Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Mikulov, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Autor fotky: jizni-morava.cz

Skalnaté panorama nad Mikulovem dokonale symbolizuje město vína. Kozí hrádek na Kozím vrchu je jednou ze tří mikulovských dominant.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. srpna 2020

Zřícenina je oblíbeným místem návštěvníků

Kozí hrádek se svou dvoupatrovou hranatou dělostřeleckou věží, prolomenou střílnami, v historii pomáhal bránit Mikulov. Kontroloval strategicky cestu spojující Brno s Vídní. Pozdně gotické opevnění s břitem a ochozem si dodnes zachovalo svůj jedinečný ráz. Návštěvníci ho vyhledávají jako odpočinkové místo. Je volně přístupné. Pod skalami jsou vinohrady. Na věž můžete vystoupat a dosyta se rozhlížet po malebném vinařském kraji Pálavy.

Jak na Kozí hrádek

Památka je přístupná z Mikulova po červeně značené Svatojakubské cestě. K ní se dostanete přes Kostelní náměstí. Půjdete pak zhruba 200 metrů. Prohlídka věže je možná pouze tehdy, vlaje-li na hrádku vlajka.

Kde se občerstvit

V sousedství hrádku je několik možností, kam zajít na skleničku vína - Vinný sklep u Jožky, Vinný sklep Bárta, Dwine. Kávu vám uvaří v Café Bárta nebo v Kavárně pod hrádkem v Brněnské ulici. Zhruba 500 metrů od zříceniny po červené Svatojakubské cestě můžete zavítat do hospůdky Amfik.

Tipy na ubytování

Kam dál z Kozího hrádku. Závaba i pro děti

Když půjdete po červené Svatojakubské cestě od Kozího hrádku dál, tak po kilometru narazíte na naučnou stezku Turold. U ní se nachází také odpočinkové místo, kde můžete posedět, než se vydáte do jeskyně Na Turoldu. Spolu s jeskyní Liščí díra tvoří 2,5 km dlouhý labyrint chodeb. Jeskyně vznikly na zlomech a puklinách ve vápencích druhohor. Pokud se vydáte s průvodcem na prohlídku, dojdete i do zpřístupněného Jezerního dómu. Tam vás oslní smaragdově zbarvené jezírko. V jeho okolí je jeskynní výzdoba, která připomíná kamennou pěnu, ve které jsou krystalky kalcitu. Budete si s celou rodinou připadat jako na dně korálové ho útesu. Během letních prázdnin se konají dokonce noční prohlídky jeskyně. 

Parkování

Nejbližší parkoviště je poblíž náměstí v Mikulově v České ulici.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Rituální židovská očista v Mikulově
Středověkou mikvu si můžete prohlédnout v Mikulově. Tuto židovskou obřadní lázeň najdete v Brněnské ulici U Staré brány. Zachovala se v sousedství novodobé výstavby. Vlastně ji právě kvůli novodobé výstavbě objevili archeologové při nařízeném průzkum uvnitř památkové rezervace. Město provedlo rekonstrukci a vytvořilo do podzemních prostor nový přístup. Uvidíte zděnou nádrž, do které se vstupuje po schůdcích.  Mikve musela mít přístup k čisté vodě, musel v ní být odtok a byla hluboká tak, aby se do ní ponořil celý člověk. Nezapomeňte navštívit v Mikulově další zajímavosti jako např.: Svatý Kopeček nebo zámek Mikulov.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Kozí hrádek
Mikulov
+420 608 002 976
hrdlicka.mikulov@seznam.cz

Štítky

  • Poznávací
  • pro rodiny s dětmi
  • romantické cestování
  • Zříceniny
  • Příroda
  • pro dva
  • se psem
  • Vyhlídky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.