Janův hrad - romantický hrádek v srdci Lednicko-Valtického areálu

Podivín, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Romantickou zříceninu Janův hrad si můžete prohlédnout v Lednicko-Valtickém areálu. Návštěvu

Autor článku: Radomír Němeček, 9. srpna 2020

Janohrad projektoval vynálezce versatilek

Janův hrad postavili jako pseudogotickou napodobeninu hradní zříceniny začátkem 19. století.  U jeho zrodu stál Joseph Hardtmuth, vynálezce slavných versatilek. Stavba byla obyvatelná a sloužila v době honů jako myslivna nebo lovecký zámeček. Naposledy hrad náležel Lichtenštejnům. Na místě, které obtéká řeka Dyje, budete obdivovat čtyřkřídlou stavbu. Je tvořena čtyřmi nárožními věžemi, každá má jiný půdorys. Tři strany objektu  tvoří jen kamenné zdi propojené ochozy nárožních věží. Uvnitř je čtvercové nádvoří. Čtvrtou stranu zabírá samotná budova zámečku. 

pohled na Janův hrad přes Starou Dyji

Prohlídkový okruh je jen jeden

Dopřejte si prohlídku této unikátní stavby, která nemá v ČR obdoby. Okruh prochází prvním patrem objektu. Uvidíte velký rytířský sál. K němu přiléhají dva dámské salonky a odpočinkové salonky v severní a východní věži. Do těchto prostor se dostanete přecházením přes ochozy prvního patra. Při prohlídce se seznámíte s historií a využitím Janohradu. 

Může vás zajímat

Travnaté plochy mezi Janohradem a řekou Dyjí lidé využívají k posezení a odpočinku v trávě. Roste tu také obrovský platan javorolistý. Je natolik výjimečný, že byl zařazen mezi chráněné památné stromy ČR.  

Tipy na ubytování

Občerstvení

U Janova hradu jsou stánky s občerstvením.

Jak na Janův hrad

K hradu se dostanete po zelené turistické značce z Lednice. Cesta je dlouhá 2,5 km. Další možnost je jít po žlutě značené stezce, která vede z Lednice směrem na Ladnou. Na této trase budete míjet menší drobnou stavbu Lovecký zámeček v empírovém stylu. Jeho interiér však není přístupný. Úplně nejraději však návštěvníci jezdí lodní dopravou od zámku Lednice po Dyji. 

Plavba lodi po Stare Dyji v Lednicko-valtickem areálu

Parkování

Automobil můžete zaparkovat na Parkovišti  Zámecké náměstí v Lednici. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Za vidění rozhodně stojí Minaret
Při cestě zpět lodí po řece Dyji můžete vystoupit na přístavišti u Minaretu a tuto neobvyklou památku si prohlédnout.  I za jejím vznikem stojí stejný architekt Joseph Hardtmuth. Uvidíte romantickou věž v maurském orientálním stylu. Věž je 60 m vysoká a na nejvyšší ochoz budete muset vystoupat po 302 schodech. Stojí to však za to. Můžete z výšky pozorovat Pálavu, Lednicko-valtický areál pod sebou,  Bílé Karpaty, někdy i Alpy. Z Minaretu však můžete vyhlížet do okolí celkem ze tří ochozů po cestě nahoru. 
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.