Soutok Moravy a Dyje

Lanžhot, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Pokud se chcete podívat na nejjižnější místo Moravy, pojedete k soutoku řek Moravy a Dyje. Kromě nádherné přírody lužních lesů si užijete i zvláštní pocit. Budete totiž na trojmezí tří zemí. Česka, Slovenska a Rakouska. Hranice prochází řekami.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. srpna 2020

Oblast u soutoku je už svobodně přístupná

Před rokem 1989 byste se k soutoku Moravy a Dyje nedostali. Za vlády komunistů šlo o bedlivě střeženou hranici s Rakouskem. Železná opona znemožňovala do těchto míst přístup. Dnes sem vedou stezky a můžete obdivovat krásnou krajinu. Ta je spjata s významnou archeologickou lokalitou Pohansko. Dyje urazí od prameniště k soutoku 311 km, tedy celou svou délku. Morava teče k soutoku 271 km. Ideálním východiskem pro poznání této oblasti je Břeclav. Po asfaltových a panelových silničkách můžete, nejlépe na kole, jet přes Pohansko podél Dyje směrem k soutoku. Samotné místo soutoku je lemováno rybářskými chatkami. Uvidíte zde originální sochu Hľadajúci od Lubo Kristka. Je to poslední kousek z podyjské glyptotéky, kterou autor věnoval poutníkům podél řeky Dyje jako sochařská zastavení.

Zachovaný biotop lužní krajiny

Oblasti kolem soutoku řek se říká Moravská Amazonie. Táhne se od Lanžhota, zasahuje do okolí Břeclavi a dosahuje až Lednicko – Valtickému areálu. Při svém putování nádhernou lužní krajinou zjistíte, že jde o přírodu, kam téměř nezasáhla lidská civilizace. Žije zde mnoho vzácných živočichů, jsou tu jezírka, slepá ramena, tůňky.

Obora Soutok je největší v České republice

Obora Soutok má tvar trojúhelníku. Severní hranici tvoří stará silnice spojující Lanžhot a Břeclav. Západní část tvoří řeka Dyje, východní pak vytváří řeka Morava. V největší oboře ČR žijí jelen lesní, daněk evropský, srnec obecný a prase divoké. Můžete zde spatřit také několik výjimečných stromů. Například mohutný habr obecný na břehu hlubokého kanálu u cesty na Pohansko. Je vysoký 15,5 m a má obvod kmene 482 cm. Žije zde celá řadu mokřadního ptactva. V oboře narazíte i na stavební památky. Například zámeček Lány, který v neblahých dobách sloužil jako kasárna pohraniční stráže.

Občerstvení

Jídlo a pití si určitě vezměte s sebou. V nedotčené přírodě kolem soutoku žádné občerstvovací zařízení nenajdete. Pokud pojedede na kole, cestou můžete využít jen restauraci u zámečku Pohansko, pokud zvolíte k soutoku cestu z Břeclavi.

Jak se dostat k soutoku

  • Nejlepší způsob je na kole. Počítejte, že z Lanžhota je to necelých 16 km a od Břeclavi 17 km. My jsme zaparkovali v Břeclavi na parkovišti Soutok a  odtud na kolech vyrazili skrz oboru kolem zámečku Pohansko až k samému soutoku řek. Cestu zvládla i naše 7letá dcerka, tedy občas jsme museli vypomáhat. Počítejte, že poslední kilometr vede cesta po lávkách a budete muset z kola sesednout.
  • Pěšky -  Nejkratší cesta je ze slovenské strany.  Nejlepší je dojet z Břeclavi na hraniční přechod Hohenau an der March – Sekul a vydat se silnicí směrem na Moravský Svatý Ján. Po zhruba 1,5 km se dostanete se k řopíku LI/2/A-140Z, který je hned vedle silnice a dá se u něj zaparkovat. Je opatřen "maskovacím" nátěrem a je u něj informační tabule popisující ČS opevnění. Dál musíte k trojmezí dojít pěšky necelé 2 km. Pokud byste chtěli se k soutoku vypravit z české strany, počítejte, že udjete nejméně 30 km (tam a zpět)

Poloha na mapě

Tip na výlet

Lovecký zámeček Pohansko u Břeclavi
V krajině Pohansko můžete zavítat ke stejnojmennému zámečku. Empírový lovecký zámeček nechal postavit na začátku 19. století kníže Jan I. Lichtenštejn. Architektonický vzhled je dílem architekta Josefa Hardtumtuha. Nedaleko zámečku je slovanské hradiště, ve kterém vytrvale probíhá archeologický výzkum. Zámeček je s touto historií úzce spjat. Prohlédnete si muzejní výstavu, věnovanou archeologické činnosti. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více