Rozhledna Slunečná nad vinařským krajem

Velké Pavlovice, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10

Vinařskou oblast u Velkých Pavlovic v Jihomoravském kraji před několika lety zatraktivnila Rozhledna Slunečná. Byla postavena v nadmořské výšce 225 metrů. Pod ní se rozkládá turistický areál ve vinařské trati Nadzahrady.

Autor článku: Radomír Němeček, 1. srpna 2020

Záměr vybudovat rozhlednu

Vysoká návštěvnost Velkých Pavlovic a jejich okolí vedla zástupce města k iniciativě vybudovat nad jihomoravským městem turistický areál s rozhlednou. Záměr byl naplněn v roce 2009. Areál s 16 metry vysokou Rozhlednou Slunečná udělal radost i cyklistům, kteří projíždějí po cykloturistické cestě Modrá Hora. Stavaři na rozhlednu použili modřínové dřevo a podezdívku vystavěli z bílého vápence ze slovenské Senice. Rozhledna se vyšplhala až do osmnáctimetrové výšky, vyhlídkovou plošinu najdete ve výšce 15 metrů. 

Rozhledna s vychýlenou plošinou

Na rozhlednu vystoupáte po 75 schodech. Do krajiny se tam rozhlédnete z plošiny z nadmořské výšky 240 metrů. Pocítíte stavební zajímavost, kterou je vychýlení plošiny k Velkým Pavlovicím. Co z ní kromě Pavlovic uvidíte? Krajinu plnou vinohradů. Na severu je obec Němčičky, severovýchodně se vám otevře pohled na obec Bořetice, které mají také rozhlednu. Dále jsou vidět obce Kobylí a Vrbice. Východně leží Hodonín, na jihovýchodě Velké Bílovice a také zmíněná Senica. Ta je odtud vzdušnou čarou 50 kilometrů. Na jihu je Podivín, za ním Břeclav a dál hranice s Rakouskem. Jihozápadně uvidíte obce Rakvice a Zaječí. Na západě za Velkými Pavlovicemi zahlédnete Mušovská jezera s hřebenem Pálavy a siluetou Dívčích hradů. Pohled severozápadním směrem odkryje Starovičky, které také mají malou rozhlednu. Orientaci vám při výhledu usnadní panoramatické mapy. Turistický areál se rozprostírá u rozhledny pod třemi břízami, které místu dodávají potřebný stín. 

Občerstvení

Součástí turistického areálu u rozhledny jsou dvě stavby, připomínající jihomoravské sklípky. V jedné je sociální zařízení, které vám určitě přijde vhod. V druhém vám nabídnou drobné občerstvení, suvenýry, razítka a najdete zde i vinný sklípek. 

Tipy na ubytování

Jak na rozhlednu

Z centra Velkých Pavlovic se až k rozhledně dostanete autem. My jsme šli raději pěšky a užili si procházku vinohrady. Cesta prochází vinicemi šlechtitelské stanice. Půjdete okolo penzionu a restaurace André až k rozhledně. Zpět půjdete částečně po Naučné stezce kraje vína a meruněk. 

Čím zabavíte děti

Na dohled od rozhledny je k dispozici relaxační lesopark u půvabné říčky Trkmanka. Zelené plochy s květinami, keři, jehličnatými i listnatými stromy oceníte zvláště v horkých dnech i jako balzám na nervy. Můžete se kochat pohledem na jezírko s dřevěným molem a kamenitým kaskádovým vodopádem. Místo je rozcestníkem cyklistických i pěších tras. Nová cyklostezka vede nejen k Rozhledně Slunečná, ale i do sousední obce Bořetice. Děti tu milují dřevěné houpačky, prolézačky a další herní a cvičební prvky, podobné jako v proslulé Pohádkové zemi v Radvánovicích u Turnova. 

Parkování

Auto můžete zaparkovat přímo v turistickém areálu u rozhledny, a to zdarma. 

Poloha na mapě

Tip na výlet

Zastavení v kraji meruněk
Využijte své přítomnosti ve Velkých Pavlovicích a vydejte se s dětmi na naučnou stezku, která vám přiblíží kraj meruněk a vína. Je dlouhá 10,5 kilometru, prochází nejen samotným městečkem, ale i jeho blízkým okolím. Trasa je vedena logem lidského oka ve vínově červeném poli. Symbolicky vás bude nabádat, abyste krajem procházeli s očima otevřenýma a vnímali vše, co spatříte, svými smysly. Nejlepší je odstartovat procházku ve Velkých Pavlovicích u Ekocentra, které stojí na břehu říčky Trkmanka v ulici Nádražní 1. Tam si totiž můžete vyzvednout letáček s mapkou, popisem trasy i poučením, jak se chovat v přírodě. Také se tam nachází první informační panel. Na deseti zastaveních se čtrnácti informačními tabulemi se dozvíte o historii, folklorních tradicích, nahlédnete do šlechtění a pěstování meruněk i vinné révy. Na zastaveních oceníte pěkné výhledy do kraje. Rodiny s dětmi si mohou zahrát zábavnou poznávací hru. Její princip je velmi jednoduchý. Odpovídáte na otázky vyplňováním tajenky, přičemž odpovědi najdete právě v textech informačních panelů. Když si je opravdu přečtete, najdete možná pro sebe i nějaký super recept na meruňkovou marmeládu či něco ostřejšího. S vyplněnou tajenkou hry se pak můžete stavit v Turistickém informačním centru v ulici Hlavní 9. Tam vám na památku dají razítko s logem naučné stezky a drobný dárek.  
 

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
6/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více