Sloupsko Šošůvské jeskyně - zázrak přírody

Sloup, Moravský kras, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Mezi obcemi Šošůvka a Sloup v Moravském krasu objevíte největší zpřístupněný jeskynní komplex v České republice. Podzemím se spoustou nádherné krápníkové výzdoby půjdete více než 1700 metrů. Vstup je v obci Sloup.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. srpna 2020

Ve sloupském jeskynním podzemí je i kostra mláděte medvěda

Sloupská část jeskyní je dlouhá necelých 900 metrů. Můžete v ní obdivovat důmyslné krápníkové útvary, které vytvořila mocná příroda. Hned pár metrů za vstupem vás překvapí obrovský jeskynní prostor. Je to Eliščina jeskyně s vynikající akustikou. Pořádají se tu i koncerty.  Na jedné ze stěn vás zaujme kostra mláděte jeskynního medvěda. Upoutá vás také mohutný stalagnát. Po obvodu měří šest metrů. Přemostěním stupňovité propasti můžete nahlédnout do nejhlubší propasti v České republice. Je hluboká 90 metrů a jmenuje se Nagelova. Dívat se do ní můžete ze dvou můstků přes zábradlí. Prohlídku zakončuje archeologická expozice v jeskyni Kůlna, kde uvidíte, jak žili pravěcí lidé. Byly zde nalezeny pozůstatky kostí neandrálského člověka. Expozice připomíná, jak tito lidé asi vypadali. Sloupská jeskyně je v zimě uzavřena kvůli hnízdění netopýrů.

Šošůvská část trasu prodlužuje

Dlouhý okruh jeskynního podzemí v délce 1760 m míří navíc ještě do šošůvské částí jeskynního systému. Prohlédnete si křehkou barevnou krápníkovou výzdobu. Tady musí mít návštěvníci s sebou baterky a nebo si půjčí čelovky v pokladně.

Zážitková trasa je adrenalinová

Pod základní prohlídkovou trasou vede ještě další cesta. Je to zážitková trasa Po stopách Nagela. Do této části musíte sestoupit po 12 metrů dlouhém žebříku. Půjdete až na dno Nagelovy propasti. Tam vede řečiště Sloupského potoka. Přechodem přes Nagelovo jezírko nahlédnete do přítokových sifonů. Adrenalin vám rozhodně chybět nebude. Budete si svítit pouze svítilnami a v některých místech budete muset postupovat pouze po čtyřech a někde se dokonce plazit po břiše. Měli byste mít vhodnou obuv, pod přilbou šátek a také náhradní oblečení, protože se na tomto výletu dost ušpiníte. Prohlídka se musí dopředu rezervovat.

Tipy na ubytování

Kde se občerstvit

U parkoviště je přístřešek, kde prodávají pití a zmrzlinu. U výstupu z jeskyně Kůlna najdete Restauraci hotelu Broušek. Nabízí posezení na zahrádce s prostorem pro děti.

Parkování a přístupnost

Parkoviště je od vstupu do jeskyní ve Sloupu vzdáleno 200 metrů. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Můžete se projít k Macoše
Od hotelu Broušek se můžete vydat po žluté turistické cestě až ke slavné propasti Macocha. Půjdete krajinou Moravského krasu necelých 5 kilometrů. Na cestě je odpočinkové místo. Můžete se také pokochat pohledem z vyhlídky Koňský spád do údolí Pustého žlebu. Od Macochy je vzdálena půl kilometru. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.