Tajemné znojemské podzemí - největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojmo, Znojemsko a Podyjí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: jizni-morava.cz

Největší systém chodeb a sklepů v celé České republice objevíte ve Znojmě. Obdivuhodné sklepní labyrinty, které stojí za návštěvu.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. srpna 2020

Lidé se před válečníky schovali pod zem

Znojemské podzemí se táhne 25 kilometrů pod historickým centrem města. Místy má až čtyři patra. Patří k nejrozlehlejším spletitým podzemním chodbám ve střední Evropě. Nikdo pořádně neví, kdy bylo vybudováno. V kronikách o podzemí nenajdete záznamy. Odhaduje se však 14. století. Při budování pomáhali kutnohorští a jihlavští havíři. Jejich cechovní znaky uvidíte vytesané ve skalách. Obyvatelům podzemí poskytovalo účinné útočiště ve válečných dobách. Při jeho prohlídce se vám bude tajit dech. Jsou tu důmyslné větrací chodby, kouřovody i studny. Několik chodeb spojuje podzemí s okolní krajinou.

Prohlídku doplňují autentické ukázky

Veřejnosti je určena přibližně 1 kilometr dlouhá trasa. Začíná na Slepičím trhu a končí v Obrokové ulici. Ta spojuje Horní náměstí s Masarykovým. Když se vydáte na prohlídku, zvolte si Tajemné podzemí. Čekají vás oživlé skály. Uvidíte, jak se pracovalo v alchymistické dílně. Poznáte atmosféru vězeňských kobek. Poznáte, jak to chodilo v mučírně. Strašit vás budou skřeti a netopýři. Vše je doplněno zvukovými a světelnými efekty, takže se připravte na autentický zážitek. Dozvíte se, že Znojmu se říkalo „město duchů“ . Když tam přijeli nájezdníci, tak našli prázdné domy bez lidí a vybrané spíže. Bylo jim divné, že se přitom kouřilo z komínů. Radši Znojmo opustili. Podzemí sloužilo jako sklad vína a další produkty úrodného kraje.

Je libo trocha adrenalinu?

Chcete-li zažít opravdový zážitek, může si vybrat některou z adrenalinových prohlídkových tras.  Připravte se na vodu, bláto, chůzi v předklonu. Někde budete šplhat po kramlích, které nahrazují krátké žebříky. Místy polezete po čtyřech. Součástí prohlídky podzemí je i ochutnávka znojemského vína.

Tipy na ubytování

Čím se zabaví děti

V tajemném podzemí si můžete s dětmi prohlédnout malou expozici loutek tvůrců ze Znojma.

Kde se občerstvit

U vstupu do podzemí je Bufet M centrum s rychlým občerstvením a restaurací. Na Slepičím trhu je také volné přístupné pítko, kde si načepujete vodu. U výstupu z podzemí najdete kavárnu Caffé Panorama. 

Parkování

Nejblíže zaparkujete na Parkovišti Dolní Česká (10 Kč za první hodinu, pak 20 Kč za každou další). Nebo na parkovišti na Horním náměstí (10 Kč za první hodinu, 20 Kč za druhou a 40 za každou další).

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nenechte si ujít výstup na znojemskou radniční věž
Dominantou města Znojmo je radniční věž v Obrokové ulici, kde končí prohlídková trasa podzemí. Postavil ji v patnáctém století v gotickém slohu stavitel Mikuláš ze Sedlešovic. Vysoká je 79,5 metru. Z jejího ochozu uvidíte Pálavské vrchy, Českomoravskou vrchovinu. Někdy spatříte i vrcholky Alp.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Slepičí trh 275
Znojmo
+420 515 221 342
podzemi@znojemskabeseda.cz
znojemskabeseda.cz

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Městské památky
 • romantické cestování
 • Doporučujeme
 • Podzemí
 • amazing places
 • pro dva
 • když prší
 • pro seniory
 • Katakomby
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.