Kasematy na Špilberku

Brno, Brno a okolí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Kasematy v Brně jsou jedním ze základních stavebních prvků hradu Špilberk. Nejprve chodby sloužily vojenským účelům, později jako nejtěžší žalář habsburské monarchie. Dnes patří mezi nejnavštěvovanější expozice hradu.

Autor článku: Radomír Němeček, 15. října 2020

Nejprve se v chodbách pekl chleba pro tisíce lidí

Kasematy nechal v 18. století vybudovat pevnostní inženýr plukovník Rochepin. V jeho době byly chodby postavené z cihel, klenuté a dvoupatrové. Měly sloužit jako pevnost a ochrana lidí před nepřátelskou kanonádou. Obsahovaly pece na pečení chleba až pro 5 tisíc lidí. Světlo a vzduch sem proudily pomocí světlíků. Takže topeniště s komíny a kachlovými kamny fungovaly dobře.

foto: spilberk.cz

Expozice přibližuje nejtvrdší podmínky žaláře

Kasematy na Špilberku vás dnes však seznámí s prostředím, ve kterém byli později žalářováni zločinci habsburské monarchie. Trestanci trpěli v dolním patře chodeb přikovaní v kobkách, odsouzeni na doživotí. Byli zde vězněn například Thomas Grasel, otec Jana Jiřího. Pověstní loupežník Václav Babinský byl vězněn v nadzemních patrech žaláře na Špilberku. Zrušení trvalého přikování nastalo až koncem 18. století. V kasematech se věznilo do 30. let 19. století. Během 2. světové války nacisté přebudovávali kasematy a používali jako úkryt. 

foto: spilberk.cz

Vyberte si prohlídku s průvodcem

I když se můžete do brněnských kasemat vydat sami pouze s plánkem, určitě je lepší poslechnout si výklad průvodce. Navíc se ho můžete na ledacos přímo zeptat. Expozice je pojata interaktivně. V rozlehlých chodbách uvidíte stísněné kobky, fungující mučidla. Mučírna je zde vybarvena velmi sugestivně i přesto, že se tu nikdy nenacházela.

foto: spilberk.cz

Tipy na ubytování

Jak trpěli vězni?

Můžete si při procházení ponurých chodeb představit, jak vězni spali na dlouhých dřevěných pryčnách po desítkách, připoutaní k sobě navzájem. Prohlédnete si žalářní kuchyni, dozvíte se, že zde vězni dostávali k jídlu jen chleba, vodu a kysané zelí. Případně v některých dnech týdne teplou kaši nebo polévku. Z éry Wehrmachtu si pak můžete prohlížet zrezivělou telefonickou ústřednu nebo takzvaný operační sál, kde měli nacisté zabíjet vězně.

Občerstvení

Občerstvit se můžete v Hradní restauraci Špilberk. Gastro služby u hradu nabízí i Babinský bistro.

Parkování

Parkovací dům Domini Park v Husově ulici pod hradem, půlhodina je za 15, každá další hodina za 30 Kč. Nebo můžete využít otevřené Parkoviště Husova.

Přístupnost

Na Špilberk se dostanete hlavní branou, od Husovy ulice půjdete podhradím kolem pomníku italských karbonářů. U kasemat budete zhruba po ujití 700 metrů.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Působivá expozice Chrám kamene ve vodojemech
Uvnitř východního barokního opevnění hradu Špilberk se ukrývá expozice plná kamenných svědků brněnské historie. V uplynulých letech tu bylo vybudováno lapidárium v bývalých dvou obřích vodojemech. V působivém prostoru si prohlédnete na 30 starobylých soch, pomníků, náhrobků, kamenných ozdob ze zaniklých staveb.  Nejstarším artefaktem je náhrobek rektora Alberta z Krosna z roku 1399 z kostela sv. Mikuláše, který stál na náměstí Svobody v Brně.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Špilberk 210
Brno 60200
+420 542 123 614
kasematy@spilberk.cz
spilberk.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Architektonické památky
 • když prší
 • pro rodiny s dětmi
 • Historické
 • pro dva
 • Podzemí
 • pro seniory
 • Vojenství
 • Kasárna
 • Pevnosti
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.