Zámek Mikulov

Mikulov, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Dominantou Mikulova je stejnojmenný zámek. Stojí na Zámeckém vrchu nad centrem města a svou velkolepou krásou láká turisty už z dálky.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. července 2020

Trocha historie

Zámek Mikulov byl vybudován jako románský hrad v první polovině 13. století. V průběhu staletí se měnil. Nejprve patřil Liechtenštejnům, později rodu Dietrichsteinů. Z hradu se postupem času stal renesanční zámek. Svého času tu pobýval Napoleon, byl zde podepsáno prusko-rakouské příměří. Po druhé světové válce však zámek do základů vyhořel. Naštěstí Spolek pro obnovu mikulovského zámku nelenil, a tak přišla na řadu nákladná obnova. Rekonstrukce je zdařilá. Současná honosná barokní stavba je vyhledávaným cílem turistů na Pálavě.  

Na co se můžete těšit

V současné době najdete na zámku sídlo Regionálního muzea v Mikulově. Zámek má dvě nádvoří. Odděluje je od sebe chodba mezi západní a východní budovou. Severně položené nádvoří bývalo čestným dvorem. Uvidíte tam pozůstatky výzdoby zámku a gotickou studnu. Do oka vám padne hranolová gotická věž i klasicistní úřednická budova. První nádvoří s přednádvořím spojuje skalní průchod. Na něm uvidíte vestavěnou osmibokou věž, kterou završuje cibulovitá střecha. Dominantou přednádvoří je kamenná břitová věž. Vedle ní je brána, kterou projdete na další přednádvoří. Tam objevíte jízdárnu, vinný sklep a hospodářské budovy. Pohlédnout si na zámku můžete několik zajímavých expozic.

Prohlídkové okruhy

 • 1. okruh - historie:  okruh vás zavede do uměleckých slohů od gotiky po empír, dozvíte se o dějinách rodu Dietrichsteinů. Půjdete omrknout také zámeckou knihovnu. Obsahuje 11 tisíc svazků.
 • 2. okruh - vinařství. Nejpřitažlivější expozice je umístěna v zámeckém sklepě. Oslní vás obří vinný sud. Je plně funkční a přesvědčí vás o mistrovství našich předků. Představte si, že se do něj vejde přes tisíc hektolitrů vína a má hmotnost 26,1 tuny. Prohlídkový okruh se věnuje pěstování vinné révy a výroby vína od středověku do počátků 20. století. K vidění jsou i vinné lisy. 
 • 3. okruh: Římané a Germáni v kraji pod Pálavou. Prohlédnete si archeologickou expozici o životě obyvatel a dobyvatelů kraje na začátku našeho letopočtu.  

Pokud vystoupíte do válcové zámecké věže, prohlédněte si osmibokou kapli, která byla renovována v novogotickém stylu. Muzeum nabízí i prohlídky sezonních výstav. 

Čím se zabaví děti?

Muzeum na mikulovském zámku pořádá během roku řadu zábavně vzdělávacích akcí, které předem zveřejňuje na své domovské webové stránce. V letním období se můžete s dětmi zúčastnit například programu Po stopách hraběnky. Přibližuje, jak si na zámku hrály děti a jaké měly povinnosti. Další program má název Jak se stát šlechticem. Kněžna Karolína Maxmiliána se ujme průvodcovské role. Ukáže vám i dětem, co vše bylo třeba k tomu, aby se z obyčejného člověka stal šlechtic. 

Víte, že zámek má raritu? Můžete spatřit obří sud na víno.

Odpočiňte si v zámeckých zahradách

Při vstupu do zámku budete procházet přes zámecké zahrady. Nádherné místo, které stojí za zastavení. V zahradě jsou umístěny lavičky. Usedněte a pokochejte se pohledy na zámek.

Občerstvení

V okolí zámku naleznete velkou nabídku gastronomických služeb. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit KUK bistro nebo o kousek dále Hotel Tanzberg.

Vlakem na zámek

Vlaková stanice se nachází 1,8 km od zámku. Trasa na mapě

Jak se dostanete na zámek?

Na přístupové cestu k zámku se dostanete z náměstí v Mikulově. 

Kde zaparkovat?

Nejbližší veřejné parkoviště se nachází pod zámkem.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Ze zámku se můžete vydat na návštěvu zajímavého objektu, který vévodí náměstí. Jde o  dvouvěžičkový monument – Dietrichsteinskou hrobku. Původně stál v místě Kostel sv. Anny, v jehož útrobách se ukrývala Svatá chýše, vzor pražské Lorety. Koncem 18. století však kostel vyhořel. Později na jeho základech vyrostla hrobka. Na místě zjistíte, že v ní je uloženo 45 rakví a 3 urny s ostatky rodu Dietrichsteinů. V hrobce si můžete prohlédnout stálou expozici, která nese název Od Svaté chýše loretánské k hrobnímu kostelu Dietrichsteinů. Informační panely poukazují na historii budovy a na poutnickou minulost Mikulova. Kromě hrobových nálezů uvidíte mobiliář, plastiky a obrazy ze sbírek Regionálního muzea. Zaujmou vás třeba i hrobové šaty Karolíny Maxmiliany Dietrichstein. Když vystoupáte na čelní terasu hrobky, otevře se před vámi úchvatný pohled na historické náměstí i celé okolí Mikulova. 

Podívejte se možnosti ubytování Pálava a blízkém okolí.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Mikulov
+420 519 309 014
rmm@rmm.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Zámky
 • romantické cestování
 • pro rodiny s dětmi
 • Zahrady a parky
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • amazing places
 • Architektonické památky
 • pro dva
 • když prší
 • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.