Zřícenina hradu Tolštejn
Jiřetín pod Jedlovou, Lužické hory

 
Ohodnoťte jak se vám líbil článek
0/10

Hrad Tolštejn se nachází v Lužických horách, nedaleko Jiřetína pod Jedlovou. Skalnatý vrch se  zříceninou je vyhlášeným výletním místem, umožňujícím krásné výhledy do kraje, kde se navíc každý rok na jaře konají Tolštejnské slavnosti. Jejich součástí bývá Světluškový pochod, jarmark, rytířské hry, pěvecká vystoupení, celá řada akcí pro děti a mnohé další.

Autor článku: Radomír Němeček, 16. dubna 2020

V restauraci na Tolštejně si můžete pochutnat i zažít atmosféru hradní noci

Z původního hradu se toho mnoho nedochovalo. Vidět můžete pozůstatky bývalé brány, hradební pás a fragmenty budov, ale co vás může překvapit, je pěkná funkční restaurace. Ta byla na hradě vystavěna již v roce 1865 a po náročné rekonstrukci se ji podařilo v roce 2002 znovu otevřít. Kromě občerstvení s nezvyklou přílohou krásného výhledu do údolí a atmosféry středověkého hradu, má restaurace Tolštejn pro své hosty připraveno i překvapení v podobě nabídky ubytování. Zřícenině Tošltejna je věnována značná pozornost a tak se podařilo zastavit pokračující devastaci a v některých místech jsou hradby dokonce nově přistavěny.

Na vyhlídku po železných schodech

Na vrchol hradebního opevnění vás zavedou železné schody. Výstup je po schodech je zabezpečen zábradlím, ale počítejte s příkrým stoupáním. Z vyhlídkové plošiny je opravdu krásný výhled. Spatřit můžete rozhlednu Dymník, vrchol Luž, či třeba Jedlovou horu s oblíbenou rozhlednou, kam můžete z Toštejna zamířit. Přístup na vyhlídkové terasy je zpoplatněn. Lístek zakoupíte v restauraci.

Občerstvení

Restaurace je přímo na hradě Tolštejn. Přívětivé ceny, domácí kuchyně a báječný výhled. Pro zajímavost točí zde regionální piva Kocour a Cvikov.

Parkování

Veřejné parkoviště je možné pod hradem a je zdarma.

Poloha na mapě

Tip na výlet

Nahoru na rozhlednu nebo dolů pod zem?
Krásný jednodenní výlet, jak strávit příjemný den v Jiřetíně pod Jedlovou. Vydejte se pěšky z centra Jiřetína pod Jedlovou po velmi krásném pěším okruhu přes Křížovou cestu na vrchol hory Jedlové s kouzelnou rozhlednou a násdledně na hrad Tolštejn. Z Tolštejna se následně vrátíte zpět do Jiřetína. Tento výlet jsem absoloval již několikrát a patří mezi mé oblíbené. Zvládnou jej i malé děti (my jsme měli s sebou 6letou dcerku). Občerstvení je na cestě jak na Tolštejně, tak i na vrcholu Jedlové. Mějte pouze na paměti, že výstup na Jedlovou je trošku prudší.

Nechce-li se vám "trmácet", rovněž doporučujeme návštěvu Stříbrného dolu v Jiřetíně. Veřejnosti je zpřístupněno asi 360m štoly.

Základní údaje

Kontaktní údaje

Jiřetín pod Jedlovou

Štítky

  • Poznávací
  • Vyhlídky
  • Hrady
  • Historické
  • Pro rodiny s dětmi
  • Pro rodiče s dětským kočárkem
  • Zříceniny
  • Pro vozíčkáře
  • Pro seniory
  • Pro dva
Jak se vám líbí článek
0/10
Podělte se s přáteli

Aktivity a zajímavosti v okolí

Nenašli jste co hledáte? Zkuste v okolí:

Chata Růžena

Lužické hory Jiřetín pod Jedlovou

0/10
Cena od 250 Kč do 250 Kč

Chata Kunc

Orlické hory a Podorlicko Deštné v Orlických horách

0/10

Jaký druh ubytování hledáte?

Ubytování v jednotlivých obcích regionu