Punkevními jeskyněmi na dno Macochy

Vavřinec, Moravský kras, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10

Mezi nejnavštěvovanější místa jižní Moravy patří Punkevní jeskyně v CHKO Moravský kras na území Blanska. Nachází se v kaňonu Pustého žlebu, 2 km od Skalního mlýna.

Autor článku: Radomír Němeček, 6. srpna 2020

Nejprve půjdete suchou cestou

Punkevní jeskyně jsou větví systému říčky Punkvy. Patří zároveň do nejdelší jeskynní soustavy u nás – tzv. Amatérských jeskyní. Ty mají celkovou délku 33 km. Do Punkevních jeskyní ústí propast Macocha s hloubkou 187,5 m. Vstoupíte do nich vchodem ve stěně krasového kaňonu Pustý žleb. Půjdete prostorem Předního dómu, který hlídá největší stalaktit – Strážce. Pokračujete úchvatnou scenérií, mohutnými skalními dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Tam končí suchá cesta. Pokocháte se pohledem nejen na dno propasti, ale i na horní a dolní jezírko, které napájí Punkva.

Vodní cesta: plavba na loďkách

Můžete si užít i romantickou plavbu na lodičkách po podzemní říčce Punkvě. Vodní dómy, tunely, mezi dnem Macochy a Pustým žlebem jsou výsledkem činnosti proudu vody, která si hledala cestu na povrch. Poplujete přes tři jezera k nejkrásnějšímu Masarykovu dómu, který je též označován jako Pohádkový. Budete obdivovat spoustu podzemní krásy.

Lanovkou na Macochu

Na vrchol k hornímu můstku nad propast Macochy se pak dostanete lanovkou. Na vyhlídce vás čeká dechberoucí pohled do 190 metrové hloubky. Můžete pěšky sejít i k dolnímu můstku nad Macochu, odkud je pohled do propasti zase trochu odlišný.

Tipy na ubytování

Macochu obestírá proslulá pověst

Traduje se, že v nedaleké obci Vilémovice žil táta se synem Jeníčkem. Podruhé se oženil a přivedl do domu ženu, s kterou zplodil Jeníčkova bratra. Jeníček byl zdravý jako řípa, ale jeho bratra sužovaly nemoci. Nevlastní matka Jeníka nenáviděla. Kořenářka jí řekla, že když Jeníček zemře, její vlastní syn se uzdraví. Macecha Jeníčka shodila do propasti. Zachytily ho však větvě a křičícího hocha zachránili dřevorubci. Když se matka vrátila domů, našla svého vlastního syna bez známek života. Pološílená vzala jeho tělíčko a vrhla se s ním do propasti. Od té doby nese propast název Macocha.

Zábava pro děti

U Skalního mlýna je dětské hřiště. Můžete si s dětmi prohlédnout také interaktivní expozici v Domě přírody Moravského krasu. Ten slouží jako návštěvnické centrum Skalního mlýna. Příběh má několik částí a přiblíží i jeskynní živočichy.

Občerstvení

U vstupu do jeskyní je stánek s rychlým občerstvením. Další možností je restaurace ve Skalním mlýně je stejnojmenný hotel s restaurací. 

Nezapomenťe si předem rezervovat prohlídku

V turistické sezoně je dobré si prohlídku Punkevních jeskyní předem rezervovat přes informační centrum správy jeskyní Skalní mlýn (info@caves.cz, ) nebo si můžete zakoupit vstupenku online.  

Jak do Punkevních jeskyní

Do Punkevních jeskyní se můžete z koncového parkoviště Skalní mlýn dostat silničním vláčkem. Pokud odtud zvolíte cestu pěšky, vydejte se proti proudu Punkvy pouhé dva kilometry příjemnou cestou.

Parkování

Automobil můžete zaparkovat na parkovišti Skalní mlýn nebo na parkovišti u Macochy, kam se autem dojet dá.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Projděte Naučnou stezkou Macocha
Pokud máte dostatek času, můžete se vydat na Naučnou stezku Macocha. Vyjdete od Skalního mlýna a pokračujete Suchým žlebem ke Kateřinské jeskyni. Odtud se vydáte po Křenkově stezce směrem k propasti Macocha. Tam je odbočka k vyhlídce Koňský spád. Místo je pojmenováno po tragické události . Z vysoké skalní stěny se kdysi zřítil do Pustého žlebu koňský povoz. Po návratu na stezku pokračujete přes Punkevní a Pustý žleb zpátky do Skalního mlýna. Celá naučná stezka měří necelých 7 km.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
0/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.