Kostnice u sv. Jakuba

Brno, Brno a okolí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10

Už jste viděli kosti lidí, kterých bylo v jednom místě pohřbeno na 50 tisíc? Zdá se to neuvěřitelné, ale takové místo existuje. Nachází se v podzemí pod kostelem sv. Jakuba v Brně. Po Paříži jde o druhou největší kostnici v Evropě. Můžete si pietní místo prohlédnout.

Autor článku: Radomír Němeček, 27. listopadu 2020

Ostatky pocházejí z válek a nemocí

Před návštěvou byste měli vědět, jak vlastně kostnice vznikala. Lidé bývali na hřbitově u kostela sv. Jakuba v Brně pohřbíváni už od 13. století. Kapacita však postupně nestačila, proto byla vybudována pod kostelem tříkomorová krypta. K rychlému zaplňování kostnic docházelo z důvodů epidemií cholery a moru. Přeskočme však dějiny. V roce 2001 byl objeven rozsáhlý pohřební komplex. V prostorách bylo nalezeno obrovské množství kostí. Počet pohřebných se odhaduje na více než 50 tisíc. Došlo k celkové revitalizaci. Při ní byly všechny ostatky vyzvednuty, očištěny a pietně navráceny na místo. Z provedených antropologických rozborů vyplývá, že jsou zde pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání. Krypta byla zpřístupněna veřejnosti.

foto: ticbrno.cz

Expozici kostnice si můžete v podzemí prohlédnout

Kostnice u sv. Jakuba byla zprovozněna v roce 2012. Máte jedinečnou příležitost spatřit na vlastní oči unikátní prostory, které byly objeveny při průzkumu podzemí ve zmíněném roce 2001. Nejde jen o turistickou atrakci, ale o pietu místa, která na vás při návštěvě kostnice určitě dýchne. Celou atmosféru prohlídky umocňuje hudba, kterou konkrétně pro tuto příležitost složil skladatel Miloš Štědroň.

foto: ticbrno.cz

Občerstvení

V okolí kostnice na Jakubském náměstí je celá řada možností, kde se občerstvíte. Například v Restauraci Jakoby, v Pizze Pub U Rosů, v Saint Patrik Pub, v Sherlock Holmes Pub, ve vietnamské restauraci a řadě dalších.

Tipy na ubytování

Parkování a přístupnost

Automobil můžete nejblíže od kostnice zaparkovat v Rooseveltově ulici. Parkoviště je od Kostela sv. Jakuba vzdálené necelých 300 m. Na Jakubské náměstí půjdete z parkoviště přes park Danuše Muzikářové. Vchod do kostnice je přímo z náměstí.

Poloha na mapě

Co nesmíte minout. Tip na další prohlídku

Labyrint pod Zeleným trhem
Chcete vědět, jak vypadala alchymistická laboratoř, starý vinný sklep nebo historická krčma? Vydejte se do brněnského podzemí. V Labyrintu pod Zeleným trhem se podíváte do tajemných zákoutí středověkých chodeb. Nejvíce jich bylo vybudováno v období baroka. Dozvíte se, že podzemí sloužilo k uchování potravin, zrání piva a vína v sudech a jako úkryt v době válek. Budete seznámeni i se stinnými stránkami života v Brně. Uvidíte repliky městského pranýře a klec bláznů. V 17. století bývaly tyto atributy „atrakcí davů“ na náměstí. Vstup do podzemí je na Zeleném trhu. Z Jakubského náměstí se k němu po 600 metrech dostanete Rašínovou a Masarykovou ulicí. Můžete jet i tramvají.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Jakubské náměstí
Brno
542 427 111
515 919 793
kostnice@ticbrno.cz
brnenske-podzemi.cz

Štítky

  • Poznávací
  • Podzemí
  • Doporučujeme
  • Výlety
  • amazing places
  • pro rodiny s dětmi
  • pro dva
  • Katakomby
  • když prší
  • pro seniory
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.