Rozhledna Růženka na Pastevním vrchu

Růžová, Děčínsko, České Švýcarsko
 
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10

Pastevní vrch nad obcí Růžová je součástí naučné stezky vedoucí na malebnou Kamenickou Stráň a Růžovský vrch. Je známý také pod názvem Hutberg, neboli Strážní vrch, neboť pro možnost dalekého výhledu býval dříve využíván k ostraze kraje.

Autor článku: Radomír Němeček, 17. září 2020

Unikátní rozhledna

Dříve tu stávala jednoduchá dřevěná rozhledna. Rozhledna připomínala posed a vystupovalo se na ní po dřevěném žebříku. Teprve nedávno zde byla vybudována zbrusu nová rozhledna. Originální vzhled rozhledny vás zaujme už zdálky. Na stavbu rozhledny byla uspořádána veřejná sbírka. Rozhledna byla slavnostně otevřena 21. dubna 2018. Rozhledna není nikterak vysoká. Měří pouhých 6 metrů, ale i přes tento malý "hendikep" se vám naskytne nádherný výhled do okolí. 

Těšte se na nezapomenutelné výhledy

Budete odměněni nádherným výhledem na Růžovský vrch, skalní stěny v okolí Pravčické brány. Dohlédnete i do nedalekého Saského Švýcarska, kde můžete spatřit  Lilienstein, Zirkelstein, Pfaffenstein a Große Zschirnstein. Za dobrého počasí dohlédnete až do vzdáleného Českého Středohoří a Lužických hor. Pro snadnou identifikaci výhledů zde stojí informační tabule s vyobrazením jednotlivých míst a u každého z nich je uvedeno jeho jméno. Nebudete tak tápat, kde se jaké místo nalézá. Nedaleko rozhledny stojí jako připomínka historie Boží muka z roku 1809, která bývala v minulosti častým cílem věřících. Letopočet vzniku, vytesaný do mohutného podstavce, je dobře patrný ještě dnes.  Vyhlídka je celoročně volně přístupná.

Jak na rozhlednu

Na rozhlednu vás zavede Naučná stezka okolím Růžové. Samotná cesta na Pastevní vrch vede z obce po zelené TZ, od kostela sv. Petra a Pavla a dále kolem stáje Apollo. Je vcelku nenáročná a dlouhá necelý 1 km.

K rozhledně se dostanete i s dětským kočárkem.

Tipy na ubytování

Občerstvení

Pokud vám vyhládne, stylová restaurace „U kostela“ nabízí chutné občerstvení a navíc si tu můžete zahrát bowling, fotbálek a šipky. O kousek dále je Restaurace 21, kde si také pochutnáte. Osobně chodíme do obou restaurací.

Parkování

 • Zaparkovat můžete na parkovišti u kostela a odtud se vydáte po červené a následně zelené trase až na vrchol Pastevního vrchu. Délka trasy je 850 metrů. Trasa na mapě.
 • Další možností je zaparkovat na parkovišti u rozcestníku na Kamenickou stráň. Od parkoviště na vrchol je to pouhých 600 metrů. Trasa na mapě

Poloha na mapě

Tip na výlet

Pastevní vrch je jen zlomkem toho, co zdejší okolí svým návštěvníkům nabízí. V obci Růžová stojí barokní kostel sv. Petra a Pavla a k vidění je tu několik roubených a hrázděných domů, které jsou jen malou ochutnávkou zdejší překrásné lidové architektury. Pokud se vydáte do 3 kilometry vzdálené osady Kamenická Stráň, najdete zde těchto krásných a malebných stavení celý soubor. Jen kousek cesty odtud se v lese nachází torzo obvodových zdí Dolského mlýna, kde se natáčela legendární pohádka o Pyšné princezně. Od doby jejího vzniku velmi zchátral, přesto se jedná o krásné místo, které je volně přístupné. Na cestu k mlýnu se vydejte lesní cestou po žluté TZ.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Růžová
obec.ruzova@atlas.cz
obec-ruzova.cz/

Štítky

 • Poznávací
 • pro rodiny s dětmi
 • Příroda
 • se psem
 • Vyhlídky
 • amazing places
 • pro rodiče s dětským kočárkem
 • romantické cestování
 • pro dva
 • Rozhledny
 • pro seniory
 • Romantická místa
 • pro vozíčkáře
 • Naučné stezky
Ohodnoťte jak se vám líbí toto místo
9/10
Podělte se s přáteli

Tipy na zážitky v okolí

Tipy na další zážitky

Tipy co podniknout v regionu České Švýcarsko

Přidejte své ubytování

Přidejte své ubytování

Ubytovatelé, propagujte efektivně vaše ubytování. Přivedeme Vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace. Buďte vidět na unikátní cestovní platformě.

Chci vědět více
Přidejte svůj zážitek

Přidejte svůj zážitek

Provozovatelé zážitků, aktivit, zájezdů a turistických služeb. Přidejte se k nám! Přivedeme vám nové zákazníky. Jednoduchá a nezávazná registrace.

Chci vědět více
Pište pro nás

Pište pro nás

Milujete cestování a psaní? Spojte vaše záliby a pište pro nás. Sdílejte své turistické zkušenosti s ostatními. Podílejte se na tvorbě skvělého obsahu.

Chci vědět více
Využíváme soubory cookies!
Aby náš web fungoval přesně tak, jak má, využíváme soubory cookies, které zpracováváme podle zásad ochrany osobních údajů.