Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

Hustopeče, Pálava a Lednicko - Valtický areál, Jižní Morava
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10

Mandloňové sady s rozhlednou v Hustopečích jsou atraktivním turistickým místem jižní Moravy. Podobný areál k vidění jinde není.

Autor článku: Radomír Němeček, 31. července 2020

Trocha historie

Sady s mandloněmi byly vysazeny v roce 1949 pro potřeby čokoládoven. A protože tyto stromy potřebují dostatek tepla, místo na jihu Moravy nebylo vybráno náhodou. V době největšího rozmachu rostlo na 150 hektarech až 50 tisíc mandloní. Sady se však stále zmenšovaly, protože jejich pěstování se projevilo jako neekonomické. Nakonec mandloně majitel opustil. Naštěstí se však do záchrany vložilo město Hustopeče. Mezi dvěma sady nechalo postavit rozhlednu a vybudovalo mandloňovou stezku. Skvělý tah, který si libují zástupy turistů.

Výstup k rozhledně zvládnou pohodlně i malé děti

Mandloňové sady jsou unikátem a rozhledna bonusem

Mandloňové sady se nakonec z ekonomických důvodů po roce 1989 zredukovaly na dva. Oba stojí za dlouhou procházku, protože podobný unikát nikde jinde u nás nenajdete. Pokud přijedete do Hustopečí nejlépe kolem začátku dubna, zaplaví vás sady mořem nádherných růžových květů. Uvidíte, jak vzorně město o sady pečuje. Sad na lokalitě Kamenec má rozlohu 1,7 ha, roste zde 400 mandloní, sad v lokalitě Starý vrch se rozkládá na 2,7 ha a roste tam 530 stromů. Za posledních pět let získalo pěstování mandloní svůj punc opět zpátky. A začal se vysazovat i nový sad za rozhlednou. Není divu, že právě rozhledna v tak krásné krajině našla své exkluzivní místo. Tyčí se do výšky 17,4 metru. Je umístěna v okraji sadu na Starém vrchu, v nadmořské výšce 300 metrů. Na vyhlídkovou plošinu vystoupáte do výše 12,6 metru. Všimněte si, že rozhledna je postavena ze dřeva a železa. Z plošiny můžete pozorovat krajinu kolem Hustopečí, uvidíte Pálavské vrchy i vodní nádrže Nové Mlýny. 

Výhled z rozhledny

Jak do mandloňových sadů a na rozhlednu

Půjdete-li celou naučnou stezkou mandloňovými sady, čeká vás 7,5  kilometrů dlouhá trasa. Ale můžete si ji zkrátit na 5,5 kilometru. I když start a cíl je ve stejném místě, máte na výběr, kterým směrem se na kruhovou stezku vydáte.  My jsme šli trasu přes mandloňové sady k rozhledně. Výstup k rozhledně je prudší a počítejte, že budete muset trošku zabrat, ale nebojte, zvládnou to i malé děti.  Z vrcholu rozhledny jsou hezké výhledy. Až se v místě dostatečně pokocháte pohledem z výšky, můžete se stejnou cestou vrátit  k automobilu, nebo po naučné stezce dál pokračovat, záleží jaký okruh jste si zvolili. Cestou po naučné trase si přečtete na sedmi informačních tabulích o pěstování mandloní, přírodě a krajině i o jejím využití.

K odpočinku po celé trase slouží čtyři odpočinková místa, jedno z nich je u Předního rybníka.

Tipy na ubytování

Zábava pro děti

Při procházce Naučnou mandloňovou stezkou můžete s dětmi zavítat na Ranč Valkýra. Prohlédnete si koně, krávy, oslíky a další zvířata, která tu chovají. K ranči se dostanete ze stezky zhruba 1 km za Předním rybníkem směrem k Hustopečím. Majitelé ranče provozují jezdecký klub. 

Posezení pod rozhlednou

Kde se občerstvit

Svačinu a pití si vezměte s sebou. Občerstvení u rozhledny  není k dispozici. V Hustopečích můžete navštívit Hradní minipivovar s restaurcí nebo  restauraci v hotelu Rustikal.

Parkování

Auto zaparkujete na parkovišti v Havlíčkově ulici v Hustopečích. Poku

Přístupnost

Rozhledna je volně přístupná

Další výlet v okolí

Do obce, kde objevili Věstonickou venuši
Pouhých 12 kilometrů pojedete z Hustopečí do Dolních Věstonic na jižní břeh ovomlýnských nádrží. Obec proslula významnými archeologickými nálezy z daleké minulosti. Proslavila se soškou Věstonické venuše, nalezenou v roce 1925 v popelišti velkého ohniště. Ta patří mezi nejvýznamnější paleolitická umělecká díla a je stará 30 000 let. Tady ji ovšem neuvidíte. Je uložena v Moravském zemském muzeu v Brně a ukazují ji tam jen při naprosto výjimečných příležitostech. Můžete však v Dolních Věstonicích navštívit archeologickou expozici Věk lovců a mamutů na Staré radnici. V prvním patře se seznámíte s výsledky bádání a nálezů. Spatříte kamenné a kostěné předměty, pozůstatky koster tehdejších lidí a umělecky zpracované výrobky. Nejnovější část expozice objevíte v přízemí. Prohlédnete si třeba rekonstrukci paleolitického obydlí.

Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9.5/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.