Za kouzelnými výhledy na zříceninu hradu Děvičky, nebo-li Dívčí hrady

Pavlov, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Při návštěvě jihomoravské Pálavy nezapomeňte zavítat na Dívčí hrady, neboli Děvičky. Zříceniny jsou součástí Pavlovských vrchů a společně s vrchem Děvín patří k jejich dominantám. Tyčí se ve výšce 428 m n.m.

Autor článku: Radomír Němeček, 6. srpna 2020

Tři dívky, zakleté ve skalách, daly hradu jméno

Pozůstatky gotických Dívčích hradů najdete nedaleko obcí Pavlov a Dolní Věstonice. Stojí na severním okraji masivu Děvína. Ten je největší a nejvýznamnější rezervací CHKO Pálava. Říká se, že na Děvičkách straší dcery hradního pána. Právě po skalním útvaru Tři panny, které jsou pod zříceninami, se hrady nazývají Děvičkami.

Jak na Dívčí hrady

Z Pavlova půjdete na Dívčí hrady po zeleně značené turistické cestě Naučnou stezkou Děvín. Od parkoviště je to 1,5 km do kopce. Stoupání není nikterak náročné, zvládnou jej i malé děti. Trasa na mapě.

foto: Ondřej Žváček

Na co se můžete těšit 

Areál hradu vč. přehradí je poměrně rozlehlý. Můžete si prohlédnout zachované obvodové zdi bývalého hradu, polozasypané sklepy, předhradí. Za povšimnutí stojí především torzo renesanční dělové bašty se střílnami. Výhled ze zříceniny na vodní nádrž Nové Mlýny vás určitě nadchne. Výhlídkových míst je zde opravdu dost.

Tipy na ubytování

Kam dále z Dívčích hradů? Putujte dále na nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Děvín

Z Dívčích hradů budete pokračovat 1,5 km po Naučné stezce Děvín až na vrchol Děvína (550 m n.m.). Cestou objevíte u dalších zbytků hradu vyhlídku, z které dohlédnete k Brnu a spatříte elektrárnu Dukovany. Na nejvyšším vrcholu Pavlovských vrchů to někdy pěkně fičí. Je zde nejen televizní vysílač, ale i další vyhlídkové místo. Porozhlédnete se po vinařském kraji a když budete mít štěstí, spatříte Malé Karpaty. Když vrch Děvína podrobíte bližšímu zkoumání, uvidíte, kolik tu roste zajímavých rostlin. Třeba endemit, který roste jenom tady - písečnici velkokvětou.

Kde se občerstvit

Občerstvení si vezměte s sebou, protože po cestě na žádné nenarazíte. Po návratu do Pavlova můžete navštívit některou z tamních restaurací, například Restauraci Bobule. Je zde i řada vinných sklípků.

Parkování

Automobil můžete zaparkovat na Parkovišti Podhradní v Pavlově přímo pod vrcholem se zříceninou. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

V Pavlově je unikátní Archeopark
V místě pravěkého sídliště z období mladého paleolitu můžete v Pavlově zavítat do moderního Archeoparku. Výstava je umístěna v podzemí architektonicky unikátního objektu. Seznámíte se exponáty, které odtud pocházejí. Připomenou život pravěkých lidí. Zahrnují prvky, které lidé využívali k lovu, magii, rituálům i umění. Dozvíte se, že archeologická naleziště na svazích Pavlovských vrchů představují jeden z nejvýznamnějších sídelních areálů, které člověk před 30 tisíci lety v Evropě vytvořil. Pravděpodobně nejatraktivnější je v tomto muzeu stálá expozice mamutů. Doplňují ji krátkodobější výstavy a akce pro veřejnost. Atraktivní muzejní prezentaci podporuje audiovizuální technologie.

Upozornění
Do Archeoparku se dostanou hnedikepovaní, i rodiny s kočárky. Objekt je bezbariérový. Pejsky si s sebou neberte, ti tam nesmí.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.