Labyrint pod Zelným trhem

Brno, Brno a okolí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Pokud rádi prozkoumáváte podzemí, můžete se v Brně těšit na Labyrint pod Zelným trhem. Prohlídková trasa nabídne různá překvapení. Čekají vás tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů. Uvidíte i opravdový pranýř.

Autor článku: Petr Kouba, 6. října 2020

Sklepy dříve sloužily pro uložení potravin a jako úkryt 

Zelný trh v Brně byl už v dávných dobách centrem obchodování a na tomto dodnes dochovaném náměstí vládl čilý ruch. V podzemí, pod jednotlivými domy, si prohlédnete druhý život moravské metropole. Chodby pod domy sloužily od baroka po novověk hlavně k ukládání potravin. Původně byly i propojené.  Zrálo tu pivo a víno. Sklepy byly využity i jako úkryt při válkách. V současnosti má po komplexní stavební úpravě staticky zpevněný labyrint dvě části. Společensko – kulturní vyúsťuje nedaleko vchodu do divadla Reduta. Chodby nejsou součástí prohlídky. Počítá se s jejich využitím pro kulturní účely.

foto: Michal Růžička ticbrno.cz

Na co se můžete těšit

Do sklepení půjdete ze Zeleného trhu celkem 212 schodů a budete se pohybovat 6 až 8 m pod povrchem náměstí. Prohlédnete si dubové rošty s pivními a vinnými sudy. Spatříte potraviny v různých nádobách a pytlích. Seznámíte se s osvětlovacím systémem labyrintu - od pochodní a loučí, přes lojové či parafinové svíčky až petrolejovým lampám. Zaujmou vás věci denní potřeby, nalezené při výzkumech. Budete procházet alchymystickou laboratoří, starým vinným sklepem a historickou krčmou.

foto: Michal Růžička ticbrno.cz

Uvidíte také mučící nástroje

Návštěvníky nejvíc v podzemí láká replika městského pranýře a klec bláznů. Ty dříve stávaly na náměstí. Dnes se o tom, co čekalo nepoctivé obchodníky a kupce či řemeslníky, dozvíte právě v podzemí.

foto: Michal Růžička ticbrno.cz

Tipy na ubytování

Občerstvení

Kolem Zeleného trhu je řada podniků s rychlým občerstvením a také kavárny. Na náměstí uvidíte pítko. Na větší jídlo můžete zavítat třeba do Steakového a pivního baru U dřevěného vlka.

Parkování a přístupnost

Auto zaparkujete nejblíže na Šilingově náměstí nebo v krytém parkovišti u Cinema City Velký Špalíček. Z parkoviště na Šilingově náměstí půjdete na Zelený trh Starobrněnskou ulicí. Z krytého parkoviště zamíříte ke svému cíli Mečovou ulicí.

Poloha na mapě

Kam dále? Tip na další prohlídku

Nezapomeňte na sklepení domu mincmistrů
Když už budete v podzemí, neměli byste si nechat ujít ani návštěvu Mincmistrovského sklepa v samotném jádru Brna na Dominikánském náměstí. Od Zeleného trhu je to na bývalý Rybný trh jen několik desítek metrů. Vstup do sklepení je z Panenské ulice. Sklep je součástí historického podzemí v Brně. Prostory byly objeveny až v roce 1999, najdete tam velmi zajímavou expozici. Připomene vám staré řemeslo ražby mincí v Brně. Je zároveň připomínkou historie lokality, ve které se nachází.  Mincmistr Bruno tu pamětní mince stále razí ve vstupní hale a je oblečen do dobového kostýmu. Ke sklepu jsou připojena i sklepení Nové radnice. V expozici proto nechybí audiovizuální prezentace historie a současnosti Brna.

Součástí brněnského podzemí je Kostnice sv. Jakuba

Kostnici, která je po pařížské druhou největší v Evropě, najdete na Jakubském náměstí. Tříkomorová kostnice v podzemí kostela svatého Jakuba je místem, kde jsou uloženy ostatky 50 tisíc zemřelých. Je turistickou atrakcí a zároveň pietním místem.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Zelný trh 320
Brno
+420 542 212 892
labyrint@ticbrno.cz
www.brnenske-podzemi.cz/

Štítky

  • Rodinné
  • pro rodiny s dětmi
  • amazing places
  • Podzemí
  • Muzea
  • Poznávací
  • pro dva
  • Historické
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.