Kasematy v Brně jsou jedním ze základních stavebních prvků hradu Špilberk. Nejprve chodby sloužily vojenským účelům, později jako nejtěžší žalář habsburské monarchie. Dnes patří mezi nejnavštěvovanější expozice hradu.
Kasematy nechal v 18. století vybudovat pevnostní inženýr plukovník Rochepin. V jeho době byly chodby postavené z cihel, klenuté a dvoupatrové. Měly sloužit jako pevnost a ochrana lidí před nepřátelskou kanonádou. Obsahovaly pece na pečení chleba až pro 5 tisíc lidí. Světlo a vzduch sem proudily pomocí světlíků. Takže topeniště s komíny a kachlovými kamny fungovaly dobře.
Kasematy na Špilberku vás dnes však seznámí s prostředím, ve kterém byli později žalářováni zločinci habsburské monarchie. Trestanci trpěli v dolním patře chodeb přikovaní v kobkách, odsouzeni na doživotí. Byli zde vězněn například Thomas Grasel, otec Jana Jiřího. Pověstní loupežník Václav Babinský byl vězněn v nadzemních patrech žaláře na Špilberku. Zrušení trvalého přikování nastalo až koncem 18. století. V kasematech se věznilo do 30. let 19. století. Během 2. světové války nacisté přebudovávali kasematy a používali jako úkryt.
I když se můžete do brněnských kasemat vydat sami pouze s plánkem, určitě je lepší poslechnout si výklad průvodce. Navíc se ho můžete na ledacos přímo zeptat. Expozice je pojata interaktivně. V rozlehlých chodbách uvidíte stísněné kobky, fungující mučidla. Mučírna je zde vybarvena velmi sugestivně i přesto, že se tu nikdy nenacházela.
Můžete si při procházení ponurých chodeb představit, jak vězni spali na dlouhých dřevěných pryčnách po desítkách, připoutaní k sobě navzájem. Prohlédnete si žalářní kuchyni, dozvíte se, že zde vězni dostávali k jídlu jen chleba, vodu a kysané zelí. Případně v některých dnech týdne teplou kaši nebo polévku. Z éry Wehrmachtu si pak můžete prohlížet zrezivělou telefonickou ústřednu nebo takzvaný operační sál, kde měli nacisté zabíjet vězně.
Občerstvit se můžete v Hradní restauraci Špilberk. Gastro služby u hradu nabízí i Babinský bistro.
Parkovací dům Domini Park v Husově ulici pod hradem, půlhodina je za 15, každá další hodina za 30 Kč. Nebo můžete využít otevřené Parkoviště Husova.
Na Špilberk se dostanete hlavní branou, od Husovy ulice půjdete podhradím kolem pomníku italských karbonářů. U kasemat budete zhruba po ujití 700 metrů.
Působivá expozice Chrám kamene ve vodojemech
Uvnitř východního barokního opevnění hradu Špilberk se ukrývá expozice plná kamenných svědků brněnské historie. V uplynulých letech tu bylo vybudováno lapidárium v bývalých dvou obřích vodojemech. V působivém prostoru si prohlédnete na 30 starobylých soch, pomníků, náhrobků, kamenných ozdob ze zaniklých staveb. Nejstarším artefaktem je náhrobek rektora Alberta z Krosna z roku 1399 z kostela sv. Mikuláše, který stál na náměstí Svobody v Brně.
Kontaktní údaje
Špilberk 210
Brno 60200
+420 542 123 614
kasematy@spilberk.cz
spilberk.cz
Jižní Morava Mutěnice
Královéhradecko Jaroměř
Střední Morava a Jeseníky Hanušovice
Jižní Morava Valtice
Jižní Morava Vlčnov
Jižní Morava Chvalovice
Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.
Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.
Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.