Nový Hrad u Blanska

Olomučany, Moravský kras, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10

Nad obcí Olomučany se tyčí hrad Nový hrad. Opravovaná zřícenina je hojně navštěvovaným místem nad údolím řeky Svitavy mezi Adamovem a Blanskem.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. srpna 2020

Hrad dobyli husité, pak sloužil myslivcům

Hrad byl vybudovaný ve 14. století jako předsunuté opevnění starého hradu. Po dobytí původního hradu vojskem Matyáše Korvína se stal jeho náhradou. Na počátku husitských válek se dostal do držení pánů z Boskovic, později ho vlastnili Lichtenšteinové. Po dobytí Švédy se hrad změnil na lovecký hrádek.

Můžete obdivovat repliky střelných děl

Od konce minulého století probíhají na zřícenině opravy. Můžete posoudit práci nadšenců z Českého svazu ochránců přírody. Ti se snaží vtisknout památce pseudogotickou podobu s věžemi, bránou a padacím mostem. Při prohlídce vás upoutá, že obranné zdi zůstaly v původní výšce. Útulně lemují rozlehlé a přehledné nádvoří. Projdete vstupní bránou a uvidíte dvě budovy. Jedna z nich byla postavena na troskách zbouraného paláce. Spatříte tu také tři věže. Na hradních ochozech se můžete pokochat neobvyklými replikami střelných děl.

foto: Pernak1

Nádvoří bývá dějištěm akcí

Během sezony se na nádvoří každý měsíc scházejí kejklíři, stánkaři, řemeslníci, aby nabídli svůj um i produkty. Při dobových jarmarcích vládne komorní venkovská atmosféra.

Tipy na ubytování

Pohledná zřícenina se dostala na stříbrné plátno

Nový hrad upoutal pozornost filmařů. Zahrál si ve filmu V erbu lvice a v pohádkách. Figuroval v pohádce O králi, hvězdáři, kejklíři a třech muzikantech. Natáčely se zde i pohádky Tajemství lesní země a Sněžný drak.

Kde se můžete občerstvit

Přímo na nádvoří je k dispozici šenk s krbem a dřevěnými židlemi a lavicemi, připomínající zašlou slávu starých časů. Je však otevřen jen o víkendech. Ve všední dny je otevírací doba závislá na počasí. Proto si raději přibalte do batohu jídlo a pití.

Parkování

V Olomučanech zaparkujete automobil na parkovišti nedaleko autobusového stanoviště Točna.

Jak na hrad

Od autobusové točny v Olomučanech vede k Novému hradu červeně značená trasa. Počítejte s čtyřkilometrovou procházkou. Půjdete Hradskou silnicí, která spojuje Olomučany, Nový Hrad a údolí řeky Svitavy. Po cestě narazíte na kamenný pomník s údaji o výstavbě lesní silnice v roce 1937.

Poloha na mapě

Kam po prohlídce hradu?

Od pomníku Máchy jsou krásné výhledy
Při cestě zpět do Olomučan můžete navštívit Máchův památník v nadmořské výšce 508 m n. m.. Z vyhlídky při dobré viditelnosti dohlédnete až na Pálavské vrchy a nejbližší vrcholky rakouských Alp. Je zde k dispozici odpočinkové místo. Máchův památník se nachází uprostřed krajinného prvku lesnický Slavín. Dostanete se k němu od kamenného pomníku Hradské lesní cesty. U něj odbočíte vpravo, cíl je vzdálen zhruba 300 metrů.
 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Olomučany
+420 516 446 221
novyhrad@atlas.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • se psem
  • Hrady
  • Vyhlídky
  • pro dva
  • Zříceniny
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
8.3/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.