Hrad Špilberk

Brno, Brno a okolí, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Hrad Špilberk je dominantou druhého největšího města v České republice. Stavební kuriozitou jsou v Brně kasematy.

Autor článku: Petr Kouba, 25. září 2020

Hrad sloužil vojákům i jako žalář 

Hrad nechal postavit Přemysl Otakar II. ve 13. století. O století později ho využívali vojenští velitelé. Během staletí se měnil význam i využití Špilberku. Při návštěvě vám neunikne, že mohutná barokní pevnost se proslavila nejtěžším žalářem rakousko-uherské monarchie. 

foto: spilberk.cz

Stálé expozice

  • Kasematy. Označení má románský původ: casa - dům, matta - temný. Uvidíte systém chodeb s valenou klenbou. Kasematy vybudoval roku 1742 plukovník Rochepin při přestavbě hradu na barokní pevnost. Byly vestavěny do příkopů na severní a jižní straně. Každá chodba měří více než sto metrů a jsou v šíři sedmi metrů. Od průvodců se dozvíte, že původně kasematy sloužily pro potřeby vojska. V roce 1783 císař Josef II. rozhodl, že se stanou vězením pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince. 
  • Špilberk žalář národů. Navštívíte nejtěžší vězení v habsburské monarchii z 18. a 19. století. Dozvíte se o loupežníkovi Václavu Babinském a osudech politických vězňů. Zavírali je za to, že chtěli vytvořit vlastní stát. Poznáte, jakých zrůdností se zde dopouštělo brněnské gestapo za války. 
  • Od hradu k pevnosti. Seznámíte se s přestavbou hradu na pevnost. Dozvíte se o vodních zdrojích, část expozice patří problematice hluboké studně na nádvoří a objeveným nálezům. 
  • Jihozápadní bastion. Dva čtyřboké bastiony vznikly v roce 1645 jako podpora obrany proti  Švédům, kteří se snažili hrad dobýt od západu. Uvidíte ukázku pevnostního stavitelství, díky které se Špilberk ubránil. Roku 1809  však nechal bastion odstřelit Napoleon. Zůstala jen část tunelu průjezdu a brána s portálem. V útrobách bastionu spatříte zbytky původních základů. Okolí bastionu je nyní upraveno a navazuje na park.
  • Barokní lékárna. Prohlédnete si prostory a mobiliář někdejší apatyky. Uvidíte vysoké regály se zásuvkami a policemi i velké lékárnické nádoby. Prohlédnete si skleněné, fajánsové, cínové i dřevěné nádobí a stůl, sloužící k přípravě léků. 
  • Brno na Špilberku. Expozice přiblíží historické momenty města. Projdete si různá období, situovaná do devíti tématických okruhů. 
  • Od renesance po modernu. Stálá expozice prezentuje ve dvou okruzích výběr z významných uměleckých sbírek, a to z let 1570 až 1945.  
  • Od moderny po současnost. Uvidíte výtvarná díla od druhé světové války po současnost a  moderní architekturu Brna. 
  • Vulcanalia. Provedou vás historií a současností ohňostrojového umění. Nahlédnete do hermetismu a alchymie, povědí vám o počátcích i vývoji efektů i komponovaných ohňostrojů. Spatříte model londýnského ohňostroje z roku 1749. Ohňostroje současné si prohlédnete i v multimediální podobě.  
foto: spilberk.cz

Z rozhledny si prohlédnete Brno jako na dlani 

Ve východní části hradu vystoupáte na rozhlednu. Vchod je z malého nádvoří. Na vrchol vede 103 schodů. Pod věží můžete vyjít na vyhlídkovou terasu, kde můžete použít i dalekohled. Z vrcholu věže je Brno jako na dlani. 

Tipy na ubytování

Poslechnete si zvonkohru

Na velkém nádvoří nad studnou objevíte zvonkohru. Má patnáct zvonů. Každou hodinu hraje: 9.00 O sole mio, 10.00 Po starých zámeckých schodech, 11.00 Triumfální pochod z opery Aida, 12.00 Moravo, Moravo, 13.00 Lásko, bože lásko, 14.00 Nabucco, 15.00 Love me tender, 16.00 Čechy krásné, Čechy mé, 17.00 Óda na radost, 18.00 Valčík na rozloučenou, 19.00 Malá noční hudba. 

Nová expozice Chrám kamene

Po několikaleté rekonstrukci vodojemů bude při zahájení sezony roku 2020 otevřeno lapidárium s expozicí Chrám kamene. Obsahuje sochy, náhrobky či kamennou výzdobu zaniklých brněnských staveb. 

Občerstvení

Přímo na nádvoří Špilberku je Hradní restaurace Špilberk s typickou českou kuchyní. Před hradním areálem můžete navštívit  Bistro Babinský. Ochutnáte tam třeba kváskový chléb, domácí paštiku nebo tvarohové koláčky a speciální kávu.   

Přístupnost

Ke Špilberku se dostanete hlavní branou, od Husovy ulice je to 700 metrů. 

Parkování

Parkovací dům Domini Park v Husově ulici pod hradem, půlhodina je za 15, každá další hodina za 30 Kč.  

Poloha na mapě

Tip na výlet s dětmi

Pro kuličku k brněnskému časostroji
Jestli si chcete z Brna odvézt opravdu unikátní suvenýr, vypravte se na Náměstí Svobody. Objevíte tam šest metrů vysokou plastiku ve tvaru projektilu s hodinovým strojem uvnitř. Tvoří ji černá žula z Jihoafrické republiky. Když k  časostroji dorazíte v kterýkoliv den před jedenáctou hodinou, můžete si chytit suvenýr. Vložíte ruku do některé ze čtyř děr a úderem jedenácté vám do dlaně spadne skleněná kulička. Je symbolem obrany a míru. Vychází z pověsti, že švédského generála Torstensona bylo možné zneškodnit pouze skleněnou koulí, odlitou za magického rituálu a odpálenou o půlnoci.  
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.