Kateřinská jeskyně vyniká hůlkovými stalagmity

Blansko, Moravský kras, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Kateřinskou jeskyni najdete půl kilometru východně od Skalního mlýna severovýchodně od Brna. Gotickým vchodovým portálem na začátku Suchého žlebu vstoupíte do největšího přístupného podzemního dómu v ČR. Jeskyně je součástí Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Autor článku: Radomír Němeček, 11. ledna 2021

K vidění jsou různé útvary

Kateřinská jeskyně v hlubokém kaňonu Suchého žlebu je dlouhá necelý 1 km. Její prohlídka vás uchvátí. Vyniká totiž neobyčejně krásnou výzdobou. Pokocháte se krásou unikátních hůlkových stalagmitů. Ty tím, jak rostou od země vzhůru, vytvářejí zajímavé útvary. 

foto: Jerzy Strzelecki

Veškerá krása má svá jména

Hlavní dóm, do kterého vstoupíte, má délku 97 m. Je 44 m široký a 20 m vysoký. Jeho skvělá akustika umožňuje pořádání koncertů. Do uší vám tu pustí Verdiho skladbu Nabuco. Z dómu půjdete do Nové jeskyně. Hůlkové stalagmity tu vytvořily Čarodějnici a Bambusový lesík. Jejich krásu si vychutnáte i díky barevnému nasvícení. Dále tu uvidíte i útvary Bažant, Dvě sovy,  Ovečky a Sintrový vodopád nebo Minaret. Nakonec projdete Dómem zkázy, kam se kdysi zřítila kamenný strop. Nevynecháte ani Dantovo peklo. V jeskyni se také dozvíte, že byla nalezištěm velkého množství kostí velkých čtvrtohorních zvířat, hlavně medvědů.

Proč se jeskyně jmenuje po Kateřině?

Název jeskyně doprovází pověst o pastýři ovcí a jeho dceři. Pastýř žil nedaleko v chudobné chaloupce, neměl ženu, jen dceru Kateřinu. Ta se o otce vzorně starala a když nemohl s ovečkami na pastvu, tak ho nahrazovala. Jednou, když odjel táta do města, Kateřina šla místo něj pást ovce. Jenomže se začalo schylovat k bouřce. Dívka zahnala ovce do jeskyně, aby se s nimi schovala. Když bouře přešla, vydala se spolu se stádem domů. Jenže zjistila, že jí jedna ovečka chybí. Kateřina se k jeskyni vrátila a protože slyšela její zvoneček, vydala se do hloubi temné jeskyně ovci hledat. Vše bylo marné. Dívka v jeskyni vysílením usnula. Když ráno lidé našli opuštěné stádo, šli Kateřinu hledat. V jeskyni však nalezli pouze její mrtvé tělíčko. Od té doby nese jeskyně název Kateřina.

foto: caves.cz

Tipy na ubytování

Jak zabavit děti

V návštěvnickém centru Dům přírody Moravského krasu (360 metrů od jeskyně) je herna. Děti v ní mohou prolézat dětskou jeskyní nebo si třeba sestaví krápník z puzzle. O kousek dále u parkoviště (naproti hotelu Skalní mlýn) najdete dětské hřiště.

Kde se občerstvit

V nedalekém Skalním mlýně je stejnojmenný hotel s restaurací.

Parkování a přístupnost

Před Kateřinskou jeskyní je parkoviště. Z parkoviště se ke vchodu do jeskyně dostanete snadno.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nezapomeňte se podívat do Macochy
Málokdo by si nechal při návštěvě CHKO Moravský kras ujít návštěvu Macochy. Můžete dojet autem přímo k ní, je u ní parkoviště. Půjdete kolem informačního centra Macocha a vystoupáte po žluté turistické stezce na horní můstek nad Macochou. Podíváte se do 190 metrové hloubky. Nebo se můžete dostat ke krásám propasti přes návštěvu Punkevních jeskyní. Dostanete se na dno Macochy a lodičkou po Punkvě doplujete k dolní stanici lanovky. Tou vyjdete až k hornímu můstku nad Macochu.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.