Hrad Bítov
Bítov, Vranovská přehrada, Jižní Morava

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Na území Moravského Švýcarska v malebném kaňonu řeky Želetavky u přehrady Vranov se tyčí jeden z nejromantičtějších hradů v Česku. Na Bítově uvidíte honosné sály, rozsáhlou sbírku zbraní různých dob a také mučírnu.

Autor článku: Petr Kouba, 25. září 2020

Uvidíte největší sbírku vycpaných psů

Hrad Bítov vám nabídne 4 atraktivní prohlídkové okruhy. Budete obdivovat romantické vzezření hradu, prohlédnete si sbírky zbraní i cizokrajných zvířat. Zajímavostí je největší sbírka vycpaných psů na světě, kterou shromáždil poslední majitel baron Haase. V letních měsících je součástí prohlídek také návštěva expozice hradního pivovaru se sladovnou, ležáckými sklepy a dobovou hospodou.

foto: hrad-bitov.cz
 1. Palác (základní okruh). Prohlédnete si honosné palácové novogotické interiéry. Nahlédnete do života hrabat Daunů a rodiny posledního majitele barona Haase. Zaujme vás stylový historický nábytek. Ve druhém patře je rozsáhlá sbírka cizokrajných zvířat.
 2. Vstup do hradu (bez průvodce). Můžete si prohlédnout expozici pivovaru se sladovnou, ležácké sklepy, bednářskou dílnu, máčírnu, hvozd i dobovou hospodu. Bez průvodce se můžete pohybovat po nádvoří, nahlédnout do novogotické kaple s Bítovskou Madonou. Zavítáte do hradní zahrady. Tam vás uchvátí voliéry s exotickým ptactvem i dalšími zvířaty. Jsou tu třeba ovečky kamerunské nebo různé druhy kachen na rybníčku. Zaujmou vás i panely výstavy, na kterých najdete fotografie zatopené obce Bítov pod hradem.
 3. Zbrojnice. Nachází se v původních prostorách z 18. století. Budete si připadat jako v rytířských síních středověkých hradů. Okruh představuje umělecko - řemeslnou práci puškařů ze 17. století. Spatříte tu opakovací zbraně, zadovky, vzduchovky a větrovky. Představí se vám i středověké zbraně jako kopí, meče a hradební pušky. Část expozice je zaměřena na zbraně z orientu.
 4. Hladomorna, mučírna, vězení. Za skvosty této expozice půjdete do Břitové věže. Pochází ze 13. století. V přízemí je hladomorna, v prvním patře vězeňské kobky. Uvidíte mučírnu s replikami nástrojů a zhlédnete prezentaci útrpného práva. Vše si můžete osahat a vyzkoušet.
foto: hrad-bitov.cz

Mohlo by vás zajímat

V současnosti můžete nad palácem spatřit letní kolonii netopýra velkého. Na svět tu přivádí svá mláďata na 80 samic. Na hradě se pořádají různá šermířská vystoupení, jarmarky, a další akce.

Občerstvení

Na hradě je k dispozici restaurace. Během letních prázdnin je otevřena i Vinotéka pánů z Lichtenburka.

Přístupnost

 • Z parkoviště se můžete vydat po cyklostezce Pivovarská 12, nebo dojdete k rozcestníku U Kapličky a k hradu vás dovede Naučná stezka Jindřicha Dauna. Do cíle budete mít 855 m. Cestou minete vyhlídkové místo, z kterého uvidíte kaňon Želetavky.
 • K hradu můžete i doplout lodí do přístaviště Bítov - hrad. Zajíždí sem lodní přeprava po vodní nádrži Vranov. Od řeky vystoupáte 200 m.

Parkování

Parkoviště Hrad Bítov, platíte 40 Kč na den.

Poloha na mapě

Tip na výlet s dětmi

Zavítejte na rozhlednu Rumburak
Pouhých 356 m od parkoviště hradu Bítov je opačným směrem pěkná rozhledna Rumburak. Má čtvercový půdorys, vystoupáte do výšky téměř 30 metrů. Vyhlídkový ochoz je umístěn 4 metry pod vrcholem hranolové věže. Uvidíte Vranovskou přehradu, hrad Bítov i zříceninu Cornštejna. Dětskému hřišti u rozhledny vévodí socha krkavce, který je čarodějovým symbolem.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Bítov 1
Bítov
721 966 371
515 294 622
bitov@npu.cz
http://www.hrad-bitov.cz

Štítky

 • Rodinné
 • Hrady
 • Historické
 • Pro rodiny s dětmi
 • Pro dva
 • Poznávací
 • Architektonické památky
 • Naučné
 • Pro seniory
 • Pro rodiče s dětským kočárkem
 • Pro vozíčkáře
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Vyberte si ubytování

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu

Prozkoumejte oblasti regionu

Zvolte téma pobytu

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více