Jeskyně Na Turoldu - unikátní památka v srdci Pálavy

Mikulov, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.4/10
Autor fotky: Petr Klusáček

Na severním okraji Mikulova si prohlédnete unikátní jeskyni Na Turoldu. Nachází se na stejnojmenném kopci v bývalém lomu. Patří k nejstarším přírodním rezervacím na Pálavě.

Autor článku: Radomír Němeček, 9. srpna 2020

K jeskyni půjdete stezkou a geoparkem

Jeskyně Na Turoldu bylo objevena při těžbě kamene. Naleznete ji v bývalém lomu. K jeskyni se dostanete po naučné stezce Na Turoldu, která je součástí Geoparku Turold. Během procházky si budete moci prohlédnout zajímavou expozici pod širým nebem. Tvoří ji 17 kusů vzácných hornin z celé republiky. Jsou tu horniny vyvřelé, usazené i přeměněné. Každý exponát popisuje informační tabulka.

Prohlídka jeskyně vás zavede do nitra země

Návštěvní trasa je dlouhá 280 m. Možná se vám do bude zdát málo, ale během skoro hodinové prohlídky budete muset zdolat 350 schodů. Budete sestupovat hluboko pod zem a procházet členitým systémem chodeb, síní a dómů. Jeskyně má sedm pater, klasické krápníky tu nenajdete. Jeskyně totiž díky vápencům vyniká mimořádně unikátní turoldskou výzdobu. Připomene vám svými tvary květák, mýdlovou pěnu nebo korálové útesy.
 

V druhohorních vápencích je jeskyně Na Turoldu jediným podzemním systémem, který je přístupný veřejnosti.

Těšte se na netopýry i kostry mamuta

Nejprve půjdete Sestupnou chodbou. Zdobená je krystaly a jehličkami kalcitu. Pak si prohlédnete Balvanitý dóm. Uvidíte mohutné bloky, odtržené od stropů. Po kamenných schodech se dostanete do Netopýřího dómu. Každoročně tu přezimuje 250 vrápenců malých. Odtud se dostanete do Síně konce. Prohlédnete si výstavku kostí mamuta, pratura, medvěda nebo prakoně.

Tipy na ubytování

A to není vše co uvidíte

V další části prohlídky se ocitnete v Pohádkové síni. Vyzdobena je navětranými vápenci, jejichž tvary připomínají  různé figurky. Například madonu, psa nebo hokejového brankáře. Na dně tohoto prostoru objevíte bílý vápencový písek. Pak sestoupíte do Jezerní síně. Spatříte krásná smaragdově zelená jezírka. Jezerní síň je ze zpřístupněné části jeskyně největším prostorem. Je dlouhá 30 m a široká 17 m. Poslední zastávkou prohlídky je Síň U Žraločí tlamy a Bludiště s torzy kamenných varhan.

Upozornění

Návštěva jeskyně se kvůli fyzické náročnosti nedoporučuje lidem s problémy pohybu. Aktuální informace naleznete na oficiálním Facebook profilu jeskyní.

Občerstvení

U přístřešku Turold lom je dřevěný stánek Spele Bar. V Mikulově je od jeskyně nejblíže Restaurace u Horáků v Gagarinově ulici.

Na výlet vlakem

Jeskyně se nachází necelé tři kilometry od vlakového nádraží v Mikulově. Od nádraží Vás zavede červená trasa přes centrum Mikulova, kde můžete navštívit zdejší zámek až k jeskyním. Délka trasy: 2,8 km. Trasa na mapě

Parkování a přístupnost

Automobil můžete zaparkovat na Parkovišti Hliniště v Mikulově. Z parkoviště Hliniště dojdete Svatojakubskou cestou k turistickému přístřešku Turold lom. Poté pokračujete k jeskyni Naučnou stezkou Turold.

Poloha na mapě

Tip kam dále na výlet z Jeskyně Turold

Křížovou cestou na svatý Kopeček 
Přírodní dominanta Mikulova Svatý kopeček je vyhledávanou turistickou destinací  a významným poutním místem. Z Jeskyně na Turoldu se vydáte po žluté trase až na vrchol Svatého kopečku.  Na vrchu najdete kostel sv. Šebestiana, kapli Božího hrobu a zvonici. Z vyhlídkového místa Svatého kopečku budete mít Mikulov jako na dlani. Zahlédnete Turold, Děvín, v Rakousku Kreutzberg s hradem Falkenstein. Zpět se vydejte pod modré tras po Křížové cestě, která  je jednou z nejstarších v českých zemích. Ve zvonici na vrchu objevíte expozici o historii křížové cesty.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.4/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.