Státní hrad Veveří

Brno, Brno a okolí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10

Pouze 20 kilometrů od centra Brna stojí na skalním ostrohu nad zákrutou řeky Svratky Státní hrad Veveří. Tyčí se nad řekou v místě, kde se do ní vlévá potok Veverka. Přirovnávají ho ke Karlštejnu.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. srpna 2020

Historie hradu Veveří

Původně byl malý lovecký hrádek vystaven v pozdně románském stylu v roce 1222. Na konci 13. století už se změnil na raně gotický kamenný hrad. Ale čekala ho ještě řada složitých přestaveb. Podobu, jakou můžete vidět dnes, získal hrad v polovině 18. století. Na konce 19. století došlo k úpravám okolí hradu a vznikl rozlehlý anglický park. Hrad původně obývala moravská markrabata, kterým sloužil jako lovecké sídlo. Později proslul jako rozlehlé šlechtické panství. Několikrát sem zavítal například Winston Churchill. Po druhé světové válce však hrad hodně utrpěl. Přestože ho odborníci označují za moravský Karlštejn, dlouho se řadil mezi nejzchátralejší památky Moravy. Teprve koncem 20. století začala jeho postupná, finančně velmi nákladná obnova, která pokračuje dodnes. Uvidíte, co se už podařilo zlepšit.

K prohlídce se dostanete po novém mostě

Dnes můžete obdivovat zajímavé expozice v prohlídkových okruzích. Ale když budete chtít, projdete si všechna nádvoří hradu sami. Můžete vystoupit na ochozy nebo se podívat do Prachové věže, odkud uvidíte Brněnskou přehradu. Bez průvodce si sami určíte tempo prohlídky. Prohlédnete si také nový most, na kterém uvidíte sochy světců. V sále za hlavní pokladnou a v anglickém traktu bývají k vidění aktuální výstavy. 

Prohlídkové okruhy:

 • 1. okruh: v základním okruhu se můžete projít s průvodcem v prvním patře reprezentačními a privátními pokoji posledních majitelů. Prohlédnete si soukromé apartmá mladého hraběte, dětský pokoj, pokoj pro vychovatelku. Nahlédnete do reprezentačních salonů i palácové jídelny. Tuto prohlídku zakončíte na terase. Odtud uvidíte nejen krásné Podkomorské lesy, ale i Brněnskou přehradu. 
 • 2. okruh: - Speciální okruh vám přiblíží stavebně historický vývoj hradu. Projdete od sklepů až po půdu. Okruh je fyzicky náročnější, budete překonávat několik pater naráz. Děti se ho mohou účastnit až od 15 let. Poznáte nejen historii a architekturu místa. Prohlédnete si také zachované gotické prostory.   
 • 3. okruh: lev a orlice. Okruh je věnován stálé výstavě Moravští Lucemburkové a jejich hrad.  Expozici navštívíte v prostorách středověkého paláce s břitovou věží. Připomene klíčové role moravského panovnického rodu. Například se dozvíte, že markrabě Jan Jindřich učinil z hradu hlavní moravskou panovnickou rezidenci. Sloužila jako zemská pevnost, pokladnice a pořádala se tu důležitá diplomatická jednání.    

Z hradu Veveří uvidíte Brněnskou přehradu

Tipy na ubytování

Občerstvení 

V areálu hradu je občestvení. Nejbližší restaurace je Hospůdka u Václava ve Veverské Bítýšce, která je vzdálena 3 km od hradu.

Přístupnost a prakování

U hradu je parkoviště. Z něj to je do areálu pouhých 35 metrů. 

Poloha na mapě

Tip na výlet s dětmi 

Chcete vědět vše o mlýně? 
Ve Veverské Bítýšce můžete navštívit vodní Jarošův válcový mlýn. Najdete ho 4 kilometry od hradu Veveří na levém břehu Bílého potoka. Už sice nemele, ale určitě stojí za zhlédnutí. V běžných provozech současnosti by se vám to z hygienických důvodů nepovedlo. Budete si moci prohlédnout unikátní mlýnské zařízení. Uvidíte vodní náhon se stavidlem i stroje, které byly potřeba ke zpracování produktů. Objektem vás provede pan mlynář. Povypráví, jak se v dávných časech v mlýně žilo. Dozvíte se, jak se z obilného zrna vyrobí všechny druhy mouky, krupice i krupička. 

Základní údaje

Kontaktní údaje

Brno
+420 549 420 164
veveri@npu.cz
hrad-veveri.cz

Štítky

 • Poznávací
 • Hrady
 • Vyhlídky
 • se psem
 • pro rodiny s dětmi
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • Architektonické památky
 • amazing places
 • pro dva
 • když prší
 • pro seniory
 • romantické cestování
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
10/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.