můžete přečíst informace o dějinách archeologických výzkumů. V hlavním sále se prezentují elity pohanské společnosti: církev, vojenství, dálkový obchod i persony tehdejší doby z vyšších sociálních vrstev. Poslední část expozice je věnována moderním archeologickým postupům. Uvidíte nalezené věci, repliky i interaktivní předměty. Vše doplňují obrazové materiály a filmy.

Archeologická památková zóna - skanzen

Kousek od zámku si prohlédnete repliku území bývalého slovanského hradiště. Připomene vám, že největších úspěchů dosáhla oblast v období Velkomoravské říše v 9. století. Archeoskanzen doplňuje expozici v zámečku. Je replikou kultovního místa. Tvoří ji dřevěné idoly, pohanská svatyně, polozemnice se studnou, kostrové pohřebiště a keramická pec. V sousedství jsou objekty pohraničního opevnění.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

Občerstvit se můžete v restauraci, umístěné přímo na zámku. Na venkovním prostranství jsou k dispozici lavice a stoly.

Kam dále od zámečku Pohansko? Navštivte oboru Soutok u Břeclavi

Obora Soutok je největší v České republice. Má rozlohu 4480 ha a tvar trojúhelníku. Její severní část tvoří silnice, která spojuje Břeclav a Lanžhot. Západní část lemuje řeka Dyje a východní část lemuje řeka Morava. Projdete unikátní lužní krajinou Pohanska se záplavovými loukami. Je protkána vodními kanály i slepými rameny Dyje a tůněmi. Můžete tu pozorovat jeleny, daňky, srnce nebo divoká prasata. Za pozornost stojí výjimečné stromy. Na břehu kanálu u cesty na Pohansko uvidíte habr obecný, který má obvod kmene 482 cm a je vysoký 15,5 m. Nejmohutnějším stromem obory je dub letní, který roste u vykopávek na Pohansku na louce. Má obvod 806 cm a tyčí se do výšky 27 m. V oboře jsou i některé zajímavé stavby. Například lovecká chata Dúbravka nebo Ruský dům.

Jste-li na kole, vydejte se k soutouku řek Moravy a Dyje

Od zámečká Vás zavede 13,5 km dlouhá trasa až k soutoku řek Moravy a Dyje. 

Parkování

Automobil zaparkujete v Břeclavi na parkovišti U obory soutok

Jak k loveckému zámečku

Z Břeclavi od obory na soutoku vás k Zámečku Pohansko po 2 km dovede zelená naučná stezka Pohansko. Cesta je zpevněná a je vhodná pro kočárky a vozíčkáře.

Poloha na mapě

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.