Bzenecký hrad

Bzenec, Slovácko, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: Martin Čmelík bzenec.cz

Nad Bzencem stával ve 13. století starý hrádek. Již o dvě století později, pravděpodobně za hustitských válek, byla stavba rozebrána a materiál se použil na stavbu zámku. Nyní můžete na vrchu Starý hrad obdivovat obnovenou Kapli sv. Floriána a sv. Šebestiána s vyhlídkou.

Autor článku: Petr Kouba, 22. září 2020

Zřícenina kaple už jen na fotografiích

Barokní Kaple sv. Floriána a sv. Šebestiana po husitských válkách nahradila původní hrad. Ten byl v 15. století zcela zničen. Ale ani kapli nečekalo nic dobrého. Decimovaly ji časté blesky a dílo zkázy dovršila ustupující německá armáda na konci války. Vojáci kapli podminovali a zničili. Více než 70 let se nad Bzencem tyčila smutná ruina. 

foto: Martin Čmelík bzenec.cz

Nová kaple je opět hrdou dominantou Bzence

V roce 2017 byla dokončena velmi zdařilá rekonstrukce zříceniny. Stavaři se drželi původních obrysů památky. Místo nyní můžete obdivovat v jeho plné nádheře. Kapli s pěknou oválovou klenbou místní nazývají Bzenecký Floriánek. Září novotou do širokého okolí. Stala se opět hrdou dominantou města. Navštívíte zde také zastřešené vyhlídkové místo. Můžete z něho prohlížet dalekosáhlé vinice i celý kraj kolem Bzence. U kaple si můžete prohlédnout i sochu sv. Floriána. Díky rekonstrukci vede na kopec Starý hrad také vytvořená přístupová cesta, kterou lemuje nově vysazený vinohrad.

foto: Martin Čmelík bzenec.cz

Občerstvení

Jídlo si vezměte s sebou, u kaple žádný stánek nenajdete. V Bzenci pak můžete zavítat například do restaurace hotelu Beta na Náměstí Svobody.

Tipy na ubytování

Čím zabavit děti

V sousedství zámku v Bzenci je areál s rybníčkem a sportovišti. Najdete v něm i dětské hřiště.

Jak ke kapli

  • Pěšky - z náměstí půjdete ulicí pod Starým hradem a pak půjdete po žluté značce. Délka trasy je 700 metrů, převýšení 60 metrů. Ke kapli vede dlouhá řada schodů. Trasa na mapě.
  • Vlakem - pojedete-li do Bzence vlakem, pak počítejte s hezkou procházkou 1,1 km dlouhou od nádraží až ke kapli. Trasa na mapě

Parkování

Auto zaparkujete na Náměstí Svobody u obchodního domu Coop. Do cíle je to odtud zhruba kilometr.

Poloha na mapě

Tip na výlet

V anglickém parku u zámku roste 900 let stará lípa
V Bzenci můžete od kaple zavítat také k místnímu zámku. Původně zde stála gotická tvrz s příkopem a zdí. Později ji přebudovali v barokním stly a následně na renesanční zámek. I ten však byl zbořen a na jeho místě byl koncem 19. století vybudován nový zámek ve stylu anglické gotiky. Zámek veřejnosti není přístupný. V současnosti areál slouží vinařským závodům. Ty využívají i jeho renesanční sklepy. Můžete se však projít v krásném anglickém parku. Objevíte v něm Bzeneckou lípu. Její stáří se odhaduje na  neuvěřitelných více než 900 let. Obvod jejího kmene je 548 metrů. Lípa se tyčí do výšky 34,5 metru. Je obehnaná dřevěným plůtkem. 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více