Spirálová rozhledna Stezka nad vinohrady

Kobylí, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.2/10

Tvar rozhledny na Kobylím vrchu ve vinařské oblasti nad Kobylím a obcí Vrbice vám navždy utkví v hlavě. Je totiž velmi neobvyklý. Vede spirálovitě vzhůru. Rozhledna, vysoká 7,5 m nad zemí, nemá schody. Je unikátní i tím, že na ni pohodlně mohou vyjet vozíčkáři.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. října 2020

Na rozhlednu bez schodů

Velmi mladou rozhlednu na Břeclavsku si hned oblíbíte. Byla postavena v roce 2018 nad obcí Kobylí a to v nejvyšším bodě obce - 334 m n.m. Kobylí vrch, který se nad obcí vypíná, lidé pojmenovali Homole. Tvar rozhledny tvoří kruhová rampa s výsečí 334 stupňů. Takové technické parametry rozhledna s oficiálním názvem Stezka nad vinohrady nese z hlediska odborníků. Výstup se vám bude líbit. Spirála rozhledny je dlouhá 65 m. Víte, že na ni řemeslníci spotřebovali 11 tun oceli? Zvláštní stezkovitá rozhledna se rozprostírá nad rozlehlou oblastí vinic. A hlavně tím je turisticky přitažlivá jako cíl cyklistů i pěších . Nemá žádné schody, takže je zajištěna její plná bezbariérovost. Z výšky se rozhlédnete po oblasti Pálavy, včetně vrchu Děvín, Děviček a dalších proslulých jihomoravských lokalit. A když budete mít štěstí, objeví se vám na obzoru i vrcholky Alp.

foto: kobyli.cz

Naučná stezka Kobylí

K rozhledně vede Naučná stezka Kobylí, která se kroutí z obce Kobylí mezi vinohrady. Šest informačních tabulí provází návštěvníky po zajímavostech obce Kobylí. Nejprve poznáte historii obce, pak si projdete vinařskou sklepní uličkou, kostelem, zastavíte se u muzea a studánky a svou trasu po stezce zakončíte U Lípy na vyhlídkovém místě.

foto: kobyli.cz

Kde se občerstvit

U rozhledny není občerstvovací stánek, svačinu si tedy radši vezměte s sebou. Občerstvit se můžete například v Kobylí v restauraci U Káňů nebo Na Záložně. Ve Vrbici v hospodě Na Vrbici. 

Tipy na ubytování

Vlakem na rozhlednu

Do Kobylí pohodlně dojedete i vlakem, je tu železniční zastávka Kobylí na Moravě. Na zmíněnou stezku se od ní napojíte po necelých pěti stech metrech. Naučná stezka v Kobylí začíná a máte odtud k rozhledně 2,3 km chůze. Trasa na mapě.

Parkování 

Pokud pojedete na jižní Moravu autem, zaparkovat lze i na parkovišti přímo pod rozhlednou. Odtud vás čeká chůze jen půl kilometru.

Z Vrbic na rozhlednu

Ze sousední vinařské obce Vrbice, od místa, kde je přístřešek, půjdete k rozhledně po zelené dokonce jen 1,4 km. Trasa na mapě.

Poloha na mapě

Tip na výlet s dětmi

Už jste viděli větrný mlýn?
Pokud vaše děti nikdy neviděly větrný mlýn, můžete se k jeho velmi pěkné dřevěné replice vypravit na výlet do nedaleké obce Vrbice. Připomene vám dobu, kdy v těchto místech větrné mlýny stávaly. Replika stojí blízko hřbitova. Cestou k ní vás upoutá i vyhlídkové místo a doslova jeden vinný sklep vedle druhého, které tu vlastní místní vinaři. Sklepům tu říkají Pod větřákem podle původního mlýna. Repliku vinaři realizovali podle Mainzelova mlýna. Ten mlel obilí ještě za první světové války. Vinaři pro stavbu repliky použili jeho dobové fotografie.

Podívejte se možnosti ubytování Pálava a blízkém okolí.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.2/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.