Neobávejte se výletu do Českého Švýcarska po požáru. Je tu krásně a máme pro vás více jak 45 tipů na výlet.

Ohodnoťte jak se vám líbil článek
8.7/10

Zřejmě jste všichni slyšeli o situaci v Českém Švýcarsku. O mohutném požáru, který zasáhl 15% území Národního parku České Švýcarsko. Dobrou zprávu je, že požár byl oficiálně UHAŠEN. Kromě požáru samotného byl region zasažen mediální masáží, až to vypadalo na konec svět a celý region je v plamenech. To má za příčinu obrovský odliv turistů z regionu, kteří se skutečně báli, že vše tu shořelo. Přitom hoří jen na malé části národního parku a v ostatních částech ani skoro o požáru nevíte. Proto jsem se rozhodli udělat souhrnný článek s aktuálními informacemi kam se nesmí a HLAVNĚ KAM MŮŽETE vyrazit na výlet.

Autor článku: Radomír Němeček, 4. srpna 2022

AKTUALIZOVÁNO DNE: 13. srpna 2022

OFICIÁLNĚ BYL POŽÁR V ČESKÉM ŠVÝCARSKU UHAŠEN

České Švýcarsko, to není jen Pravčická brána a Soutěsky na řece Kamenici. Tento region nabízí nepřeberné možnosti co zažít, že vám i týden přijde krátký. Proto se neobávejte návštěvy Českého Švýcarka. Je zde tolik krásných a úžasných míst. 

Pro vaši lepší představu jsme vytvořili seznam více jak 45 úžasných míst v Českém Švýcarsku, které stojí za návštěvu.

❌ Na začátek připomínáme uzavřené oblasti

  • jsou uzavřené následující místa: Pravčická brána, Soutěsky na řece Kamenici, Mezní Louka, Mezná, Gabrilina stezka, Malá Pravčická brána
  • je uzavřená silnice Hřensko - Mezní Louka - Vysoká Lípa (Do Vysoké Lípy se dostanete pouze přes Jetřichovice)
  • je uzavřený hraniční přechod Hřensko - Schmilka
  • není splavný úsek Labe z Dolního Žlebu do Hřenska
  • přívoz v Dolním Žlebu

✅ Kam se tedy vydat na výlet v Českém Švýcarsku?

Budete jistě mile překvapeni kolik úžasných míst tu můžete navštívit. Je jich opravdu spousty. Nikde ani neucítíte kouř, užijete si vyjímečnou přírodu a o požáru ani vědět nebudete. Přijďte pobýt do Českého Švýcarska.

✅ NOVĚ ZPŘÍSTUPNĚNO

Jetřichovice a okolí

Přístupné jsou vyhlášené Jetřichovické vyhlídky (Mariina vyhlídka, Vilemína stěna a Rudolfův kámen) a zřícenina hradu Falkenštejn. Máte-li rádi procházky, vypravte se do Pavlinina údolí. Čeká na vás procházka romantických údolím podél říčky Chřibské. Na konci trasy v Jetřichovicích je i koupaliště. V sousedních Rynarticích se nachází Trpasličí jeskyně a další hezké vyhlídkové místo. Nad hotelem zámeček, kde se můžete ubytovat nebo zastavit na dobrý oběd či večeři, se vypravte na Křížový vrch. Od parkoviště je to na vrchol pouhých 300 metrů. Výstup je nenáročný a výhledy stojí za to. A co takhle si zde užít západ slunce? Z Jetřichovic se také můžete vydat na procházku k Dolskému mlýnu. Ve Vysoké Lípě můžete zavítat na Skalní hrad ŠaunštejnVyhlídka Na Zámečku.

Nádherné výhledy z Jetřichovických vyhlídek

Srbská Kamenice, Všemily a Janská

V Srbské Kamenici je hezká naučná stezka a také parádní Vyhlídka nad Jezírkem. Na konci Srbské Kamenice můžete zavítat na naučnou stezku vojenským opevněním. Cestu si můžete prodloužit do Všemil, kde uvidíte nádhernou skalní kaplic a nespočet pohádkových roubenek. V Janské na vás čeká jedinečná prohlídka bývalé Podzemní továrny Rabštejn. V Srbské Kamenici se zastavte na oběd či večeři v Penzionu Pod Kaštany nebo v Penzionu Les.

Růžová

V Růžové se vydejte na rozhlednu Růženku a pokud jste s dětmi, mají tu flow trail. Z Růžové vede také hezká trasa na Růžovský vrch. V Restauraci U Kostela se můžete občerstvit, zahrát si bowling nebo se ubytovat.

Labská stráň

Zde najdete jednu z nejhezčích vyhlídek. Belveder naleznete na skalním ostruhu s parádním výhledem na Labský kaňon. 

Děčín je boží

V Děčíně je krásných míst víc než dost. Za zmínku stojí Děčínský zámek, Děčínská zoo, vyhlídka Pastýřská stěna. Přes řeku Labe dohlédnete na další vyhlídku nesoucí název Kvádrberk. Z Kvádrberku se můžete vydat na vyhlídku Labskou stráž a pokud máte rádi turistiku můžete se po červené trase vydat přes vyhlídku Růžový hřeben až na Belvedér. Pokud byste se vydali po zelené do Býnovce, na půli cesty narazíte na Slunečnou bránu.

Tisá a Sněžník

V Tisé naleznete jedno z nejhezčích skalních měst v republice. Tiské stěny stojí za návštěvu. A pokud zde budete, tak nevynechejte návštěvu Ostrova, kde se můžete vykoupat, vyrazit na procházku do malebné přírody na hranici s Německem a nakonec si můžete pochutnat na něčem dobrém v hotelu Ostrov. V nedalekém Sněžníku vystoupejte k překrásné rozhledně Děčínský Sněžník. Na vrchol vede asfaltová cesta, výstup je tak možný i s kočárkem.

Tiské stěny

Česká Kamenice

V okolí České Kamenice je řada parádních míst, které vřele doporučujeme. Vypravit se můžete na zříceninu Kamenického hradu. Na druhé straně České Kamenice je pěkný okruh, který vás zavede na Vyhlídku Jehlu, Bratrské oltáře a Vyhlídku Ponorku. V přilehlé obci Líska je nad vesnicí (prudký výjezd autem) parkoviště. Z parkoviště se vydejte na mohutné varhany na Stříbrném vrchu a na opačnou stranu se procházkou dostanete na Rozhlenu Studenec. Za Českou Kamenicí v obci Prácheň jsou další kamenné varhany Panská skála, známé z pohádky Pyšná princezna.  

Doubice a Kyjov

V Doubicích u Staré hospody je Park dřevěných soch a výstava vojenských vozidel. Na konci obce je Vrch Spravedlnost s hezkým výhledem do okolí. Na vrcholu je i lavička. Pokud z Doubic pojedete do Krásné Lípy, určitě se zastavte v Kyjově. Projděte se Kyjovským údolím přes Vyhlídku Skalní bratři, Kyjovský hrádek a Vinný sklep (trasa na mapě). A bude-li teplo, v Kyjovské přehradě se můžete vykoupat. 

Krásná Lípa

V Krásné Lípě se vypravte do Domu Českého Švýcarska s parádní expozicí. Dozvíte se mnoho zajímavých věcí. V nedaleké sousední Vlčí hoře je super Rozhledna Vlčí hora nebo zde navštivte bylinkový ráj Nobilis Tilia. 

Šlukonovský výběžek

Znáte legendární skládací nožík "Rybička"? Tak ten se vyrábí v Milulášovicích a právě zde mají i Nožířské muzeum. Po návštěvě muzea se nabízí možnost výletu na rozhlednu Tanečnice, která se nachází 4 km od muzea. V Rumburku se vypravte na Rozhlednu Dymník. Pod rozhlednou je hospoda i parkoviště a hned vedle si můžete zahrát fotbalgolf. Ve měste pak stojí za prohlídku Loreta Rumburk. Ve Šluknově navštivte opravený Šluknovský zámek

Možnosti ubytování v okolí

Jiřetín pod Jedlovou

V Jiřetíně je můj oblíbený výletní okruh, který vás zavede přes Křížovou cestu na vrchol hory Jedlová. Na vrcholu je krásná rozhledna a také hospoda s výtečnou českou klasikou. Z vrchlou Jedlové pokračujte na zřícenu hradu Tolštejn, kde je rovněž další prima hospoda a super výhledy. Odtud se vrátíte zpět do Jiřetína. Na náměstí je cukrárna a zde i pohodlně zaparkujete. V Jiřetíně je i další zajímavost. Na okraji obce se vypravte do podzemí, do Stříbrného dolu a štoly Jana Evangelisty

Prosba na závěr

Prosím dodržujte pravidla zákazu vstupu do uzavřených částí Českého Švýcarska. Nerozdělávejte ohně a ani v lese nekuřte. 

 

Štítky

  • Poznávací
Jak se vám líbí článek
8.7/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více